Růžička o stříbrném tažení: Jsem rád za český hokej, hrozně se podceňujeme

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Mohli být prvním českým týmem, který vyhraje Ligu mistrů. Hradeckým hokejistům se to však nepovedlo, Frölunda byla ve finále poměrně výrazně nad jejich síly. „Ukázali, že jsou silným mužstvem. Není náhoda, že to vyhráli počtvrté,“ povídá bez výmluv kouč Vladimír Růžička.

Chance liga na Hokejka TV

Jak se vám finále hodnotí?
Měli jsme vynikající vstup do zápasu, podařilo se nám dát gól. Bohužel jsme pak ale dostali tři rychlé branky. Podle mě pramenily z našich dvou vyloučení, protože oni měli přesilovky hodně dobré. Mazi (Marek Mazanec) to nejdřív vyčapal, pak jsme ale dostali trochu smolný první gól, kdy jim sjel puk z hokejky. Ve třech minutách dali tři rychlé góly a ukázali, že jsou silným mužstvem. Není náhoda, že to vyhráli počtvrté.

Od druhé třetiny zápas docela kontrolovali, viďte?
Kontrolovali. Ale kdyby nám tam náhodou něco spadlo… Ve druhé třetině jsme něco měli, sice málo, ale hokej je nevyzpytatelný. Oni taky ze začátku nic moc neměli a pak najednou dali tři góly. Kdyby se nám podařilo snížit a bylo by to o gól, měli bychom ještě šanci a zápas se mohl vyvíjet jinak.

„Naštěstí se nám v extralize nezranili další hráči, jinak bych nevěděl, jak bychom to hráli, když už nemůžete dopsat další.“

Za stavu 1:0 v první třetině bylo z mikrofonů slyšet, jak hráče nabádáte, aby se uklidnili a nenechali se strhnout. Bylo to podle vás potřeba?
Tohle je takové vachrlaté. Jak jsme dali gól a byli v euforii, tak se mi zdálo, že jsme začali malinko bláznit. Frölunda je zkušené mužstvo a trošku jsem čekal, že vystrčí růžky. Říkám, byla škoda těch oslabení, protože byla úplně zbytečná. Celé play off jsme měli hodně málo vyloučených, a teď moc.

Prvním problémem byl fauly, ale druhým vaše vlastní přesilovky. Ty vám nepomohly, ale spíš uškodily…
Ano. Sice jsme dali ten první gól z přesilovky, ale jinak jsme je hráli špatně. Mezi jejich a naší hrou v přesilovkách byl velký rozdíl.

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Několik hráčů, kteří přišli během sezony a hrají extraligu, jste nemohli dopsat na soupisku. To vám taky přidělalo potíže.
My jsme měli vlastně dvacet hráčů do pole, takže hráli všichni. Vzali jsme Vachyho (Jakuba Váchala) z juniorů, který byl napsaný, protože jinak už jsme neměli s kým hrát. Naštěstí se nám v extralize nezranili další hráči, jinak bych nevěděl, jak bychom to hráli, když už nemůžete dopsat další hráče.

Mrzí vás porážka hodně?
Určitě. Všichni tady jsme si to přáli uhrát a ten pohár jim vzít. Ale na druhou stranu, chtěl bych poděkovat hráčům. Makali, dřeli. A co bylo fantastické, to jsou diváci. Atmosféra tady byla neskutečná. Zase jsme ukázali, že jsme hokejový národ.

„Co bylo fantastické, to jsou diváci. Atmosféra tady byla neskutečná. Zase jsme ukázali, že jsme hokejový národ.“

Co podle vás parádní cesta Ligou mistrů ukázala o českém hokeji?
Víte co, já jsem hrozně rád za český hokej, hlavně za hráče. Stojím si za tím, že jsou hrozně podceňovaní. Naše kluby byly několikrát v semifinále, Sparta taky ve finále. A když jsme teď odehráli takový zápas s takovým mužstvem, které je opravdu asi nejlepší v Evropě, tak si myslím, že na hráče můžeme být pyšní. Ti jejich mají něco za sebou. Polovina našeho mužstva jsou taky zkušení, ale plno jich je mladých a takový zápas hráli vůbec poprvé. Před těmi diváky, kteří vás tlačí dopředu, to není vůbec nic jednoduchého.

Myslíte to tak, že se podceňujeme sami, nebo že nás podceňuje okolí?
Myslím, že je to spíš z naší strany. Nám se trochu něco nepovede a jsme strašně kritičtí. Já si nemyslím, že je to výborné, ale nemyslím, že to je vždycky špatné. Naše mužstvo vždycky někde prohraje, třeba ve čtvrtfinále, a my jsme úplně posedlí v tom, že všechno je špatně. S tím já jednoznačně nesouhlasím. Není to výborné, ale není to tak hrozné, jak se píše v novinách. Novináři jsou hodně kritičtí.

Svět nás vidí líp?
Já nevím, to je dobrá otázka třeba pro ty Švédy. Cesta ligových klubů něco ukázala. Porazili jsme Mannheim, Zug a Djurgarden, což jsou silná mužstva. A s Frölundou odehrajete takový zápas. To musí říct oni, ale za mě nás Čechy vždycky brali tak, že tady máme dobré hokejisty.

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz