Rutta a Červenka o velké švédské výzvě: Proti takovým jsme už hráli

Roman Červenka | Foto: Jakub Knap

„Byl to hodně emotivní čtvrtfinálový večer, diváci byli jako náš šestý hráč v poli. Čeká nás ale další výzva. Musíme si jít za úspěchem zase podobným stylem – v soubojích i na obou brankovištích,“ popisoval Dominik Kubalík. Podobně hovoří i jeho spoluhráči a další lídři Česka – vítěz Stanley Cupu Jan Rutta a mistr světa z roku 2010 Roman Červenka.

„Se Zetterlundem hraju v San Jose. Super kluk, doteď jsem mu fandil, teď už nebudu,“ usmál se Rutta při hodnocení švédského kádru.

Tre Kronors totiž ve skupině neztratili ani bod a v osmi zápasech dostali jen devět gólů.

Na soupisce mají osmnáct hráčů NHL a brankář Minnesoty Filip Gustavsson má úspěšnost zákroků 93,4 %… Rutta ale popisuje, že důvod k sebevědomí mají i Češi.

Jak vidíte sílu Švédska?
Tým s výbornou obranou a skvělými hráči, ale proti takovým už jsme hráli, ať to byla Kanada, nebo minule Amerika. Jejich čtyři nejlepší obránci, to je extratřída v NHL. Za mě je super, že jsme si tohle už vyzkoušeli. A věřím, že budeme úspěšní i teď.

Victora Hedmana znáte z působení v Tampě…
Velice velice dobrej obránce. Měří skoro dva metry, ale na ledě má pohyb, jak kdyby měl 170 centimetrů. Vynikajicí obránce, nic moc víc k tomu říct nejde. Že bych ho chtěl rozhodit? Známe se dobře, ale on není typem člověka, který by vyhledával šarvátky. Hedy odehraje na ledě 25 minut za zápas a jde od toho. Dobrý obránce, ale já věřím, že naši útočníci si s tím poradí, jak to udělali proti USA.

Ondřej Pavelec upozorňoval, že Švédové vynikají celoplošnou hrou…
Každý z nás by měl vědět, kdo je obránce a kdo útočník. Hedman je obrovskej, Karlsson má dlouhý vlasy... I Američané se hodně prolínali, ať to byli Werenski, Jones, Sanderson... Všechno jsou to výborní ofenzivní beci. Ti švédští beci jsou možná ještě o něco ofenzivnější, ale myslím, že minulý zápas byl ohledně podpory útoku ze strany obránců hodně podobný.

Je těžké nepřipouštět si, že jste pouhé dva zápasy od vytouženého cíle?
Vůbec. Čekají nás ještě dva zápasy, ta práce není hotová. Proti USA jsme hráli fakt týmově. Byl to výborný soupeř – když vedete takhle o jeden gól, potom vypadá super, že jsme to zvládli udržet. Dosty v brance byl výborný, je to jen dobře pro vnitřní sílu našeho týmu. Fanoušci byli taky úžasní. A já věřím, že to bude třeba zase o kousek lepší.

Pohled kapitána Romana Červenky:

„V semifinále nebudete mít lehkého soupeře. Víme, že Švédi mají vynikající tým, ale Amerika ho měla taky. Připravíme se a dáme do toho všechno. 

Lidi jsou úžasní. Mají velkou zásluhu na tom, že jsme čtvrtfinále zvládli. Ta atmosféra vás nenechá vypnout ani na chvilku. Zápas to byl náročný, ale krásný. 

Byl to boj do poslední vteřiny – příjemnější než vyhrát 5:0. Chtěli jsme být kompaktní, abychom hráli pospolu, abychom si pomohli a puky chodily jednoduše ven. Když jsme byli v útočném pásmu, tak jsme chtěli puk podržet. A když přišla šance, tak do ní jít. Vcelku se nám to dařilo.

Gól nás dostal na koně, najednou vedete a hraje se trošku lépe. Můžete si na určité věci počkat. Snažili jsme se dělat krátká střídání, aby se tam nikdo neuvařil a jít střídání po střídání. Mě mrzelo břevno, které jsem trefil z přečíslení, protože by to pomohlo týmu a zápas by byl o něco klidnější. Ale teď je jedno, kdo a jak se prosadí. Hlavně aby po zápase hrála hymna.

Budujeme to už nějakou dobu. I během šampionátu jsme měli horší chvilky, ale dokázali jsme se z toho dostat. Teď přijeli kluci, tým je ještě silnější a psychicky je znát, že tady máme takové hráče. Navíc je vzadu Dosty.“


RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz