Rusové mezi favority MS 18. Řešili ale problém s vízem

Ivan Mirošničenko | Foto: OIS / Joe Toth

Ruské mládežnické reprezentace mají v posledních letech velkou sílu, o moc jiný obrázek se nedá očekávat ani v případě osmnáctky sborné na mistrovství světa. Ta bude jedním z českých soupeřů v základní skupině.

Fanshop národního týmu

Většina z 25 ruských talentů na soupisce odehrála celý ročník v Mládežnické hokejové lize, kde absolvovali k padesáti i šedesáti utkáním. Dva hráči ale dostali také přes patnáct startů v KHL – útočníci Danila Jurov (Magnitigorsk) a Nikita Čibrikov (Petrohrad). Další forvardi Fjodor Svečkov (Togliatti) a Dmitrij Katelevskij (Kazaň) zase strávili většinu ročníku ve VHL, tedy druhé nejvyšší seniorské soutěži.

SKA Petrohrad má v nominaci jasně největší zastoupení – devět jmen. Právě Čibrikov by měl být letos nejvýše draftovaným Rusem, dočkat se může už ve druhé desítce. Celkem šest hráčů je mladšího ročníku 2004, osmi mladíků se týká až draft v roce 2022 a jednoho v roce 2023.

Soupisky účastníků MS do 18 let

Kanada na MS 18: Dvě superhvězdičky, a na koho se „zapomnělo“? »
Osmnáctka odlétá na MS v pondělí, bere dva hráče navíc »

Právě poslední jmenovaný by měl patřit mezi největší ruské drakohamy za poslední léta: Útočník Matvej Mičkov sice v prosinci oslavil 16. narozeniny, přesto už patřil k nejlepším hráčům MHL! Díky 56 bodům (38+18) v 56 utkáních základní části překonal rekord Nikity Kučerova mezi hráči kategorie U17.

Loni zazářil na Olympijských hrách mládeže v Lausanne čtrnácti body (9+5) ve čtyřech zápasech. Před rokem jsme psali o jeho neskutečně drzém kousku v dorostenecké soutěži, kdy dal v jediném utkání dva góly lakrosovým zakončením po vzoru Mikaela Granlunda.

Podobný potenciál má i další mladíček Ivan Mirošničenko, ruský kapitán ze zmiňované zlaté olympiády. Jeho jméno se před odletem sborné skloňovalo ze všech nejvíc, talent z Omsku totiž nedostal od Američanů – z blíže neupřesněných důvodů – vízum a reálně hrozilo, že o mistrovství přijde.

Ovšem ruský svaz zabojoval a díky pomoci Mezinárodní hokejové federace, USA Hockey i Amerického olympijského a paralympijského výboru nakonec pro Mirošničenka získal speciální povolení ke vstupu do Spojených států na 30 dní v rámci účasti na vrcholné sportovní akci.

Rusové v úvodu historie šampionátu do 18 let sbírali medaile takřka každoročně, druhá dekáda už z jejich pohledu tolik úspěšná nebyla. Z posledních tří turnajů nicméně zase získali jeden bronz a jedno stříbro, v dramatickém finále MS 2019 podlehli domácím Švédům 3:4 po prodloužení. Zlaté medaile mají ve sbírce tři, všechny brali mezi lety 2001 a 2007.

Matvej Mičkov

Matvej Mičkov | Foto: OIS / Joel Marklund

V základní skupině B začnou ostře sledovanou bitvou proti domácím Američanům, vzápětí je v Planu čekají Finové, Němci a Češi.

Český ročník 2003 absolvoval v reprezentacích U16 a U17 dohromady devět duelů proti sborné a slavil jediné vítězství. Před Vánoci 2019 se ve Vrchlabí při výhře 3:2 gólově prosadili Adam Sojka, Jakub Šedivý a David Jiříček, cenný skalp v brance jistil Patrik Hamrla.

Nominace Ruska na MS do 18 let

Brankáři (3):
Valerij Brinkman, Kirill Gerasimjuk, Sergej Ivanov (všichni SKA Petrohrad).

Obránci (8):
Alexandr Figurin (Avangard Omsk), Arsenij Koromyslov (SKA Petrohrad), Vladimir Grudinin, Arťom Duda, Nikolaj Makarov (všichni CSKA Moskva), Gleb Ivanov, Nikita Novikov, Vladislav Sapunov (všichni Dynamo Moskva).

Útočníci (14):
Dmitrij Bučelnikov, Ilja Ivancov, Daniil Lazutin, Matvej Mičkov, Nikita Čibrikov (všichni SKA Petrohrad), Vsevolod Gaidamak, Ivan Mirošničenko (oba Avangard Omsk), Dmitrij Katelevskij, Ivan Mechovov (oba Ak Bars Kazaň), Ilja Kvočko, Danila Jurov (oba Metallurg Magnitogorsk), Matvej Petrov (Křídla Sovětů), Prochor Poltapov (CSKA Moskva), Fjodor Svečkov (Lada Togliatti).

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz