Rána z čistého nebe, říká o šampionátu Hronek. Cítí lehkou nervozitu

V letošní sezoně nastoupilo za českou reprezentaci 30 nováčků. Po Švédských hrách se zdálo, že je s přísunem zelenáčů konec, ale ještě nikoli. Pozici třetího brankáře obsadil Dominik Hrachovina, ten si na první duel asi ještě počká, naopak obránce Filip Hronek prožije premiéru jako hrom. Úvodní duel v nejcennějším dresu by měl absolvovat už v sobotu večer, na mistrovství světa proti Slovensku!

Hradecký odchovanec prožil v zámoří výbornou sezonu. Hronek byl nejproduktivnějším obráncem týmu Grand Rapids, v základní části AHL sehrál 67 utkání, vstřelil 11 branek a přidal 28 nahrávek. Další asistenci zaznamenal v pěti kláních play off. Hokejisté farmy Detroitu zápasili v prvním kole Calder Cupu s týmem Manitoba Moose, rozhodoval pátý souboj. Jelikož ho záloha Red Wings prohrála, trenéři národního týmu pozvali do akce nejen Filipa Hronka, ale také jiného beka Libora Šuláka.

Zatímco vlasatý bruslař má zkušenost z loňského turnaje v Paříži, Hronek je v dospělém národním týmu nováčkem. Do Prahy přiletěl ve středu po obědě a hned uháněl na trénink do pražských Letňan. "Šlo to. Přijel jsem rovnou z letiště, takže bylo těžší se do toho dostat. Z cesty jsem ještě trochu unavený," přiznává účastník dvou MS dvacetiletých.

Sbaleno, naloženo! V Dánsku čeká vyzdobená kabina

Poslední dny a hodiny měl Hronek pořádně našlapané. "Bylo to hektické. Po posledním zápase jsem musel zabalit celý byt. Nenechával jsem si ho, čtyři měsíce by byl volný. Takže jsem toho měl víc. Hned druhý den jsem odlétal do Česka," popisuje. Do letadla usedal unavený, ale také natěšený. "Pozvánka do reprezentace? To byla rána z čistého nebe. Hráli jsme play off a mysleli si, že postoupíme. O zájmu nároďáku žádné signály nebyly," tvrdí.

V organizaci Detroitu působí Jiří Fischer, aktuálně generální manažer národního mužstva. Ale Hronka nechtěl zbytečně rozptylovat. Jakmile hráči Grand Rapids ve vyřazovacích bojích skončili, trenérský štáb elitního výběru reagoval. Mezi beky není extra konkurence, Hronek v zámoří zaznamenal výborné výsledky. "Měli jsme k dispozici video materiál, Filip hrál opravdu dobře. Jirka Fischer ho zná, jsme přesvědčeni, že nám může pomoci. Mimo jiné i na přesilovkách, kde stále hledáme tvořivého quarterbacka," připomněl Josef Jandač.

Pro nadaného Východočecha odměna i výzva zároveň. "Reprezentace je pro každého velkým snem. Pozvánku na takovou akci nedostanete každý, vážím si toho," ujišťuje. Z nominace mají pochopitelně radost i jeho nejbližší. "Celá rodina mi gratulovala. Taťka i mamka byli šťastní," říká obránce, jehož zdobí ofenzivní schopnosti, bruslení i skvělá práce směrem dozadu.

Francouz: Smlouvu jsem držel v tajnosti

Filip se zařadil k nováčkům národního mužstva, zase o kousek snížil věkový průměr týmu. Přiznává, že před prvním tréninkem cítil vůči oporám elitního výběru respekt. "S takovými hráči jako pan Plekanec, Gudas, Červenka je čest hrát. Hokejisté s velkým H. Nějak to všechno přišlo, sedět s nimi v jedné kabině je fakt pěkné." Coby mezistátní novic cítí určité napětí. "Jsem trošku nervózní  Ale myslím, že to ze mě rychle spadne. Bylo to jen na začátku, teď už je všechno v pohodě. Známe se."

Do startu mistrovství světa zbývají ještě dva dny, Hronek si bude zvykat na souhru s parťáky a také na širší kluziště. "Měl jsem jeden trénink, uvidíme. Ještě jsem nad tím ani nepřemýšlel. V Letňanech nebylo hřiště zase tak velké," usměje se. Dvacetiletý rodák z Hradce Králové se nemůže dočkat, až to v Kodani vypukne. "Šampionát sleduje celá země, dospělý nároďák vždycky hrál o nejvyšší příčky." Když slyší, jaký nejsilnější zážitek si v souvislosti s mistrovstvím světa vybaví, ihned vyhrkne: "Rok 2010, to si dobře pamatuju. Sledoval jsem tehdy všechny zápasy. Byl to velký úspěch," uzavírá.

Foto: Karel Švec, ČSLH

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz