Říha po jízdě na Karjale: Kluci přijeli vyhrát! Nesmírně si vážím jejich přístupu

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

10. listopadu 2019, 17:26

Václav Jáchim

(HELSINKY, od našeho zpravodaje) Nad očekávání dobře se čeští hokejisté předvedli na prvním podniku letošního Euro Hockey Tour. Ve čtvrtek skolili Švédy a po sedmi letech vyhráli úvodní duel nové sezony. Pak si po nájezdech poradili s nebezpečnými Finy, akci národní tým zakončil dramatickou vítěznou bitvou proti Rusku. "Můžeme být spokojeni, byl to vynikající turnaj," kvituje Miloš Říha starší.

partneři českého hokeje

Hlavní kouč nasadil zkušené bojovníky, zástupce střední generace a několik nováčků. Většina hráčů obstála, někteří vyloženě překvapili. Češi zvládli severskou misi výborně a mají na čem stavět. Dvakrát vyzvali domácí tým, dvakrát vyhráli, což se v případě střetnutí s Finy a Švédy na jejich ledě povedlo české reprezentaci naposledy v roce 2001. 

A bitva s Rusy? Potvrzení toho, že tenhle tým ladil báječně. „Vítězství si hodně ceníme. Nesmírně si vážím toho, jak k tomu hráči přistoupili. Nejen proti Rusům, ale i v předchozích zápasech,“ připomíná Miloš Říha. Druhý rok práce u národního týmu začal nejlepším možným způsobem. „Všichni jsme se poučili, samozřejmě i já. Víme, jakou cestou chceme jít,“ hlásí.

Dá se říci, že výhru nad Ruskem způsobila především ohromná vůle českého týmu?
Hlavně to bylo vidět na začátku. Oni dobře bruslili, dostávali nás pod tlak, vytvářeli si šance. My stáli, neplnili, co jsme si řekli, protože jsme nestíhali. S přibývajícím časem jsme se do toho ale dostali. Ano, celkově to bylo na vůli, jak se každý z kluků bude obětovat. A oni se obětovali. Uhrát nulu vzadu s Ruskem? Ať sborná hraje v jakékoli sestavě, je čisté konto parádní věc. Navíc se nám podařilo na turnaji zvítězit.

Turnaj Karjala českému národnímu týmu nikdy příliš nesvědčil. Vy jste ale tuhle zvyklost změnili.
Švédové měli skvělou sestavu, Finové taky nasadili hodně silné mužstvo. Oba soupeře jsme dokázali porazit u nich doma. Ano, ceníme si toho strašně moc. Vážím si toho, jak tým pracoval, jak ho vedl Honza Kovář jako šéf. Užasnou jistotu tvořili brankáři. Ukázali sebevědomí, obrana pracovala na 150 procent, i když tam nějaké chybičky samozřejmě byly. Útok jsme poskládali na poslední chvíli, ale zase se ukázalo, že když vám první lajna předvede, jak hrát, jde všechno lépe. A my takovou lajnu měli. Kluci přijeli vyhrát, to je pro nás podstatné.

Gólmani Will s Langhamerem chytali bez chyby, přitom měli minimum mezistátních zkušeností. Překvapili vás?
Hlavně bych ocenil jejich přístup. Jsou skromní, pokorní. Vedle nich se pořád chystal Karel Vejmelka. Všichni byli extrémně koncentrovaní, což jsem v jiných mužstvech neviděl. Samozřejmě, že jsme nečekali, že budou až tolik dominantní. Ale i mužstvo jim pomohlo. Na konci zápasu s Ruskem tam kluci skákali do střel, tohle k tomu patří. Třeba na mistrovství světa nám naprostá jednička chyběla.

Celý turnaj jste držel pohromadě útok bratrů Zohornových. Splnila tahle formace vaše představy?
Když jsme je složili do útoku poprvé, dostával jsem dotazy, že si děláme reklamu. Ale já ty kluky znám, pracoval jsem s nimi. Dokážou si pomoci, vyhovět a jsou na sebe extrémně tvrdí. Ale pořád od nich čekám ještě trochu víc. Vím, že mohou jít ještě dál.

Kovář po vítězství na Karjala Cupu

Poprvé od Světového poháru 2016 reprezentoval Andrej Šustr, loni jste ho v týmu neměl. Ukázal, že může patřit k pilířům defenzivy?
Hlavně se dokonale přizpůsobil tomu, co chceme. Vystupoval jako první, hrál s naprostým klidem, nepanikařil. Byl osobností obrany. Škoda, že jsme ho nevyzkoušeli i v přesilovce, možná by tam bylo střel ještě víc.

Kdo z dalších hráčů vás zaujal?
Skvělý byl i Kuba Jeřábek. Dvakrát jsem se byl podívat na Viťazu a nečekal jsem, že bude až takhle dobrý. Byl to druhý bek, který předvedl maximum, které měl předvést. Nepanikařil, ani když ho napadali dva protihráči. Skvělý výkon, ale výborně hrála většina hráčů.

Už za měsíc startuje ruský Channel One Cup. Máte v hlavě představu, jak bude vypadat nominace?
Možností je víc. Úvodní zápas s Finy v Plzni můžeme sehrát se čtyřmi pětkami a další na nás bude čekat v Rusku. Uvažujeme o dalších hráčích, je tam třeba Tomáš Hyka. A jiní. Teď je to předčasné. Každopádně už si složení malujeme, jak by to mělo vypadat.

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

Vaši svěřenci v každém utkání plnili pokyny, to musí kouče těšit. Předpokládám, že jste s jejich přístupem spokojen.
Naše trenérská sestava si získala už trochu respektu. Po mistrovství světa si kluci říkali, že by tenhle hokej chtěli hrát taky. Kluci se přesvědčili, že to, co jsme vymysleli, funguje. Je to důležité pro ně i pro nás.

Máte pocit, že hráči, kteří v týmu nebyli, třeba projeví o reprezentaci ještě větší zájem?
Už takhle mluví, to vidím na tom, že všichni chtějí reprezentovat. Nemáme problémy, že bychom někoho oslovili a nepřijel. Kluci se omluví kvůli zranění, to je normální, ale chtějí jezdit. Neříkám, že to je námi. My jen vytvořili atmosféru, že je čest a hrdost hrát za nároďák.

Hned po prvním utkání se Švédy jste si pochvaloval, že hráči plnili pokyny a potvrdili si, že v takovém případě má národní tým velkou šanci uspět.
Ano, to bylo patrné ve všech zápasech. Pokud věříme tomu, co chceme hrát, má to jednoznačně smysl. Všichni jsme si řekli, že si nejdeme zahrát a turnaj si užít, ale že jdeme vyhrát! Každý zápas, v jakémkoli složení, kdykoli! Kluci k tomu podle toho přistoupili.

Michal Řepík po výhře nad Rusy

Po takovém turnaji musejí být emoce z výkonu týmu hodně pozitivní, co říkáte? 
Samozřejmě, my se taky poučili. Skočili jsme k nároďáku a seznamovali se s tím. Já třeba vůbec nevěděl, jak se mám chovat. Robert Reichel jako jediný ano, ale zase jen z pozice hráče. Kluci kolem mě odvedli skvělou práci. Víte, asi jsem trochu zvláštní. Něco si vymyslím a těžko se tomu přizpůsobuje. Ale tady se přizpůsobili všichni - a hráči tohle pak cítí. Poznají sebemenší chybičku. Pro nás jsou odměnou výsledky. 

V Helsinkách pobýval svazový šéftrenér Filip Pešán. Přijde od něj pochvala?
To nevím (usměje se). Ale myslím, že tohle je přehnané. Filip Pešán má roli svazového šéftrenéra, ale on má na starosti mládež. Mezi sebou nemáme nijak daná pravidla, že by mě měl chválit, nebo kritizovat. Nějak vyplynulo, že on to nechává na nás. Má teď daleko důležitější věci - postavit tady u nás organizaci, dát dohromady mládežnický hokej, připravit dvacítku na domácí mistrovství světa. A jestli vidí, že áčko funguje, proč by do toho zasahoval? Zatím jsem neslyšel, že by měl přijít a o něčem rozhodovat.

Jak se na práci u reprezentace díváte po první akci druhé sezony, kdy u národního mužstva působíte?
Naše úloha je, abychom pokračovali v tom, co opravdu chceme. Tvrdě pracovat, aby nám jezdil každý hráč. Aby tam byla disciplína. Také respekt jeden k druhému, kázeň! Aby všechno fungovalo a nikdo se nevymlouval, že je práce moc. Nebo že jsem měl pozvat toho nebo onoho. Složíme mužstvo vždycky s čistým svědomím. Jestli tam měl být někdo lepší? Vždycky se najdou miliony odborníků, kdo tam měl být a kdo ne. Ale tak to prostě chodí.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz