Rok nemůžu studovat, pak chci do NCAA, hlásí úspěšný maturant Štibingr

Foto: Jiří G. Novák, hc-slavia.cz

Slávistický obránce Jan Štibingr patří do skupiny hokejistů, kteří mají kladný vztah ke škole a naplno se jí věnují. Po úspěšném složení zkoušky dospělosti zamíří na try out kemp týmu Tri-City Storm z USHL, kde bude s největší pravděpodobností následně usilovat o stipendium na některé z amerických univerzit.

Nový fanshop

V jakém stavu je momentálně jednání, které vedete?
Jsem v jednání s Tri-City Storm. Jedu tam na try out s tím, že tým má o mě veliký zájem. Už mě sledovali v sezoně, jenom chtějí, abych se ukázal, a oni si potvrdili, že jsem něco dělal. Chtějí vidět, že pořád hraju stejně a neflákal jsem se.

Na kolik procent odejdete?
Soudím to podle všech indicií tak na osmdesát procent. Podle všech zpráv je vidět, že mají velký zájem. Kdyby se náhodou něco stalo a nedostal bych se tam, aspoň bych viděl, jak na tom jsem.

Proč jste se rozhodl odejít?
Už jsem byl rok v Americe asi před třemi lety a viděl jsem systém, který mě hodně zaujal. Řekl jsem si, že bych se chtěl vrátit. Zkombinovat v Čechách učení na nejvyšší úrovni univerzity a profesionální hokej téměř nejde. V Americe na to mají speciální programy – dá se hrát hokej na vysoké úrovni možná v nejlepší lize do pětadvaceti let, vystudovat medicínu nebo učitelství a získat titul.

„Měl jsem jednu dvojku a jinak samé jedničky. Maturoval jsem z češtiny, dvakrát z angličtiny a z chemie.“

Bude tedy příští sezona hlavně o získání stipendia?
Ano, přesně tak. Už jsem s jednou univerzitou komunikoval, ale je tam zatím problém. Když už bych podepsal, budu tam hrát, takže oni musí být přesvědčeni, že jsem přesně ten hráč, kterého chtějí. Jak jsem nehrál v Americe, viděli mě jenom na highlightech. Viděli, že deset minut z šedesáti hraju dobře, ale co zbylých padesát. Z toho důvodu chtějí, abych tam rok hrál a mohli mě sledovat. Je dobře, že o mně vědí. Stačí se jenom ukázat a zaujmout je.

Jak jste dopadl u maturity?
Měl jsem jednu dvojku a jinak samé jedničky. Maturoval jsem z češtiny, dvakrát z angličtiny a z chemie.

Budete moct studovat i rok v USA, než půjdete na univerzitu?
Procházel jsem si nějaká kritéria nebo body, co můžu a nemůžu. Jedno z toho tam bylo, že příští rok nemůžu chodit do školy, pokud budu hrát v týmu, kde chci. Ani na univerzitě nebo střední škole, prostě to mám ve smlouvě. Maximálně budu chodit na nějaké kurzy, abych si osvojil gramatiku a připomněl si ji. Kdyby mě pak oslovila nějaká univerzita dříve, začal bych se specializovat na nějaký předmět, který bych si chtěl vybrat, abych tam nešel úplně od nuly.

„Nikdy jsem se školou neměl problém, takže prostě pokračuju pořád dál. Když se kousnu a řeknu si, že se jdu učit, tak se to naučím.“

Co byste chtěl později studovat?
Maturoval jsem z chemie, která mě baví, takže bych si na ní chtěl zakládat. Samozřejmě by záleželo, jaká univerzita by si mě vybrala. Univerzita v Maine, se kterou jsem komunikoval, má velmi rozvinutou biochemii a ekologii, takže bych si vybral něco z toho. Ekologie má velkou budoucnost, jelikož jsou v ní teď problémy.

Řada hráčů nemá školu příliš v lásce. Kde jste vy sebral kladný vztah ke studiu?
Nikdy jsem se školou neměl problém, takže prostě pokračuju pořád dál. Když se kousnu a řeknu si, že se jdu učit, tak se to naučím. Proto jsem rád, že i maturita dopadla takhle dobře, ani jsem to nečekal. Potvrdil jsem si, že ve studiu na tom nejsem špatně, o to více bych chtěl jít cestou Ameriky. Může se cokoliv stát, takže mám školu jako zadní vrátka.

Foto: Jan Velčovský, hokej.hcf-m.cz

Už jste tedy rok za mořem strávil. O kolik to bude tentokrát jiné?
Je složité jet do Ameriky už z toho důvodu, že se tam mluví jiným jazykem, který je problém číslo jedna. Věřím, že si to jenom připomenu, i když první měsíc bude určitě těžší. Z pohledu hokeje je podle mě česká liga, kterou jsem hrál se Slavií, těžší než USHL, takže věřím, že se chytím a udělám dobrou sezonu. Rok jsem tam hrál na malém hřišti, takže bych neměl být z ničeho překvapený. 

Psal jste někomu, kdo už studuje na univerzitě a hraje v NCAA?
Na univerzitě v Connecticutu hrají Matěj BlümelJáchym Kondelíkem a chytá tam Tomáš Vomáčka. S Vomajdou jsem hrál na devatenáctkách v Kanadě. Bavili jsme se, že to budu mít těžší, protože hodně univerzit už se může zamýšlet nad tím, že jsem hrál profesionální soutěž. Hodně univerzit hráče, kteří už měli něco společného s profisoutěží, nechce. To by pro mě mohl být problém, takže se mi snažil radit. Více ve spojení jsem pak jenom s Matějem.

„Určitě bych se chtěl dostat na dvacítky, navíc se budou hrát v České republice. To je cíl číslo jedna.“

Na čem jste nejvíce pracoval v letní přípravě a ještě budete?
Chtěl jsem přibrat na síle, protože u obránce je každé kilo znát, což jsem u chlapů poznal. V mém věku se dá ještě ve všem zlepšovat, takže jsem kromě síly šel ještě hodně do rychlosti.

Jak bude vypadat váš další program?
Teď budu trénovat na Slavii, kde jsem domluvený, že bych se vrátil, kdyby něco nevyšlo. Budu tady chodit i na led buď s juniorkou, nebo áčkem – podle toho, kde bude méně lidí. Na začátku bude v áčku asi osm lajn obránců, takže tam moc místa nebude, devátá lajna není úplně ono. Ze začátku budu asi trénovat s juniorkou a pak podle domluvy s trenéry bych šel na trénink s áčkem. Na kemp přiletím asi 27. srpna a bude trvat dvacet dní. Pak se uvidí, víc toho nevím. Bůh ví, co tam budeme dělat dvacet dní. Možná budou nějaké testy, ale myslím si, že se to bude odehrávat více na ledě.

Jaké máte cíle do dalšího ročníku?
Jsem posledním rokem v mládežnických kategoriích, takže bych se chtěl určitě dostat na dvacítky. Navíc se budou hrát v České republice, takže o to více bych tam chtěl být. Je to pro mě cíl číslo jedna. Cílem číslo dva je prosadit se v USHL a dostat se na univerzitu do NCAA.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Jan Štibingr (@honzastibi),Lis 9, 2018 v 1:53 PST

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz