Rozhodčí hlediště? Prvně sranda, teď osvěta: Chceme dostat mezi lidi, že nejsme zlí

Foto: Jakub Knap

Na tribuně je nepřehlédnete. Zatímco většina fanoušků nosí dres svého oblíbeného týmu, tahle parta obléká mundúr sudích a přezdívá si Rozhodčí hlediště. Jedním z nich je mladý rozhodčí Jan Bělčík, který má projekt pod palcem.

Na sociální platformě Instagram už mají přes čtyři tisíce sledujících a v posledních dnech jich po stovkách přibývá. Ze projektu rozhodčí takovou pozornost nečekali. „Původně to byla sranda. Když jsem dostal čtyři lístky na Spartu, řekl jsem klukům, aby si vzali dresy a že společně pobavíme lidi. Potom se to chytlo,“ vypráví mladý rozhodčí Jan Bělčík. 

Celkem jich je v partě šest, dva hlavní a čtyři čároví. Na utkání chodí vždy ve čtyřech a střídají se podle toho, kdy můžou dorazit. „Není to o tom, že bychom tu byli jako rozhodčí. Lidé se s námi chtějí fotit, plácají nás po zádech, je to super,“ usmívá se kolega Martin Lužný. 

Na utkání, které sledují z tribuny, si nosí i rekvizity, jako jsou helmy, sluchátka nebo zápisník. „Do tohohle si píšeme, kolik se s námi vyfotí lidí, kolikrát jsme na kotce, nebo kolik lidí nám nadává. Začali jsme psát i dárky,“ poukazuje na černý deník Bělčík a zmiňuje, že dostávají od lidí i jídlo a pití.

Rozhodcovská parta se snaží donést i osvětu a poukazuje na hashtag – Fandi podle pravidel. „Nebaví nás koukat na hokej, když lidé na nás řvou a často neoprávněně nadávají na naše kolegy. Chceme mezi lidi dostat, že nejsme zlí a že na nás nemusí koukat skrz prsty,“ míní Bělčík. 

„Nebaví nás koukat na hokej, když lidé na nás řvou a často neoprávněně nadávají na naše kolegy. Chceme mezi lidi dostat, že nejsme zlí a že na nás nemusí koukat skrz prsty."

Rozhodčích je stále nedostatek. „Potřebujeme dostat kluky z hráčských lavic do rozhodcovské šatny,“ doplňuje Lužný, který už píská šest let. „Pískám díky němu,“ doplňuje ho Bělčík s úsměvem. 

Často se jedná o přivýdělek, který se postupně stává koníčkem a životní náplní. „Pískám, protože mě to baví. Atmosféra je fantastická. Nemyslím si, že cílem každého je pískat hned na mistrovství světa. Pro 15letý kluky, co začínají a celý zimák křičí, že jsou blázni, je to motivace, která je posune,“ popisuje Lužný. 

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz