Reichel vzpomíná na Němce: Ve Vídni jsme je k ničemu nepustili

Foto: Vladimír Koča

(BRATISLAVA, od našeho zpravodaje) Česká reprezentace potkala Němce ve čtvrtfinále mistrovství světa zatím jen jednou, duel ve Vídni 1996 skončil jasným vítězstvím 6:1. Jeden gól zaznamenal i kapitán Robert Reichel. „Soupeře jsme tenkrát k ničemu nepustili," vzpomíná nynější asistent Miloše Říhy.

Nový fanshop

Jakmile vyšlo najevo, že Češi budou hrát v Bratislavě právě s našimi západními sousedy, olympijský vítěz z Nagana si ten duel hned vybavil. „Jasně, i když je to už dávno. Zápas jsme odehráli výborně. Nedlouho předtím to bylo poprvé, co se na mistrovství světa čtvrtfinále hrálo," povídá.

Němci? Loni byli ve finále olympiády, mají výborné výsledky

Reichel by byl pochopitelně rád, kdyby dnešní večerní bitva dopadla stejně.„Určitě, ale je jiná doba. Jiní hráči, jiné je úplně všechno. Ale kdyby nastalo něco podobného, nikdo se zlobit nebude," usměje se. Německý hokej se od té doby hodně zvedl. „Loni byli ve finále olympiády, mají za sebou výborné výsledky," uznává.

Češi protivníka potkali v přípravě, dubnové duely Euro Hockey Challenge v Karlových Varech skončily vítězstvím domácího výběru 5:4. „Díky tomu o Němcích trochu přehled máme. Šli hodně nahoru, mají kvalitní hráče, kteří patří k nejlepším NHL. Jsou tam hvězdy, co mužstvo táhnou, i výborný brankář. Nečeká nás nic lehkého," upozorňuje. V německém výběru tehdy na karlovarském ledě nastoupilo devět pozdějších účastníků šampionátu. 

Když je řeč o vzájemných důležitých mačích, je třeba zmínit také World Cup 1996. Český národní tým tehdy v Garmisch-Partenkirchenu utrpěl vysokou porážku 1:7. „Světový pohár bych sem vůbec netahal. Tam se stalo plno chyb už od začátku. K tomu se nebudu vracet," namítá Reichel. Někdejší vynikající útočník žije přítomností, trenérský štáb reprezentace se na čtvrtfinálového soka chystá už od úterního večera. 

Není nic příjemného, když víte, že proti vám hraje bratr

Nejdřív bylo třeba počkat, jak se vyvine situace v obou skupinách., „Byl jsem hlavně rád, že jsme zvládli zápas se Švýcarskem. Soupeře pro čtvrtfinále jsme nechali osudu, tímto způsobem se to vykrystalizovalo. Nijak jsme to nemohli ovlivnit. Pouze jsme čekali, s kým se nakonec střetneme.“ Češi uhájili druhou pozici a vyhnuli se stěhování. „Je jedině dobře, že nejedeme 400 kilometrů do jiné arény. Můžeme se tady v klidu připravit," dodává.

Před dnešním čtvrtfinále je český tým plný odhodlání. Do play off půjdou Češi zdravě sebevědomí. Mají bojovníky i vůdce. „Ano, mužstvo si sedlo. Má své lídry, týmového ducha, proto jsme silnější. Věřím, že čtvrtfinále zvládneme a dobře se na něj připravíme," říká. Pro spoustu fanoušků je německý tým přijatelnější než kupříkladu Kanada anebo Spojené státy. „Ale my si nic takového nemůžeme myslet. Jde o mužstvo patřící do špičky, připravujeme se stoprocentně!“ zdůrazňuje.

Dřívější utkání mezi Českem a Německem bývala pro Roberta Reichla pikantní. Na opačné straně barikády stál totiž jeho mladší bratr Martin, který roky reprezentoval soupeře. „Žije v Německu, trénuje v Rosenheimu," přibližuje. Jak bral vzájemné duely? „Není nic příjemného, když víte, že proti vám hraje bratr. Na druhou stranu - koukáte na to, abyste odvedli práci, kterou máte.“ Před dnešním střetnutím si Robert s bratrem nevolal, aby krátce zavzpomínali na Vídeň 1996. „Vůbec. Nemůžeme srovnávat, ani se vracet k tehdejšímu mistrovství. Je to za námi," uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz