Růžička po postupu do finále CHL: Vadí mi, jak naše hráče podceňujeme

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Hradec Králové ukazuje v play off Ligy mistrů fenomenální jízdu. Vyšlápl si na Mannheim, Zug i naposledy na Djurgaarden, soupeřům dovolil za šest zápasů pouhé tři góly a zaslouženě slavil postup do finále. „Strašně moc si toho cením. Tím spíš, že se nám v extralize pořád nedaří tak, jak bychom si představovali,“ přiznává kouč Mountfieldu Vladimír Růžička.

partneři českého hokeje

Co podle vás rozhodlo semifinálovou sérii s Djurgaardenem?
Podali jsme velmi dobrý týmový výkon, podpořený vynikajícím Markem Mazancem v brance. Navázali jsme na povedené představení ze Stockholmu, byli jsme rychlí, silní na kotouči, dravější než soupeř a výborně jsme hráli střední pásmo. Klíčové bylo, že jsme doma dali první gól, pak jsme hodně ožili. Djurgaarden se sice ještě zkoušel vrátit do zápasu, ale kluci to odmakali. Za postup do finále jsme moc rádi.

V součtu obou zápasů jste Švédy přehráli 6:1, jak moc si toho ceníte?
Trošičku mi vadí jedna věc, říkal jsem to už klukům. Myslím, že naše hráče pořád trochu podceňujeme a pořád vyzdvihujeme švédský hokej, finský hokej... Ti hráči jsou samozřejmě dobří a mají dobrá mužstva, ale podle mě jsou i naši hráči dobří. Jednoznačně to ukázali. Dokázali to už s Mannheimem, dokázali to s Zugem, který byl hodně silný, dokázali to i s Djurgaardenem. Ve Švédsku jsme byli jasně lepší, teď byl zápas trochu vyrovnanější, protože soupeř do toho šel vabank. Ale není to jen o Mountfieldu. Když se podívám na poslední čtyři ročníky Ligy mistrů, tak naše týmy jsou pokaždé v semifinále. A já pořád jen čtu, jak máme špatné hráče a jak se to tady dělá špatně. Tohle mi trošku vadí a určitě s tím nesouhlasím.

S čím konkrétně nesouhlasíte?
S tím, že máme špatné mladé hráče. Nemáme je špatné. Nechci říkat, že je vše výborné, ale tak špatné, jak čtu v novinách, to určitě není. Jsem rád, že si s tím naši kluci dokázali takhle poradit. Každý, kdo koukal, musel viděl, že jsme za nimi vůbec nezaostávali. Naši hráči byli rychlejší, hodně důslední a Švédům dovolili za dva zápasy jediný gól.

V extralize asi není tolik kvalitních zápasů, jaké nabízí Liga mistrů, že?
S tím trošku nesouhlasím. Zrovna jsme se o tom bavili, už jsem o tom i přemýšlel dřív. V Lize mistrů hrajeme s Mannheimem, Zugem nebo s Djurgaardenem, doma pak s Kladnem, Spartou, Brnem, Třincem, Libercem. A mně přijde, že extraligové zápasy jsou pro nás mnohem těžší než ty v CHL. Nevím, čím to je. Potom jsou asi naše mužstva trochu lepší. Myslím, že vy novináři to hrozně ovlivňujete, jak pořád píšete něco špatného. Není přece možné, že tolik let po sobě se náš tým dostane do semifinále Ligy mistrů a my tady pořád říkáme jen to, jak se to dělá dobře ve Švédsku nebo ve Finsku. Jasně, dělají to tam dobře, ale my za nimi určitě tolik nezaostáváme.

Není to o tom, že extraliga je oproti Lize mistrů taktičtější?
Je to možné. My pořád říkáme, jak nestačíme bruslařsky a podobně, ale když se zaměřím čistě na tyto zápasy, tak nás fakt nikdo nepřehrál. Všichni měli obrovský problém s naší hrou ve středním pásmu, nemohli se tam dostat a vůbec si s tím nevěděli rady. Takticky jsou přitom na tom kluby ve Švédsku či Švýcarsku hodně dobře, mají i kvalitní trenéry. Všichni se na to připravují, ale naši kluci to zvládají. Pro nás bylo obrovskou motivací dokázat, že hráči ze Švédska nejsou lepší než naši.

Když vypadneme s nároďákem, nebo se něco stane, furt něco jenom kritizujeme. Amerika vypadla na dvacítkách ve čtvrtfinále a samozřejmě je to pro ně neúspěch, ale nekritizují to tak, jako my. My jsme vypadli a všechno je špatně. Myslím si, že ale není. Pořád mi připadá, že všechno strašně moc negativně nafukujeme, což je špatně. Konkrétně mám teď na mysli dvacítku, vždyť jsme tam měli čtrnáct hráčů z Kanady. Naši hráči mají svoji kvalitu. Nerad poslouchám a čtu, že se máme cpát do švédského hokeje. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale švédský hokej bych nechtěl hrát. Samozřejmě k nim mám respekt, mají výborné hokejisty. Věděl jsem ale, že jim budeme stačit. Dokázali jsme to a jsme ve finále.

„Pro nás bylo obrovskou motivací dokázat, že hráči ze Švédska nejsou lepší než naši.“

Jak velký vliv na tom máte jako trenér?
Primárně to hrají hráči. Můžete jim nakreslit, co chcete, ale tu práci odvádějí oni. V Lize mistrů je parádní. Hodně nám pomáhá, že skvěle chytá Marek Mazanec. Můj názor je, že máme nejlepšího gólmana v lize. Trošku mě akorát zaráží, že s ním nejsme schopni zahrát to, co v Lize mistrů. Ale čeká nás ještě dlouhá sezona.

Od Vánoc zase hrajete atraktivnější, agresivnější hokej. Co ta změna?
Musíte se měnit, hra se mění. Na čem ale lpíme, je dobruslování hráčů dozadu. To si myslím, že tady zpočátku trochu chybělo. Haprovalo, kdo se bude vracet. Jsme spokojení, že se nám už v poslední době začalo dařit, ale hlavně nesmíme usnout. Jenom škoda zápasu s Mladou Boleslaví, ten mě mrzí, protože jsme si ho prohráli sami.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz