Rumunsko? Myslel jsem, že mě čeká džungle, vypráví Stach. Našel chuť do hokeje

David Stach v rumunském angažmá | Foto: Facebok HC Csíkszereda

22. února 9:10

Pavel Mandát

Hrál za Plzeň, Vítkovice nebo Kladno. Teď válí David Stach v Rumunsku, kde slaví úspěchy s HC Csíkszereda. V rozhovoru vypráví o důvodech takto drastické změny i životě v Čechy podceňované zemi. „Jsem spokojený a rád, že jsem tuhle změnu udělal,“ říká upřímně.

Začněme retrospektivně. Přemýšlel jste o tom, proč vám doposud poslední extraligová sezona 2020/2021 nevyšla?
To víte, že jo. Pravda je taková, že v té době jsem si hokej vůbec neužíval. Cítil jsem, že potřebuju změnu, proto jsem zvolil zahraničí.

Vaším spoluhráčem v Rumunsku je shodou okolností Karel Kubát, který se nechal slyšet, že ho české hokejové prostředí štvalo. Vy jste to tedy měl podobně?
Dá se říct, že ano. Víte, jak to je. Tlak na hráče a na výsledky je v Česku obrovský. Jste v podstatě v neustálém stresu. A co se mě týče, pokud si cokoliv ve svém životě neužívám, nedokážu v dané věci podat stoprocentní výkon. Vždycky jsem to měl takhle nastavené a možná právě proto mi poslední extraligová sezona nevyšla. Potřeboval jsem novou chuť do hokeje.

„Pokud si ve svém životě cokoliv neužívám, tak nedokážu podat stoprocentní výkon.“

V Rumunsku jste ji znovu našel?
Jednoznačně, užívám si to tady. Prostředí je přátelské, není tu takový tlak a nikdo na vás nekydá, když se nedaří.

Co byste vzkázal těm, kteří říkají, že jste si přestupem do Rumunska zazdil kariéru?
Samozřejmě, že hokejový sešup oproti extralize tady je. Nebudu říkat, že ne. I já jsem přemýšlel, jestli tenhle krok udělat, měl jsem nabídky z lepších soutěží. Ale nakonec můžu říct, že co do hokejové úrovně, nejsme taková džungle, jak si spousta lidí možná myslí. Jsou tu dobří hráči. Ze zámoří i z KHL. Například Nicholas Schaus, který byl před pár lety nejproduktivnějším obráncem české extraligy.

„Podmínky jsou tu celkem zajímavé. Hokejem se tady dá v pohodě uživit.“

A hledisko zázemí či financí?
Nebudu lhát, když jsem uvažoval, jakou nabídku vzít, taky jsem o tomhle přemýšlel. Kariéra sportovce je časově omezená. Podmínky jsou tu celkem zajímavé. Hokejem se tady dá v pohodě uživit.

David Stach v rumunském angažmá

David Stach v rumunském angažmá | Foto: Facebok HC Csíkszereda

Čím to? Vždyť věhlas hokeje je v Rumunsku minimální...
Hokej tady podporuje ministerstvo sportu, které posílá dotace na zahraniční hráče v rámci zkvalitnění rumunského hokeje. Z nich jsme placeni.

Váš klub hraje dvě soutěže, rumunskou ligu a maďarskou Erste ligu. Dají se v něčem porovnat?
Erste liga je jednoznačně kvalitnější. V rumunské lize je osm týmů, z čehož tři týmy hrají špičku, tři jsou průměrné a dva jen do počtu. Rumunská liga se tady ani moc neřeší, všichni se soustředí hlavně na Erste ligu. Co mám zprávy, tak příští rok by mohlo dojít ke spojení obou soutěží. Uvidíme.

„V životě jsem nezažil divočejší oslavy.“

Vy osobně hrajete obě soutěže, nebo vás využívají výhradně na Erste ligu?
Hraju obě, prolíná se to. V týmu máme pět lajn a lehčí zápasy v rumunské lize hrají většinou místní kluci. Ale není to tak, že bychom jako cizinci hráli jen jednu soutěž.

Na cestování docela záhul, co?
Náročné to samozřejmě je, ale musím říct, že cestování jsem se bál mnohem víc. Není to tak hrozné. Do Maďarska je to autobusem od nás dvanáct hodin. Jezdíme tam na týdenní tripy, kdy si odehrajeme zápasy, přičemž tyhle tripy máme čtyřikrát za rok. Dá se to zvládnout.

Csíkszereda získala v minulém ruce titul v rumunské lize, v Erste lize a navíc jste vyhráli i domácí pohár. Jaké byly oslavy?
V životě jsem nezažil divočejší. (směje se) S pohárem jsme jezdili na koňských povozech, bylo plné náměstí lidí. Moc jsem si je užil.

David Stach v rumunském angažmá

David Stach v rumunském angažmá | Foto: Facebok HC Csíkszereda

A co pálenka, kterou jste prý ochutnali?
Pálenka je místní specialita. S pohárem jsme jeli asi dvacet kilometrů od našeho města a v každé vesnici nám dávali ochutnat svou vlastní specifickou.

Jakožto téměř abstinent si nedovedu představit, že by do mě v každé vesnici lili jinou pálenku. Náročné, že?
Je to tak. Prvních deset kilometrů si člověk tak nějak pamatuje, zbytek už moc ne. (směje se)

S ohledem na životní úroveň je prý Rumunsko země plná kontrastů.
Je to tak. Když jsem do Rumunska jel, představoval jsem si džungli a zdevastovanou zemi. Tak to vůbec není. Žije se tu velmi podobně jako v Česku. I ceny jsou dost podobné. Navíc ve městě, kde žiju, je prakticky nulová kriminalita, což mě překvapilo. Pak máte samozřejmě vesnice za městem, kde vidíte právě ty kontrasty. Ale třeba Brašov je krásné, nově vybudované město. Dost možná nejmladší město v Rumunsku. Srovnal bych ho třeba s Brnem.

„S pohárem jsme jezdili na koňských povozech.“

Takže se zabavením ve volném čase problémy nemáte?
Možnosti jsou tu omezené, co si budeme povídat, není to Praha. Ale na hotelu máme všechno, co potřebujeme. Saunu, vířivku a podobně. Nejvíc mi chybí moje rodina. Před pár týdny se nám narodil syn, takže musejí být doma. Z tohoto pohledu je to pro mě nejtěžší.

Nabízí se tedy návrat do Česka, co vy na to?
O budoucnosti jsem zatím nepřemýšlel, takže nevylučuju žádnou variantu. Určitě ale chci, aby se mnou mohla být i rodina, takže o dalším angažmá se rozhodnu po konzultaci s přítelkyní. Chci, abychom byli všichni spokojení.

David Stach v rumunském angažmá

David Stach v rumunském angažmá | Foto: Facebok HC Csíkszereda

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz