Říha: Koncovka? Český hokej má problém jinde. S Rusy to bude jako o zlato

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

(BRATISLAVA, od našeho zpravodaje) Až dosud se dařilo, český národní tým padl na turnaji jen ve skupině s Rusy. Teď mají hokejisté na pažbě druhou porážku a je pořádně trpká. Semifinále skončilo krachem, Kanaďané byli lepší. Především v koncovce, která národní tým ve vypjatých bitvách trápí delší dobu.

Nový fanshop

Jelikož javorové listy dokáží trestat chyby a proměňovat příležitosti, v neděli hrají finále. Na reprezentanty čeká poslední výzva. Když skolí ruskou sbornou, získají bronz. "Pro nás to bude jako zápas o zlato. Všichni víme, že se placka dlouho neudělala," říká hlavní kouč Miloš Říha.

Jste po porážce s Kanadou hodně zklamaný?
Tak zklamání... Kanaďané byli lehčí, daleko důraznější. V koncovce našli okna a hlavně je proměňovali. My si vytvořili šance, ale nedali jsme je. Potřebovali jsme kontaktní gól, který jsme neproměnili. Potřebovali jsme přesilovku, kterou jsme zase nezahráli. Z toho vyplynul výsledek.

Mrzí váš, že hráči nedokázali skórovat, ačkoli se to v předchozím průběhu turnaje dařilo?
Kanaďané to zatáhli, bylo vidět, že pokrývali všechny puky. Jejich brankář chytal výborně. Útočníci padali do střel, hráli daleko obětavěji. My prohráli v základních věcech, jako je vhazování, osobní souboje a důraz. Tohle v podobných zápasech rozhoduje.

Byl jedním z klíčů k porážce druhý gól Kanaďanů, který padl po deseti vteřinách druhé třetiny?
Tam jsme se nadechli. Mužstvo bylo nabuzené, ale přišla chyba, centr zlomil hokejku a jel na střídačku. Ostatní hráči místo aby stáhli hru trošku dolů, nevyplnili prostor, přišla střela, kdy musel brankář jít trošku dopředu a už nestihl zakončení soupeře zpoza zadní brány.

Po třetí brance jste poslal do brány Francouze, který střídal Bartošáka. Mělo jít o impuls týmu?
Celý zápas jsme se snažili něco dělat. Střídali jsme pětky, dvojice. Pořád jsme chtěli, abychom se něčím chytili. Stav 3:0 byl v půlce zápasu, pořád s tím šlo něco dělat. Kdybychom vstřelili gól, nakoplo by nás to. Ale nás nemělo co nakopnout! My sice dřeli, dřeli a dřeli. I šance jsme si vytvořili. Ale nenakoplo nás nic. Potřebovali jsme kontaktní gól. Bylo to třikrát na brankovišti, bohužel jsme neměli potřebný hlad a hlavně důraz.

Český národní tým znovu doplatil na mizernou koncovku. Je to hlavní problém našeho hokeje?
Ne, já myslím, že český hokej má problémy úplně někde jinde.

Byla komplikace, že vypadl obránce Moravčík?
Má nějaké problémy s ramenem, proto jsme museli stáhnout sestavu na šest obránců.  Což bylo nepříjemné, Protože hrát s Kanadou v takovém tempu není jednoduché.

Proč jste do utkání nenasadil Chytila a Skleničku, kteří působí v zámoří?
Protože jsme se tak rozhodli.

Co vás k tomu vedlo?
Vrána přijel trošku s komplikacemi. Odehrál parádní dva zápasy, pak šel hodně dolů. Jestli to bylo kondicí, nebo čím... V každém zápase potřebujete nejen hráče do koncovky, který si počká na červené čáře, ale i bojovníky. Sklenička nám v obraně trošku propadal, místy měl problémy v situacích jeden na jednoho. Ale to je normální. Já nevím, proč hledáme, jestli hrál Vrána. Proč se už tři dny bavíme o Vránovi.

O něm nepadlo ani slovo.
Né, já říkám my. Bavíme s o něm a vytváříme tlak jak na Vránu, tak na nás.. 

Co přesně ve finální fázi ofenzivy chybělo? Především klid v koncovce, který proti slabším týmům hráči měli?
Jestli prohrajete většinu vhazování, musíte pořád bojovat o kotouč... Tohle bere spoustu sil. Bylo vidět, že naše první lajna byla tentokrát trošku utahanější. To samé Kovářova formace. Ale nikdo to nezabalil, všichni bojovali. V kabině před třetí třetinou chtěli kluci bojovat, to bylo pozitivní.

Co je třeba, aby Češi v neděli přemohli sbornou a brali bronzové medaile?
Na placku všichni čekáme dlouho, bude důležité, abychom si to srovnali v hlavách. Abychom nepodlehli tomu, že hrajeme s Rusy, že jsme jim také nevstřelili branku. Musíme do toho dát všechno. Jestli to vyjde nebo ne, to se ukáže na ledě. Musíme mít ten samý um jako Kanaďané – že vstřelíme první dva góly a Rusové s tím nebudou vědět. A my se s tím popereme.

Dobře znáte ruskou náturu. Jak Ovečkin a spol. budou před zápasem o bronz hledat motivaci?
Myslím, že ti jsou na tom ještě hůř. Protože je zajímá jen vítězství. Buď budou hrát s takovou lehkostí, že hodí všechno za hlavu a bude jim to jedno. Nebo bude všechno jinak. My musíme být trpěliví, organizovaní a disciplinovaní. Všichni se budeme snažit, aby byl výsledek lepší než v semifinále. My do toho půjdeme s tím, že budeme hrát jako o zlato.

Je nepříjemné, že Rusové dohráli semifinále o čtyři hodiny dřív než Češi?
Myslím, že to nehraje roli. Kluci umějí odpočívat. V neděli je ani nebudeme nějakým způsobem zatěžovat. S Rusy už jsme hráli, taktika bude podobná. Budeme se akorát muset zaměřit na koncovku, předbrankový prostor a na vhazování.

Máte představu, zda necháte sestavu z konce semifinálového utkání?
Změny moc dělat nechceme. Uvidíme, jak se kluci budou cítit, a třeba to postavíme zpátky, jak to bylo. Tak, aby si kluci vyhověli, aby cítili důvěru a motivaci. Aby si to dohráli ti, co si prošli celý turnaj a odevzdali tam všechno.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz