Richard Král: O Zadinovi i receptu na Třinec. Tip na vítěze? Tlak v Dynamu je extrémní

Richard Král na lavičce Mladé Boleslavi. | Foto: Lukáš Filipec

V Pardubicích i v Třinci patří mezi největší legendy klubu, ve Slezsku má Richard Král dokonce vyvěšený dres pod stropem haly. Finále si tedy může užívat s pocitem, že fandí hlavně dobrému hokeji: „Je to velmi těsné. Oceláře může mrzet, že v posledním zápase nevyužili přesilovky. Tam se klidně mohla zlomit celá série,“ komentuje pro Hokej.cz

Současný kouč Mladé Boleslavi popsal i horké finálové téma. „Cpát se do branky, clonit na masce gólmanovi, to je základ hokeje. Bez toho dneska nepadají góly. Pokud je to ale pozdě po pískání, anebo mimo brankoviště, tak je správné to vylučovat,“ říká Král.

S Markem Zadinou dlouho působil u pardubické juniorky a ještě loni pod vedením Radima Rulíka i na lavičce A týmu. V Třinci s ním ještě jako hráč získával medaile i pozice na předních příčkách bodování…

„Snažím se být nestranný. Přál bych to jak Dynamu – protože jsem v něm působil a se všemi hráči se znám – ale přál bych to i klukům z Třince. Strávil jsem tam nejlepších deset let hokejové kariéry, v Pardubicích jsem zase vyrůstal a deset let trénoval. Ať vyhraje ten lepší, ať je to férové a s pokorou. Je to jenom sport.“

Jak se vám líbí finále?
Před sérií bych favorizoval asi Pardubice, vzhledem ke dvěma sedmizápasovým sériím, které měl Třinec v nohách. Šířka i kvalita kádru je o trochu vyšší na straně Dynama, myslel jsem si, že bude výrazný favorit. Ale ukázalo se, že Třinec to umí.

Oceláři hrají bez tří klíčových hráčů, a přesto trápí soupeře…
Myslím, že je znát absence obou obránců, Jeřábek s Marinčinem hodně chybí. Je dost těžké takový výpadek nahradit, v tomhle mají Pardubice obrovskou výhodu. Dva elitní beci i Martin Růžička nabízeli velkou sílu taky směrem dopředu, zatímco Dynamo je kompletní. Proto bych je bral jako favority série.

„Přetlačit je defenzivou myslím nefunguje. Pardubice pořád mají sílu na to, aby Třinec přehrály aktivní hrou.“

Váš názor na zákrok Lukáše Sedláka, po kterém má Marinčin prasklý obratel? 
Dá se polemizovat, jestli to nebylo pozdní dohrání. Těžko říct, v téhle sezoně už bylo hodně zákroků na hraně, a je opravdu těžké se v tom vyznat. Málokdy trefím nějaké rozhodnutí disciplinární komise. A celkově i v brankovišti – které góly platí, a které ne… To trefím úplně minimálně.

K tomu se ještě dostaneme, teď se chci zeptat na Třinec: Jak vyzrát na jeho hru? Jak jste své týmy připravoval proti Třinci?
Loni jsme s nimi hráli play off. Já si pořád myslím, že se s nimi těžko dá hrát „třinecký hokej“. Přetlačit je defenzivou myslím nefunguje. Pardubice pořád mají sílu na to, aby je přehrály aktivní hrou. Vzadu jsou Oceláři schopní udělat chyby, Dynamo se musí samozřejmě tlačit do brány, být hodně aktivní, dostávat je pod tlak. Určitě i fyzické síly musí Třinci docházet, jejich série byly extrémně náročné. 

Právě v prvním finálovém utkání Pardubice zkusily vyčkávat na soupeře, hrály pasivněji.
(skočí do řeči) A přišlo mi, že se za ně Třinec dobře dostával, kotouče si dával za obranu a dostával se do třetiny. Zatím mi z toho vycházelo, že když byly Pardubice aktivní, tak byly lepší. A z ofenzivní síly těžily.

„Když hrály Pardubice aktivně, tak byly lepší.“

Třinec má ovšem defenzivní hru propracovanou do detailu, ze třetiny dostává kotouče, umí zahrát i střední pásmo, skvěle napadá. Ocenil byste ještě něco?
Mají tam návaznost. Hráči už dopředu vědí, že poletí puk ven, takže jsou ve středním pásmu včas a hned se zapojují do správných prostorů. Vědí, že tam hráče mít budou. Hrají to dlouho, mají to zaběhlé, takže jim to funguje.

Zdeněk Moták a Richard Král.

Zdeněk Moták a Richard Král. | Foto: Lukáš Filipec

Příkladem budiž třetí zápas finále, kdy se Dynamo ve druhé třetině ofenzivně „vybláznilo“, ale ve třetí třetině už Kacetl řešil jen pár střel na branku.
Třinec totiž umí zahrát střední pásmo, má potom návaznost i po nahozených kotoučích, beci se dokážou dostávat na puk, hodně často jen posílají puky po mantinelu, takže…

Svědčí dosavadní remíza 2:2 i o fyzické připravenosti Ocelářů?
Tohle se mi těžko odhaduje. Myslím si, že pokud hrají dobře střední pásmo, není to zase tak náročný hokej oproti aktivní hře, kde potřebujete pořád bruslit. Je to trošičku „úspornější“. Na druhou stranu ve finále máte euforii, bolest a únava už jde stranou.

Pardubice zase ukazují vyrovnanost útoků. Vypíchl byste někoho z východočeské party?
Líbí se mi, jak hraje Honza Mandát. I řečí těla: není zbytečně podrážděný, dokáže dohrát souboje, ale v klidu a s pokorou. Měl i situaci, kdy vystřelil po zapískaném ofsajdu, tak se šel Kácovi (Ondřeji Kacetlovi) omluvit. Přijde mi v takové herní pohodě. Na druhé straně hrají velmi dobře Cienciala s Hudáčkem, Činelovi bych úspěch moc přál.

„Hráči už dopředu vědí, co bude následovat. Jsou všude včas a hned se zapojují do správných prostorů.“

Co potom říkáte na Pánika, nebo Sedláka? Ti dávají do svého herního projevu trochu více emocí.
Pánikovy dva fauly byly nesmyslné. Asi bylo od trenérů dobré řešení, že si na jeden zápas odpočinul. Ale já do toho nevidím, nevím, jak se chová v kabině, jaké jsou vazby v týmu. Udělal dvě chyby, byl za ně potrestaný… A Sedlo hraje ten svůj hokej, má na tom založenou hru. Je prostě důrazný a dokáže hrát dopředu i dozadu. Dokáže být drzý. Jiný hokej hrát asi nebude.

Z pohledu emocí je zajímavý i druhý útok Dynama.
Ráďovi (Lukáši Radilovi) to tam celkem padá, hraje i v první přesilovkové. Ale všichni mají svoji roli a asi tam není nikdo, kdo by zůstal za očekáváním. Samozřejmě má někdo méně prostoru… Výborná je čtvrtá lajna, na to, jaký má čas na ledě, tak zatím fungují perfektně. A to může být ten jazýček na vahách – Pardubice mají čtyři vyrovnané útoky a tři obrany.

Obranu Dynama hodnotíte jak?
Některé beky mají útočnější, ale fungují dobře. Will i Kacetl potom chytají velmi dobře, Káca má vynikající zákroky, možná v posledním zápase mohl druhý a třetí gól mít. Ale pár gólů předtím chytil navíc. Série je hodně vyrovnaná a Třinec může mrzet, že ve čtvrtém utkání nevyužil čtrnáct minut v přesilové hře. Myslím, že se tam mohla zlomit klidně celá série.

„Mohlo obrovsky ovlivnit sérii, kdyby Třinec přesilovky využil a vedl v sérii 3:1.“

Může Oceláře tenhle přesilovkový neúspěch nějak ovlivnit? Budou to mít hráči v hlavě, až přijde další početní výhoda?
Asi ano, ale hraje se zase nový zápas. Jen mohlo obrovsky ovlivnit sérii, kdyby Třinec vyhrál a vedl 3:1 na zápasy.

Kdo podle vás vyhraje titul?
Viděl bych to na Pardubice. I domácí prostředí jim může pomoct, Třinci dva beci chybí, může být unavenější. Dynamo to teda bude mít hrozně těžké, ale spíš záleží, jak to zvládnou oni sami v hlavě. Jestli se nenechají zbytečně vybláznit, nebo něco takového. Třinec má tohle už zažité. Pokud to ale Pardubice zvládnou psychicky, tak si myslím, že pohár udělají.

A váš názor na metr rozhodčích?
Cpát se do branky, clonit na masce gólmanovi, to je základ hokeje. Bez toho dneska nepadají góly. A pravidla jsou jasně daná, mně se ale nelíbí, že se v play off píská jinak než v základní části. Píská se daleko míň držení, pak nějaké zápasy vypadají jako sumo, prakticky se nikdo nedostane do šance. Rozhodčí by měli pískat pořád stejně. A jestli někdo udělá fauly, tak ať hraje třeba šest oslabení. Pokud je někdo lepší a dostane se do tlaku…

„Pokud to Pardubice zvládnou psychicky, tak si myslím, že pohár udělají.“

Hru na brankovišti byste tedy posuzoval jak?
Nevím, co za materiály přišlo do klubů, prý jen zopakovali pravidla, která platí celou sezonu. Ale jo, někdy už to bylo za hranou a chránit gólmany taky není od věci. Ať k němu hráč přijede, ale pokud to udělá tři vteřiny po zapískání… Nám to tenkrát (v play off 2022) předváděl v Českých Budějovicích David Štich a pro Dominika Frodla to bylo hrozně nepříjemné. Takže pokud je to pozdě, anebo mimo brankoviště, tak je to správné vylučovat.

Je to pro Marka Zadinu speciální finále, když proti němu stojí právě Třinec? Do rozhovoru by nám asi řekl, že to vnímá jako každou jinou sérii, ale…
Myslím, že to musí být speciální. Získal s nimi tři tituly, teď trénoval Pardubice s Vencou Varaďou. Je to jeho první štace v pozici hlavního trenéra, takže to je specifické a strašně náročné. Zná třineckou hru, ví, jakým stylem tým fungoval.

„Nám to předváděl v Budějovicích Štich a pro Dominika Frodla to bylo hrozně nepříjemné..“

Může mít na Zadinu vliv i ten velký tlak? Hraje roli specifické pardubické prostředí?
Každý kouč je pod tlakem. Ale je to jeho první play off v Dynamu v pozici hlavního trenéra, tlak je tam extrémní, protože se bere jenom vítězství. Takže tlak na Markovi určitě je a musí se s tím poprat.

A co jeho kontroverzní vystoupení před novináři po čtvrtém finálovém duelu?
Trochu to v něm bouchlo, ale nechci to moc hodnotit. Nevím, jaká byla komunikace s rozhodčími, a co se tam všechno dělo kolem.

Byl byste pro, aby se zákaz o hodnocení výkonu rozhodčích v den zápasu zrušil? 
Hodnotí se trenéři, hráči, takže podle mě by se mohli hodnotit i rozhodčí. Nevím, jestli by se to nějak nezvrhlo, ale ve fotbale to funguje, za mě není problém to povolit i v hokeji.

Richard Král

Richard Král | Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

„Užijte si hokejové MS s Tipsportem! Stačí jen začít, získat 500 Kč zdarma a hrát soutěže o ceny za 33 milionů!“

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz