Říha po třetím testu: Chtěli jsme výsledky, ale i hru. Jádro už se rýsuje

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

(STOCKHOLM, od našeho zpravodaje) U národního mužstva prožil nejlepší turnaj. Miloš Říha před cestou do Stockholmu mluvil o snaze udělat dobré výsledky, které by povzbudily a také ukázaly, že elitní výběr kráčí dobrým směrem. Povedlo se, prvenství na Švédských hrách po dlouhých 25 letech hřeje.

Nový fanshop

I když hokejisté v poslední bitvě nestačili na Rusy, dojem z akce je pozitivní. „Zajímaly nás výsledky, ale i hra. Chtěli jsme vidět další hráče a zjistit, jestli s nimi lze počítat pro šampionát,“ dodává hlavní kouč.

Co podle vás bylo hlavní příčinou, že Češi poslední utkání na turnaji nezvládli?
Teď to bylo o hlavách. A my jsme tam těmi hlavami byli o dvacet procent méně, než jak jsme se připravili na dva předchozí zápasy s Finy a Švédy. Utkání proti Rusku rozhodly naše chyby po vhazovaní, tyhle standardní situace jsme nezvládli vůbec. V útočném pásmu jsme se prakticky neudrželi a ve druhé třetině jsme dělali věci, které jsme si ani neřekli. Chodili jsme napadat třemi hráči. Vytvořili jsme mezeru mezi útočníky a obránci tak velkou, že beci toho měli až nad hlavu. Nepomohli jsme si. Nebyl v tom týmový duch.

Bylo znát, že nenastoupili zkušení útočníci Gulaš, Jan Kovář a Sekáč?
To, že nám odjela nejlepší řada, nás neomlouvá. Od těch, kteří zůstali, jsem čekal, že se budou chtít ukázat víc. To mě trošku zklamalo.

Převládají tedy negativní dojmy?
Jsem vždycky zklamaný, když se prohraje. Opravdu jsem čekal víc od hráčů, kteří se měli ukázat. Protože ani Rusové nehráli nejlépe, měli toho plné zuby ze sobotního utkání. Kromě pár šancí, které si vytvořili, toho moc neměli. Ale my tam také mohli skórovat. Zaťovič jel sám, Kvapil měl trestné střílení. Hráli jsme to moc komplikovaně. Profesorsky.

Díky skalpům severských soupeřů jste ovládli švédský turnaj. Z tohoto pohledu spokojenost?
Už předem jsme říkali, že hrajeme na výsledek. A ukázalo se nám, že pokud hráči jsou disciplinovaní a přejdou na naši taktiku, bude to fungovat. Předvedli to hlavně starší hráči, proti Rusům i Kvapil, Zaťovič či Polášek. Díky tomu jsme byli úspěšní. Pokud se nepodřídíme, nehrajeme týmově, pak to vypadá jako proti Rusům

Kdybyste nastoupili kompletní, sbornou byste porazili?
Takhle to neberu. Že jsme nebyli v plné síle… Pro mě byla plná síla i teď. Na šampionátu se mohou zranit dva hráči, potom není plná síla. Je to pro mě zklamání. Kluci, kteří se měli ukázat, říci si o první, druhou lajnu, toho tolik neodvedli. Hlavně střední útočníci. Ale zase zahráli výborně oba Zohornové (Hynek a Tomáš), a to opakovaně, ve třech zápasech. Ti si za to vzali. Ostatní se k tomu přiblížili málo. Především mladíci.

Čekal jste víc?
Předpokládal jsem, že se budou chtít ukázat. Předvést. Že budou živější. V zápasech neměli tolik času na ledě, měli by být odpočinutí.

Každé střídání s bráchama je zážitek, září T. Zohorna

Jak jste byl spokojen s výkonem české defenzivy?
Všichni obránci předvedli to, na co měli. Jistota tam byla. Ve všech utkáních nám předvedli velmi solidní výkony.

Souhlasíte, že hra v obraně už nebyla taková od chvíle, kdy musel odstoupit Kundrátek, jenž inkasoval kotoučem do nohy?
Ostatní beci toho pak měli plné zuby, protože útočníci jim nepomohli. Neplnili to, co měli. Chodili jsme nesmyslně napadat za brankovou čáru a obrana potom byla přetížená. Hlavně ve druhé třetině, kdy jsme měli střídačku dál. Někteří hráči tam zůstávali až dvě a půl minuty. Navíc při zranění jednoho z klíčových obránců je toho moc. Hráli jsme dost oslabení. Načítá se to.

Řekli si o další šanci bratři Zohornové, kteří pod vaším vedením poprvé nastoupili v jednom útoku?
Určitě ano. Čekal jsem, že by mohli zahrát dobře.

Už se rýsuje jádro hráčů z evropských klubů, s nimiž budete počítat pro mistrovství světa?
Samozřejmě. A chtěli bychom ho zachovat. Nám se třeba líbili i gólmani. Vytáhli jsme je na poslední chvíli, předvedli to, co ukazují v extralize. Což je další pozitivní věc. Jádro si chystáme, ale může se změnit. Zraněními, formou, tím, jak budou jednotliví hráči vypadat. Máme připravené už první kempy, začneme na přelomu března a dubna, kdy už sezona skončí zhruba deseti klukům z KHL. Ty doplníme hráči z extraligy a odehrajeme první přípravné zápasy. V nich by nám už hokejisté z Ruska měli ukázat, že s nimi můžeme počítat.

Mluvíte s krajánky z KHL ve smyslu, že příprava na MS potrvá nějakých šest týdnů, ale oni nemají nic jistého? Pokud dorazí hráči ze zámoří, zase tolik míst v sestavě pro šampionát být nemusí.
Už na začátku jsme mluvili s celou tou plejádou kluků, které jsme použili. Že to jsou hráči pro Evropu, co teď stavíme. A že to chceme odehrát solidně. Jde o kluky pro evropské turnaje a nevíme, jestli budou i pro mistrovství světa. V každém případě si o to mohou říct. Myslím si, že tohle by měli vědět. Chápu, že pokud se nedostanou do sestavy pro šampionát, to zklamání bude veliké. Ale třeba nám někteří řeknou, když budou na hraně, že do kempu nepůjdou. Což se zatím nestalo. Může to tak dopadnout. Že si po sezoně budou chtít vyléčit zranění, nebo budou chtít jet k moři.

Byla vidět únava z náročného programu, říká Hrubec

Plánujete ještě nějaké inspekční cesty?
Ano, kolegové poletí do nižších soutěží. Koncem března. Podívat se na mladíky. Měli jsme i detailní pohovor s Jirkou Fischerem. Ale já bych to nechtěl postavit na tom, že budeme čekat. Osu bych chtěl mít, aby si to kluci zasloužili. A tady v turnaji to bylo vidět. Ukázali, že to jde, když jdou na krev. Vím, že všechny týmy budou vypadat jinak. Ale základ bychom chtěli mít. Nemůžeme vyměnit celé mužstvo, když nám hráči z NHL přijedou týden před mistrovstvím světa. To nevidím jako dobrý nápad.

Předpokládám, že jste rád za možnost využití extraligových hvězd a hráčů, kteří pod vaším vedením zatím nehráli. Tady Gulaše, Kvapila, Kováře a dalších.
Ano. Protože jsme ty kluky vyzkoušeli. Potřebovali jsme, aby přijeli. Předtím se nám to pořád nějak narušovalo. Kvapil byl trošku zraněný, kluci z Plzně měli Ligu mistrů. Tímto bych chtěl moc poděkovat Plzni a všem manažerům, kteří nám tyhle hráče pustili. Vím, že mají před play off. Ale pořád si myslím, že reprezentace by měla být na prvním místě.

Je prvenství na švédské akci pozitivem i pro váš osobní pocit? Předchozí turnaje moc dobře nedopadly.
To ano. Pro mě je ale důležitější dobrý pocit ze hry. Že to funguje. To je dobře. Že jsme vyhráli, to nic neřeší. I když je krásné, že jsme zvládli Švédské hry. Tady vyhrát, s těmi soupeři, jako Švédové, Finové… Myslím si, že kdybychom zůstali v plné sestavě, tak i Rusy jsme mohli porazit. Ale to není důležité. Všechno směřujeme k tomu, abychom uspěli na mistrovství světa.

Cítíte se ve funkci přece jen lépe než na podzim, kdy jste začínali?
Jo jo. Karjala byla taková hektická. Všichni se to učíme, detaily dotahujeme co nejdál. Aby to finále bylo z naší strany komfortní pro hráče i pro celý tým.

Dá se říci, že jste jako kouč reprezentace jistější?
Organizace, všechno, jak se to má dělat - to není jednoduché. Navíc mluvit s trenéry, s manažery. Vybrat to správně… Jednou vezmete mladé, jednou staré, kritika je pořád. I trenéři by chtěli, abychom někoho vyzkoušeli. Do toho veřejnost, která by si přála třeba jiné hokejisty. Jenže my máme jen pětadvacet míst. Myslím, že jsme vybrali to jedno z nejlepších, co je teď na trhu k dispozici.

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz