Rus Dmitrij Učajkin zemřel na následky tvrdého zákroku. Faul to nebyl, shodují se v Kazachstánu

4. dubna 2013, 15:45

Adam Bagar

Jak už jsme vás informovali, v nejvyšší kazašské hokejové lize zemřel ruský útočník Dmitrij Učajkin. Ten po zákroku Kumeliuskase dokonce sám vstal, odjel na střídačku a nic nenasvědčovalo tomu, jak tragickou dohru vše bude mít. Jen o několik hodin později totiž zemřel na krvácení do mozku. Učajkin navíc po sobě zanechal malou dcerku a těhotnou manželku. Spoluhráči, mezi nimiž jsou i dva Češi, se z této tragédie jen těžko vzpamatovávají.

Plekanec Chance liga

Velkým neštěstím skončilo třetí semifinálové utkání play off nejvyšší kazašské ligy mezi celky Irtyš Pavlodar a Arystan Těmirtau. Co se přesně stalo? Dmitrij Učajkin hájící dres Pavlodaru schytal tvrdý náraz Litevce Donatase Kumeliuskase. Dvaatřicetiletý domácí útočník byl sice otřesen, ale sám vstal a bez pomoci odjel na střídačku. Po krátké pauze chtěl svému týmu opět pomoci, ale necítil se příliš dobře a z utkání odstoupil. Přesto nic nenasvědčovalo tomu, jak tragický dopad celá situace bude mít.

Učajkin dokonce stačil vyčinit rozhodčím, že zákrok na něj nepotrestali, a dojet vlastním automobilem až domů. Tam se mu však přitížilo, zkolaboval a upadl do kómatu. V nemocnici mu už nedokázali pomoci a zemřel na následky krvácení do mozku. Tato zpráva byla pro všechny šokem. Jeho spoluhráči hledali jen těžko slova, ztratili totiž svého velkého kamaráda.

"Byl to náš přítel a velký bojovník. Na něj se nedá zapomenout, je to pro nás obrovská ztráta. Musíme to nějak překonat, ale nebude to vůbec jednoduché," souká ze sebe Denis Klemešov. "Hlavně teď myslíme na jeho rodinu, pro ně to musí být zcela zdrcující," pokračuje zaskočený Klemešov. V dresu Pavlodaru nastupují i dva čeští hokejisté Tomáš Vak a Lukáš Bolf. V týmu jsou také čtyři slovenští hráči v čele s trenérem Júliusem Pénzešem.

"Stále se z toho všichni vzpamatováváme. Byli jsme sousedé, několikrát jsme spolu zašli i na pivo, byl to skvělý chlap," říká slovenský útočník Martin Hujsa, jenž zažívá nejtěžší okamžiky své hokejové kariéry. To však musí stranou, protože play off po reprezentační přestávce nemilosrdně pokračuje finálovými zápasy. "Budeme hrát všichni za Dimiho a uděláme maximum pro to, abychom pro něj vybojovali titul," hovoří Hujsa odhodlaně.

Ač měl zákrok litevského hokejisty smrtelnou dohru, o faul se dle dostupných informací nejednalo. "Pečlivě vyšetřujeme celý incident z toho zápasu, ale myslíme si, že se vše odehrálo v rámci pravidel," uvádí hokejová federace Kazachstánu ve svém prohlášení. "Kumeliuskas hraje rád tvrdě a do těla. Učajkin odehrál puk a nebyl připraven na náraz. Určitě jsme tam neviděli úmysl zranit protihráče," pokračují tamější šéfové hokeje.

Stejného názoru jsou také hokejisté Irtyše. "Hráč soupeře sice dohrál souboj tvrdě, ale v rámci fair play," potvrzuje Hujsa. "Sledovali jsme zákrok na videu a není pravda, jak se píše ve většině médií, že šlo o brutální zákrok. Žádný faul jsme nepostřehli," pokračuje. Přesto asi nebude mít Kumeliuskas, kterého očistilo jak vedení soutěže, tak i Učajkinovi spoluhráči, minimálně v následujících dnech klidné spaní.

Velkou část své hokejové kariéry strávil dvaatřicetiletý útočník v dalekém Chabarovsku, kde si zahrál prestižní ruskou KHL. V Kazachstánu působil až v posledních dvou sezonách. Nejtragičtější na celé události je fakt, že Učajkin po sobě zanechal těhotnou manželku a malou dcerku. V úterý 2. dubna proběhlo na zimním stadionu v Pavlodaru poslední rozloučení.

Amatérské záběry zákroku na Dmitrije Učajkina:

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz