Realista Vlasák o sezoně nebo rozpočtu Plzně: Peníze nejsou všechno, ale...

Foto: Lukáš Kratochvíl, hcplzen.cz

7. prosince 2023, 9:00

Pavel Mandát

Plzeň chce mít letos delší sezonu než loni. Škodovka cílí na předkolo a pokud to dobře půjde, ideálně i do následného čtvrtfinále. Zatím to ale týmu nejde podle očekávání. Sportovní manažer klubu Tomáš Vlasák mluví v rozhovoru o financích, trápení útočníků nebo filozofii, kterou na západě Čech razí.

S průběhem dosavadní sezony asi spokojenost nepanuje, že?
Je jasné, že sportovně bychom chtěli být výš a děláme pro to maximum. Když to ale vezmu z druhé stránky, to znamená z pohledu rozpočtu, myslím, že se pohybujeme tam, kde bychom zhruba měli být. Taková je realita.

Před sezonou jsem ale zaslechl, že Plzeň svůj rozpočet navýšila.
Když budu mluvit za sebe, to znamená o financích, které mám každý k rok k dispozici na sestavení mužstva, tak můj rozpočet zůstal stejný. Alespoň zatím. Doufám, že k navýšení by mohlo dojít příští sezonu.

Je pro vás o to větší výzva složit konkurenceschopný tým s omezenými zdroji?
Určitě. Nejen pro mě, ale pro celý realizační tým. Všichni se z toho snažíme vytřískat maximum. Víte, peníze nejsou všechno. Nezaručí vám, že tým automaticky dobře poskládáte, ale bez odpovídající sumy vrchní příčky v tabulce zkrátka atakujete složitě. Jsem realista, takže vím, že s naším rozpočtem není příliš pravděpodobné, že budeme hrát třeba kolem pátého místa. Cílem je dostat se alespoň do předkola, pak se uvidí.

„Z pohledu rozpočtu se pohybujeme zhruba tam, kde bychom měli být.“

Aktuálně je Plzeň v tabulce jedenáctá. K atakování vyšších příček vám chybí delší série vítězství, že?
Přesně tak, loni jsme to měli podobně. Až v závěrečné fázi základní části nám pomohla série snad šesti vítězství. Nakonec jsme se do předkola dostali z posledního možného místa, v něm potrápili Liberec. Letos bychom se do play off chtěli dostat z vyšších příček, ale jak říkáte, k tomu nám zatím chybí delší bodová série.

Jak se vám jakožto bývalému skvělému útočníkovi dívá na plzeňské strádání v přesilovkách?
Samozřejmě to není ideální, byť v předposledním zápase s Mladou Boleslaví nám to tam konečně napadalo. Nicméně předtím jsme se v přesilovkách strašně trápili. Hráči i realizační tým na nich během tréninků pracují, snad to přinese ovoce.

„Chybí nám delší vítězná série.“

Vy nyní součástí realizačního týmu nejste, ale co se týká přesilovek, určitě máte co nabídnout. Pomáháte s nimi na trénincích?
Nepomáhám, teď je tam od toho hlavně Martin. (Martin Straka, pozn. red.) Byl to špičkový hráč a klukům má co dát. Ale je jasné, že se o tom spolu skoro každý den bavíme, dávám mu svůj pohled na věc, jak to vidím svrchu. Když to bylo opačně, Martin mi taky dával svou zpětnou vazbu. Je to přece jen něco jiného, pokud jste na střídačce, než když zápas vidíte z tribuny.

Foto: hcplzen.cz

Kromě přesilovek Plzeň nevyniká ani obětavostí. V hodnocení hitů a zblokovaných střel je Škodovka až dvanáctá.
Byly zápasy, ve kterých jsme s touto složkou naší hry opravdu nebyli spokojeni, ale myslím, že v poslední době se to zlepšilo. V kabině jsme na to apelovali. Když budu upřímný, pokud na soupisce nemáte úplně top kvalitu, jakou mají nejlepší týmy, prostě se musíte snažit nahradit ji bojovností a zarputilostí.

„Je zarážející, že týmovou produktivitu vede obránce.“

Co říkáte na to, že nejproduktivnějším hráčem týmu je momentálně obránce Petr Zámorský?
Petr hraje velmi dobře. Samozřejmě víme o jeho ofenzivních schopnostech, měl je vždycky a pro nás je velmi důležitým hráčem. Ale na druhou stranu… Je zarážející, že týmovou produktivitu vede obránce. Útočníci se musí pochlapit a produktivitu zvednout.

Čím si vysvětlujete trápení některých prověřených ofenzivních jmen?
Sezonu jsme nezačali moc dobře, což se logicky projeví na sebevědomí hráčů. Máme kluky, kteří góly dávat umí, ať je to Honza Schleiss, Kuba Pour, Kryštof Hrabík a mnozí další, ale zatím se v koncovce trápí. Takové období občas přijde na každého útočníka, to vím z vlastní zkušenost. Nezlomíte to ničím jiným než tvrdou a poctivou prací.

Když se ještě vrátím k bekovi Zámorskému, jak se vám proti němu hrálo například v památném extraligovém finále na jaře 2013?
Už tehdy byl neuvěřitelně kreativní, na ledě působil sebevědomě. Takový je i dnes. Samozřejmě tím, že ho to hodně táhne dopředu, tak má občas rezervy v defenzivě, ale to musíme my respektovat. Je třeba k němu dát kluka, který ho bude zezadu jistit. Pokud máte obránce, kterého to táhne dopředu a který to směrem dopředu umí, což je Petrův případ, nemá smysl mu to zakazovat a omezovat ho.

„Útočníci se musí pochlapit.“

Vedle něho můžou vyrůst další kvalitní obránci, například Adam Jiříček.
Adam hraje slušně. Měl to těžké v tom, že se nám na začátku sezony moc nedařilo, takže jsme ho na chvíli poslali do juniorky, aby nabral sebevědomí. Ale jak říkám, vede si dobře.

Petr Zámorský

Petr Zámorský | Foto: hcplzen.cz

Nedávný zápas s Kometou Brno nedohrál kvůli zranění. Jak to s ním aktuálně vypadá?
Začíná s lehkým tréninkem na kole. Nechceme nic uspěchat, ale věřím, že rekonvalescence půjde rychle. Pokud nenastanou komplikace, měl by stihnout kemp dvacítky před juniorským světovým šampionátem.

„Kemp dvacítek před světovým šampionátem by Adam Jiříček měl stihnout.“

Jsou ve hře změny v hráčském kádru?
Pár jmen jsme v hledáčku měli, ale ztroskotalo to na penězích, případně se daní hráči zkrátka rozhodli jinak. Trh neustále sledujeme, nyní to ale vypadá, že se tým zvedá. Do reprezentační přestávky máme dva zápasy, pak uvidíme, jak se situace vyvine dál.

Pokud by se vám ale podařilo přivést borce s výkonností Tima Söderlunda, určitě byste se nezlobili.
Tim mezi nás okamžitě zapadl. Je to bruslivý hráč, který je zároveň strašně šikovný na puku. Má vynikající změny směru. U nás svoje kvality potvrzuje od prvního zápasu.

V týmu teď máte určitou severskou legii, byl to záměr?
Záměr ne, díváme se i jinými směry, ale aktuálně nám to vyšlo takhle. Uvidíme, jaká bude budoucnost.

„Posílení? Pár jmen jsme v hledáčku měli, ale neklaplo to.“

Plzeň dlouhodobě vyniká nadstandardní prací s mládeží. I letos se vám daří zabudovávat několik mladíků, například Jakuba Šilera. To vás musí těšit, že?
Jasně, taková je vize, kterou se u nás snažíme razit. Je to samozřejmě dané i omezeným rozpočtem, ale pokud mají naši mladí hráči odpovídající výkonnost, rádi jim šanci v áčku dáme.

V poslední době se řeší rostoucí úroveň extraligy. Jaký je váš názor coby člověka, který se v českém hokejovém prostředí dlouhodobě pohybuje?
Extraliga šla podle mě určitě nahoru. Je to vidět i na výsledcích v Lize mistrů, kde se českým týmům daří.

Jaký z vašich tuzemských soupeřů na vás doposud udělal největší dojem?
Asi Pardubice, ty nám lidově řečeno ve vzájemných zápasech nedaly čuchnout. Mají čtyři našlapané lajny, nikdo si tam nedovolí nic vypustit, což je pak na hře samozřejmě znát.

Jan Schleiss (vpravo)

Jan Schleiss (vpravo) | Foto: Roman Turovský, hcplzen.cz

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz