„Rumun“ Valchař o medvědech za barákem, MS i 17 bodech za zápas

Foto: jegkorongszovetseg.hu

16. listopadu 2018, 15:30

Adam Bagar

Už v sedmnácti letech si zahrál extraligu za Vítkovice, představil se na MS hráčů do 18 a 20 let, tři roky strávil v Kanadě a měl našlápnuto k zajímavé kariéře. Teď však Radim Valchař už třetím rokem působí v Rumunsku, kde naposledy předvedl nevídaný kousek. Blýskl se 17 body!

Jágr Chance liga

Csíkszereda slavila výhru 28:4, český hokejista k ní přispěl osmi trefami a devíti asistencemi. „Něco takového se mi nikdy nepovedlo, ani v žácích ne,“ usmívá se Radim Valchař. Ten už o den dřív zazářil při vítězství 28:1 šesti brankami a sedmi nahrávkami.

Jeho tým hrál zrovna proti outsiderovi soutěže, který schytává jeden debakl za druhým. „Je to jediný takový podprůměrný, spíše amatérský, tým. Zápasy s nimi jsou jako trénink, což je výborné na zkoušení nových věcí,“ usmívá se devětadvacetiletý útočník.

„17 bodů v jednom utkání? Něco takového se mi nikdy nepovedlo, ani v žácích ne.“

Csíkszereda hraje kromě rumunské soutěže také mezinárodní Erste Ligu. „V Rumunsku má liga sedm účastníků, z toho tři hrají v Erste Lize, kde je víc kvalitních mančaftů. Dobrý tým poskládalo i Galati, které má několik hráčů z Ruska,“ popisuje Valchař.

Hrát hokej v Rumunsku zní exoticky. „Šel jsem tam hlavně kvůli maďarské Erste Lize, takže to tak neberu. Ale samozřejmě jsem byl taky zvědavý, jak to bude vypadat. Překvapilo mě, jak má město velkou hokejovou historii. A jak jsou tam lidé na hokej hrdí.“

Zahrát si na MS za Rumunsko? Je to teď takový můj hlavní cíl!

V Rumunsku je s přítelkyní a se třemi psy, hokejem se tam už třetím rokem živí a angažmá si maximálně užívá. „Projevili o mě zájem na dlouholetý kontrakt a nabídli mi slušné podmínky. Od příští sezony navíc budu mít dvojí občanství,“ prozrazuje Valchař.

Hodně ho láká zahrát si na mistrovství světa, Rumuni aktuálně působí v divizi IB. „Je to teď takový můj hlavní cíl,“ potvrzuje karvinský rodák, který dřív hrál také v Kanadě, ve Finsku, na Slovensku nebo ve Francii, kde se před třemi lety radoval z titulu s Gapem.

„Hned za barákem se prohánějí divoká zvířata. Bydlíme blízko lesů, takže potkat medvěda, lišku nebo vlka není problém.“

Zlato vybojoval i v uplynulém ročníku rumunské ligy a navrch bronz v Erste Lize. Valchař se v obou soutěžích dostal mezi nejlepší tři hráče kanadského bodování, celkem se zaskvěl 129 body. Září i letos. „Bodově se mi daří, takže já si to jenom užívám,“ hlásí.

Zajímavé příhody z rumunského prostředí jen těžko hledá v paměti, ale dobrodružství zažívá v podstatě denně. A to mimo led. „Hned za barákem se prohánějí divoká zvířata. Bydlíme blízko lesů, takže potkat medvěda, lišku nebo vlka není problém,“ uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz