Říha už přemýšlí o MS: Nejen srdíčko, musíme do toho dát i krev!

Foto: Karel Švec, Český hokej

Dva turnaje jsou za ním, pomalu začíná jít do tuhého. Švédské Beijer Hockey Games budou pro Miloše Říhu jednou z posledních možností, jak posoudit výkonnost hokejistů z Evropy a také trošku vylepšit pozici v Euro Hockey Tour. „Pro nás je to pořád zkouška, další část přípravy. Nechceme vykřikovat, že každého porazíme. Ale výsledky nás zajímají," konstatuje reprezentační kouč.

Nový fanshop

U elitního výběru nehodlá jít cestou hledání za každou cenu. „Říkal jsem to několikrát, naší snahou není, abychom protočili nějakých 120 hráčů. Chceme mít o něco širší kádr, ale také, aby nám hráči vytvořili zdravé jádro," připomíná.

Na minulých akcích neměl Říha všechny vyhlédnuté bojovníky, s ohledem na program evropských lig to už v dnešních podmínkách skoro ani není možné. Také nyní trenér řešil mraky přání klubových bossů, jestli by nevyšel vstříc a záměry neupravil. „Měli jsme dost diskusí. Blíží se play off, mnozí manažeři nás prosili, abychom s jejich hráči na turnaj nepočítali. Nebo ať jim dáme třeba jen jeden zápas. Šlo hlavně o Švýcarsko a KHL," zmiňuje.

Říha zařadil dva gólmany, devět beků a 15 útočníků. Když ale nominaci rozebírá detailně, do komentáře zahrnuje i náhradníky. „Uvidíme, jak proběhnou poslední zápasy, v jakém stavu hráči budou. Podle toho kádr upřesníme," dodává i s ohledem na zkušenosti z listopadu či prosince.

Patří mezi zmíněné dohady uvolnění Jakuba Nakládala z Jaroslavle?
Je pravda, že jeho klub na nároďák moc neslyší. Před minulou nominací ho nenechali v KHL hrát dva zápasy jenom proto, že chtěl jet na národní mužstvo. To mi připadá trochu zvláštní. Když ruská sborná projevila zájem o jednoho svého hráče, okamžitě jel a nikdo se o tom nebavil. Ale teď je hlavní důvod jiný. Jakub má určité potíže s ramenem, letí se doléčit do Česka.

Přemýšleli jste o zařazení Jana Koláře nebo Michala Řepíka?
Kolář je po operaci. Sice už začal hrát, ale bude lepší, když potrénuje. A Řepík? Máme dohodu s Podolskem, hned v pondělí po turnaji je čeká zápas se Soči. O Řepíkovi víme, máme ho vyzkoušeného.

Totéž platí v případě Dominika Kubalíka a Jiřího Novotného?
Manažer Ambri nás seriózně požádal, jestli bychom mohli hráčům dát prostor, aby klub uhájil play off. Kubalíka jsme chtěli aspoň na jedno utkání. Nakonec jsme zařadili jiné hráče, obecně to neustále řešíme. Hrozí, že někteří mohou přijet o něco později, protože KHL má ještě zápasy. Třeba s Chabarovskem se snažíme domluvit, aby Marek Hrbas a Tomáš Zohorna byli k dispozici už v pondělí."

Říha nominoval do Švédska. Kdo přislíbil účast na MS?

Co očekáváte od Marka Kvapila?
Marek chce přijet, chce reprezentovat. Je jedním z klíčových hráčů Liberce. Chtěli bychom ho využít jako střelce, hráče do přesilových her. V situacích, kdy by měl mužstvo pozvednout v koncovce. Záměrem je, že nám vytvoří druhou pětku, hlavně v přesilovce. Věříme jeho zkušenostem a střelecké potenci.

Důležitými pilíři budou plzeňští Jan Kovář s Milanem Gulašem? Hodně si od nich slibujete?
Určitě. Gulaš po celou sezonu předvádí výbornou formu. Jak jsem viděl zápasy, je to nejlepší útočník extraligy. Kovář byl zkoušet NHL, chce dokázat, že je top hráčem. Reprezentace je pro něj jenom krok, jak to dokázat může. Na turnaji nám bude plnit pozici prvního centra.

Kterého útočníka plánujete zařadit k plzeňské dvojici?
Aspoň na jeden zápas jsme tam chtěli Dominika Kubalíka, teď nejsme rozhodnuti. Zkoušet nebudeme, máme tři varianty, něco si k tomu řeknou i samotní hráči. To samé platí o zařazení Marka Kvapila. Nechci nějak předbíhat. Uvidíme, jestli všichni přijedou, pak můžeme spekulovat, kdo s kým nastoupí.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Čím vás upoutal jediný nováček v týmu Radek Koblížek?
Avizovali jsme, že změn nechceme dělat tolik. Ale pokud se někdo z mladších hráčů objeví, a udrží si formu, tak ho určitě vyzkoušíme. Koblížek přesně tohle splňuje. Doufejme, že to potvrdí i na turnaji."

Plánoval jste pozvat Jakuba Kováře?
Ano. Původně jsme mysleli, že přijede. Bohužel, v předposledním utkání se zranil. Chtěli jsme ho nominovat jako jedničku. Je to škoda. Vždycky když měl odchytat na akci dva zápasy, přišlo nějaké zranění.

Na minulých turnajích jste měl v přípravě tři brankáře. Doplní Bartošáka s Hrubcem liberecký Will, který je uveden zatím mezi náhradníky?
Rozhodujeme se. Mohli by jet dva brankáři, ale protože jsou hodně vytížení ve svých klubech, tak bychom spíš asi dali variantu, že by každý z gólmanů odchytal po jednom utkání. Ale o tom se budeme bavit, až kluci dohrají poslední soutěžní zápasy. Mezi náhradníky jsme zařadili také Lukáše Dostála. Měl vynikající šampionát juniorů, chceme vidět, jestli má perspektivu dál.

V letošní sezoně si česká reprezentace připsala čtyři porážky a dvě výhry. Půjde ve Švédsku hlavně o výsledky, nebo jste spíš zvědav na výkonnost dalších hráčů?
Chtěli bychom zlepšit výsledky. Kromě jednoho zápasu, který jsme si prohráli v oslabení, nebyly naše výkony špatné. Například Švédy jsme v Moskvě přehrávali skoro celý zápas, v poslední třetině tam byla spíš otázka zkušenosti a přesilovek. Pro nás je to pořád zkouška. Další příprava. Ale chtěli bychom už jít do výsledku. Moc jsme o nich nemluvili. Nechci vykřikovat, že každého porazíme. Výsledky nás však pochopitelně zajímají. Protože mistrovství světa se blíží, sezona už se přehoupla do druhé části.

Máte už v hlavě kostru týmu pro šampionátu?
Určitě. Z akcí Euro Hockey Tour, ze soutěží jako KHL, Švédsko, Finsko, extraliga bychom chtěli postavit dvě silné pětky. Z Ameriky počítáme aspoň s jednou, doplnili bychom to dvěma pětkami mladých hráčů, kteří budou impulsem. Nevíme odkud, z jakých lig. Možností je víc. Mohou přijít zranění. Rozhodovat se bude až na konci.

Říha s Nedvědem spustili sirénu na nádraží

O start na šampionátu mají zájem elitní hráči z NHL, o těch z farem nemluvě. Je těžké v hokejistech z Evropy udržet naději, že i oni mají šanci?
To má tři hlavní body.  Za prvé, klukům jsme říkali, ať se připravují na Euro Hockey Tour, že někdo z nich se určitě do mužstva pro mistrovství světa prosadí. Druhý bod se týká toho, abychom nezvali tolik hráčů ze zámoří. Jak jsem slyšel i od Vládi Růžičky, v roce 2014 jich tolik brát neměl. Musíme nad tím přemýšlet a ze všeho si něco vzít. A za třetí: je velmi pozitivní, že všichni ze zámoří chtějí přijet. Zase tolik hráčů tam nemáme, omluvenek bylo minimum. Nejde jen o NHL, ale i o další soutěže, v nichž někteří mladí vystrkují růžky.

V Evropě tolik ne?
Dělali jsme si grafy a porovnávali situaci s jinými soutěžemi. Třeba Finsko má v nejvyšší soutěži 19 mladých s ice-timem 23 minut. Nebo Švédsko. Tam je těch hráčů dvacet. U nás najdete takové mladé kluky tři. Což mě docela mrzí. Když si vezmeme třeba Galvase na mistrovství světa juniorů, tak si myslím, že tam byl mezi nejhoršími obránci. Přitom měl být nejlepší. Nad tím se musíme zamyslet. Chtělo by to, abychom mladým vytvořili prostor. Pokud by hráli, zůstávali by víc doma. Chtěli bychom vytvořit olympijský výběr, který by absolvoval dvě akce, hráči by pak tím pádem neměli takový skok do áčka.

Jsou přesto vidět nováčci, kteří si říkají o vaši pozornost?
V extralize se někteří zlepšili. Na začátku sezony jsem je kritizoval, teď myslím, že určité zápasy jsou z jejich strany docela v tempu. A výborné. Ale pořád bych tam chtěl ještě víc. Ve Skandinávii nebo v Rusku jsou zápasy mnohem agresivnější a pohybovější. A také tam nebývají takové výkyvy. 

Příprava na mistrovství světa bude hodně dlouhá. Je možné, že zkušenějším hokejistům poskytnete určité volno, aby náročnou porci nemuseli absolvovat celou?
Takhle se s nimi chceme domluvit. Samozřejmě jim neslíbíme dres, ani místo. Ale chceme to probrat. Teď měl původně jet jeden hráč z extraligy, kterého nechci jmenovat. Řekl, že pokud bude mít šanci, tak se chce kempu zúčastnit  To znamená, že kdyby vypadl v březnu z play off, celý duben a půlku května tomu obětuje, aby se o to mohli poprat. To je přesně ono! Abychom tam nedali jen srdíčko, ale také krev! Třeba u dvacítek mi tohle chybělo. Oni to přijeli odehrát. Jsou to naši super mladí hráči, ale krev tam nebyla.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Foto: Karel Švec, Český hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz