Rozhodnuto. Rusko a Bělorusko se na mezinárodní scénu (zatím) nevrátí

Foto: Markéta Křížová

12. února 22:09

Ondřej Mach

Reprezentační týmy Ruska a Běloruska se ani v příští sezoně nezapojí do soutěží pod hlavičkou IIHF. Federace zamítavé stanovisko zveřejnila v pondělí večer prostřednictvím svého oficiálního webu.

Na pravidelném zasedáním se o tom usnesla Rada IIHF. „Na základě důkladné analýzy dospěla k závěru, že ještě není bezpečné začlenit ruské a běloruské týmy zpět do mezinárodních soutěží,“ stojí v prohlášení.

Federace vyhodnocuje geopolitickou situaci obvykle zkraje nového roku. Rusko a Bělorusko vyloučila ze svých soutěží po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině v únoru 2022.

„Ještě není bezpečné začlenit ruské a běloruské týmy zpět do mezinárodních soutěží.“

Jako hlavní důvod uvedla bezpečností rizika: IIHF argumentovala a argumentuje tím, že chce chránit všechny hráče a diváky. A na tom se ani teď nic nemění...

Obě země tedy kromě letošního mistrovství světa v Česku vynechají také další šampionát ve švédském Stockholmu a dánském Herningu.

„Toto rozhodnutí se bude vztahovat i na běloruský tým ohledně závěrečného olympijského kvalifikačního kola, které se bude hrát v srpnu 2024,“ informuje dále IIHF.

Část kvalifikace se má konat v Bratislavě, do finální fáze překvapivě postoupila i Ukrajina. O účast pod pěti kruhy si to původně měla rozdat ve čtyřčlenné skupině se Slovenskem, Kazachstánem a právě Běloruskem. 

Jednu z vyřazených zemí podle všeho nahradí Maďarsko, federace zároveň překopala jednotlivé skupiny. Na sociální síti X to napsal slovenský novinář Martin Toth-Vaňo z webu sport.sk s odkazem na člena Rady IIHF.

„Stejně jako v minulých letech bude Rada IIHF situaci nadále monitorovat.“

V Rize se o postup na olympiádu v Miláně porvou Lotyšsko, Francie, Slovinsko a Ukrajina, v Aalborgu potom Dánsko, Norsko, Velká Británie a Japonsko. Případná účast Ruska na ZOH zatím zůstává zahalena v mlze.

„Stejně jako v minulých letech bude Rada IIHF situaci nadále monitorovat, přičemž nejzazší termín, kdy bude rozhodnuto, zda je bezpečné Rusko a Bělorusko znovu zařadit do sezony 2025/2026, bude stanoven v květnu 2025 na zasedání Rady IIHF před výročním kongresem,“ přidává IIHF.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz