Řepík ve Fribourgu? Moc by pomohl, hlásí Birner. Paříž za výhodu nebere

Foto: Michal Eger

16. května 2017, 8:00

Václav Jáchim

(PAŘÍŽ, od našeho zpravodaje) Švýcarský hokej dobře zná, Michal Birner totiž válí tamní nejvyšší soutěž za Fribourg. Účastník loňského Světového poháru zamířil do klubu po krátké štaci v ruském Čeljabinsku a tenhle krok si nemůže vynachválit. Společně s Romanem Červenkou tvoří ofenzivní zbraně týmu, podle nedávných informací švýcarských médií navíc vedení klubu zvažuje, že s nabídkou osloví Michala Řepíka. Tedy Birnerova někdejšího parťáka z pražského Lva nebo Liberce.

Chance liga na Hokejka TV

Kdyby se tahle akce povedla, mohl by za Fribourg hrát kompletní český útok. Birner by příchod krajana a kamaráda přivítal. "O tom se nemá cenu bavit," usměje se. "Vím, že náš manažer Christian Dubé sleduje na šampionátu nějaké hráče, ale víc nic. Každopádně takhle kvalitní hokejista by nám strašně pomohl. Kdybychom mohli získat někoho, jako je Michal, bylo by to senzační," povídá Birner upřímně.

Švýcaři jsou organizovaní a nepříjemní, říká Špaček. Chytá Mrázek »

S Řepíkem váleli za národní tým už loni na mistrovství světa v Moskvě, tehdy s nimi hrál středního útočníka Jan Kovář. Letos v Paříži plní tuhle roli Petr Vrána. Někdejší hokejisté Lva mají náramnou energii a turnaj jim zatím vychází. "Hrajeme pořád ten náš hokej, teď je super, že se Řepa rozstřílel. Já jsem takový... Mám jinou roli než třeba před rokem. Vím, že mi to tam nepadá, body nedělám, ale jsme tady jako tým. Podřídím všechno tomu, abychom přešli čtvrtfinále, chtěl bych si zahrát o medaile. To mě zajímá nejvíc," líčí Birner.

Třetí formace českého výběru má jednu ohromnou přednost, díky níž zatím ničí všechny soupeře. Nabízí vynikající pohyb, což je v moderním hokeji velká zbraň. "Asi jo, protože my jak nebudeme bruslit, bude to špatné. Velcí a silní beci by nás odtlačili, musíme hrát všechno v pohybu. Poslední dva tři zápasy hrála naše lajna výborně, do toho dal Michal Řepík góly. Snad jsme týmu pomohli a vydrží to," přeje si. Po pondělní výhře Kanady nad Švýcarskem má česká reprezentace definitivně jisté čtvrtfinále, ještě předtím ji ale čeká poslední duel základní skupiny se Švýcarskem (dnes od 16:15 hodin).

Michal Birner spoustu soupeřů zná ze vzájemných utkání. "Švýcaři tam mají dost kluků, kteří jsou na mezinárodní scéně zkušení. Třeba Ambühl je hrozně nepříjemný hráč, na ledě udělá dost věcí sám. Oproti minulosti se švýcarští hokejisté změnili se v tom, že se snaží hrát víc s pukem. Už to není jenom takový kanadský styl plný nahazování," srovnává. V národním týmu Helvétského kříže v minulosti válel také Julien Sprunger, jenž s Birnerem a Červenkou tvoří první útočnou formaci Fribourgu. Ale ten na mistrovství světa chybí, do mužstva se z klubu nedostal ani nikdo další.

Fotka na památku, trénink a týmová večeře. Jak Češi ladili na Švýcary »

Oba čeští krajánci se nyní mohou proti Švýcarům předvést, Birner tuší, že hokejisty čeká těžká šichta. "Je to určitě výzva. My chceme kontrolovat puk, oni také. Musíme hrát tak, abychom jim ho moc nepůjčovali. Švýcarské reprezentaci chybí možná pět top hráčů z jejich ligy, ale to nic nemění na tom, že mají kvalitní mužstvo s výbornými gólmany. Nebude to nic lehkého," varuje. Svěřenci trenéra Fischera si podobně jako Češi v předstihu zajistili postup do play off, což je pro ně bezpochyby pozitivní zpráva. Oba sokové si to rozdají o druhou příčku ve skupině.

Kdo si ji vybojuje, bude hrát čtvrtfinále v Paříži a vyhne se stěhování do Kolína nad Rýnem. Je tohle téma aktuální v české kabině? "Loni jsme si mysleli, jaká je pro nás děsná výhoda, když nikam nepojedeme. Američani museli dorazit za námi do Moskvy a pak nás docela přehrávali. Byl to zvláštní zápas. Přišlo mi, že mají víc sil. Uvidíme, jak to bude letos. Jsme tady delší dobu, v Paříži to známe. Možná by tam nějaká psychologická výhoda být mohla. Ale dneska je každý hráč už na cestování zvyklý, já bych z toho asi nějakou velkou výhodu nedělal," uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz