<

Řepík zvolil Švýcarsko. Jde za Červenkou a Birnerem do Fribourgu

Foto: Michal Eger

12. června 2017, 9:00

Václav Jáchim

Lehce se o tom mluvilo už na nedávném mistrovství světa v Paříži, Michal Řepík se tehdy objevil v zorném poli Fribourgu. Švýcarský klub hledal zahraniční posilu pro další ročník, vynikající bruslař a střelec naplňuje představy klubových bossů a může být ideální variantou pro kompletní český útok. Bývalý hráč Čeljabinsku, jenž po zdravotních potížích končil minulou sezonu v pražské Spartě, míří za Romanem Červenkou a Michalem Birnerem. S vedením Fribourgu uzavřel roční smlouvu.

Akce měla svůj vývoj, dlouho nebylo jasné, kam povedou další Řepíkovy kroky. "Michal chtěl do zahraniční, proto jsme vůbec neřešili možnost pokračování v extralize. První na řadě byla ruská KHL, kde loni začínal," konstatuje Michal Sivek ze společnosti Eurohockey Services, která hráče zastupuje.

Řepík si záhy po startu sezony 2016-17 zranil rameno, navíc onemocněl žloutenkou. S vedením klubu se dohodl na ukončení spolupráce, ale zároveň také na smlouvě pro další sezonu. Jenomže v Traktoru následně skončil manažer Gomoljako a jeho nástupce se k závazku přestal znát. I tohle je hokejové Rusko. "Probíhala jednání, nejen s Traktorem, ale i s dalšími kluby. Zároveň jsme věděli o silném zájmu Fribourgu. Klub už potřeboval slyšet vyjádření, Michal si všechno zhodnotil a nabídku švýcarského klubu přijal," doplňuje Sivek.

Účastník posledních světových šampionátů musel oželet lepší finanční ohodnocení, které by měl v KHL, ovšem na druhou stranu míří do kvalitní švýcarské ligy. A jelikož s manželkou očekávají narození syna, bral především ohled na rodinu. "Se Sylvou jsme to samozřejmě řešili. Dohodli jsme se, že tahle varianta by pro nás byla asi nejlepší," hlásí Řepík. O zájmu ze strany Fribourgu věděl delší dobu. "Manažer Christian Dubé mě viděl na šampionátu, chtěl vědět, jaký jsem hráč. Jak se mi hokejově daří. Do Švýcarska není jednoduché se dostat, protože tam chodí hodně Kanaďanů. Každý tým má pro cizince čtyři místa, konkurence je veliká. Mám velkou radost, že se Fribourg ozval. Moc se tam těším," připomíná.

Osmadvacetiletý rodák z Vlašimi nepůjde úplně do neznáma. "V sezoně 2014-15 jsem hrál zhruba měsíc za Zug. Trošku vím, jaká je soutěž i běžný život. Hokej v NLA je hodně přímočarý a rychlý, to by mi mohlo vyhovovat," povídá. Michal si uvědomuje, že pokud udrží výkonnost a pod Alpami se prosadí, bude ve hře o nominaci na olympijské hry. "Nevím, jaké plány mají trenéři nároďáku. Pokud skutečně nepojedou kluci z NHL, a mně se bude dařit, myslím, že by tam nějaká šance mohla být. I z toho hlediska, že v týmu budeme tři Češi," zmiňuje kamarády Romana Červenku a Michala Birnera.

Oba Fribourgu odváděli výtečné služby, teď by mohl v týmu vzniknout unikární český útok. "Uvidíme, jak se rozhodne trenér. Fribourg má kvalitní kádr a po nepovedené minulé sezoně i ambice." Souhru s kolegy si v minulosti vyzkoušel, především tedy s Michalem Birnerem. Ti dva byli jako hokejová dvojčata, v Liberci či reprezentaci zmákli spoustu parádních bitev. "Vždycky nám docela šlo. Dokážeme si vyhovět," souhlasí. Řepík může novému zaměstnavateli nabídnout góly, dravost, nasazení. A také zkušenosti, vždyť dřív hrál NHL na Floridě, ruskou KHL ve Lvu nebo Čeljabinsku. Za sebou má štace ve finském Lahti či zmíněném Zugu.

Ještě před startem nové sezony čeká reprezentačního útočníka velká rodinná událost. Koncem června by měla Michalova manželka Sylva přivést na svět syna Sebastiana. "Těšíme se, je tam i lehká nervozita. Doufám, že všechno dobře dopadne, že manželka i syn budou zdraví," přeje si. Porod proběhne na klinice v Neratovicích. "Manželka je z Kanady, má tam rodinu, nedávno rodily její kamarádky. Ale žijeme v Čechách, dostali jsme kontakt na vynikajícího lékaře. Sylvu to uklidnilo, věřím, že se syn narodí v pořádku," doplňuje.

Bývalý hráč Sparty či Liberce už začal s tréninkem na další ročník. "Do Švýcarska bych měl odjet koncem července. Kdybych hrál v Rusku, tam je nástup o měsíc dřív. Z hlediska rodiny to takhle bude lepší, žena se synem pak za mnou budou moci dorazit. Švýcarsko je pro osobní život krásná země. Věřím, že tam budu spokojený i po hokejové stránce," uzavírá.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz