S Vladimírem Růžičkou jsme domluvení, potvrdil šéf svazu Tomáš Král. Národní tým by se měl omladit

Foto: cslh.cz

26. února 2014, 14:58

Jan Vacek

Potvrzeno! Národní tým převezme zkušený kouč Vladimír Růžička, po jednání výkonného výboru Českého svazu ledního hokeje to potvrdil prezident Tomáš Král (na snímku). Růžička dokončí rozjetou sezonu v pražské Slavii, následně se připojí k reprezentaci, kterou povede až do domácího světového šampionátu, jenž je na programu příští rok. "Na 99,9 procent jsme domluvení, chybí dojednat jen některé detaily," řekl na setkání s novináři Král.

Plekanec Chance liga

Hlavním bodem středečního jednání výkonného výboru bylo hodnocení uplynulého olympijského turnaje, které předložil kouč Alois Hadamczik. "Trenér převzal veškerou zodpovědnost za výsledky mužstva, výkonný výbor přijal jeho rezignaci," potvrdil svazový šéf Tomáš Král. "Osobně mě v tom hodnocení nic nepřekvapilo. Slyšeli jsme ho už v posledních dnech několikrát," doplnil.

Ačkoli byla v posledním období kolem reprezentace pořádně zjitřená atmosféra, samotné zasedání probíhalo standardně. "Bylo to v naprostém klidu, to ale neznamená, že se tam neobjevovaly různé názory. Členové výkonného výboru měli na trenéra spoustu otázek, které zodpověděl. Myslím, že to bylo standardní jednání. Nic nového tam nezaznělo," informoval Tomáš Král.

Národní tým v Soči zklamal, Češi dokázali vyhrát pouze dva zápasy a ve čtvrtfinále nestačili na silný výběr Spojených států amerických. "Konečné šesté místo jsme vyhodnotili jako zklamání, ale trenérovi jsme poděkovali za jeho působení u národního týmu," upozornil Král. Čeští hokejisté byli během turnaje pod velkým tlakem, palbě kritiky čelil především kouč Hadamczik.

Ten se proto v pondělí rozhodl na svojí funkci sám rezignovat. "Jak se ta situace kolem národního týmu vyvíjela, určitě bychom otázku odvolání trenérů na výkonném výboru řešili. Bylo by neupřímné, kdybych říkal něco jiného. Nicméně trenéra Hadamczik učinil rozhodnutím, na které měl právo. My jsme ho přijali," prohlásil prezident hokejového svazu.

Hokejoví činovníci proto zároveň řešili i otázku nového trenéra. Podle očekávání se jím stane Vladimír Růžička. "Výkonný výbor schválil návrh na jmenování Vladimíra Růžičku trenérem národního týmu. Oficiální jednání teprve proběhnou, nicméně předpokládáme, že by smlouva měla být uzavřena do mistrovství světa 2015 v Praze. Poté bychom se bavili, co bude dál," řekl Král.

Se slávistickým koučem jednal právě svazový šéf, obě strany se na zásadních bodech spolupráce bez výraznějších problémů domluvili. "Na 99,9 procent jsme domluvení. Nyní už budeme jednat o konkrétních věcech, podstatné smluvní záležitosti jsou domluveny. Je třeba dotáhnout formality, abychom připravili smlouvu. Podpis smlouvy by měl být potvrzen v rámci dnů," prozradil zkušený funkcionář.

Růžička dokončí sezonu na střídačce pražské Slavie, poté se připojí k národnímu týmu. "Národnímu týmu se bude poté věnovat na plný úvazek, zároveň by působil v mládežnických strukturách Slavie," potvrdil Král. Jména Růžičkových asistentů zatím nejsou známa, hovoří se ale o Ondřeji Weismannovi a Jaroslavu Špačkovi. Záležet bude na samotném kouči.

Pokud by se program národnímu týmu kryl se zápasy Slavie v závěru extraligové sezony, připravovali by reprezentaci s velkou pravděpodobností právě asistenti. "Hokejový svaz je momentálně v situaci, kdy je schopen trenérovi splnit prakticky jakékoli přání. Chceme mu dát prostor, aby výkonnému výboru navrhl realizační tým podle svých představ. Nevidím důvod, proč bychom v tomto směru neměli trenérovi vyhovět," upozornil prezident svazu.

Ten má z návratu Vladimíra Růžičky do funkce hlavního trenéra pochopitelně velkou radost. "Nezažil jsem moc trenérů, kteří se loučili na Staroměstském náměstí. Na druhou stranu tehdy byla po Vancouveru velká kritika, ale následné mistrovství světa se pro nás vyvinulo výborně. Odjeli jsme se zlatou medailí, ale věděli jsme, že stejně bude končit. Vláďa umí dostat z hráčů maximum a vyhecovat je. Určitě to ale není tak, že bychom nyní čekali, že budeme všechno vyhrávat," ubezpečil.

Národní tým čekají zřejmě i další změny, přijít by mělo i značné omlazení kádru. Generační obměnu by měl nastartovat právě nový kouč. "Můj názor je takový, že současný tým už je přestárlý. Mám rád mladé kluky, věřím tomu, že když dostanou šanci, mohou se prosadit. Přál bych si, abychom vyrazili cestou razantní obměny kádru," prohlásil Tomáš Král.

Změnit by se mělo celé klima kolem národního týmu. Zatímco trenér Hadamzcik byl pod obrovským mediálním tlakem, Růžička je mezi experty i fanoušky považován za velkého odborníka. "Samozřejmě nebylo pro hokej dobře, že atmosféra tak zhoustla. Vláďa měl mediálně vždycky velice dobrou pozici, ale pouze podle toho jsme se rozhodně nerozhodovali. Potěšilo mě, že tu nabídku přivítal, nemusel jsem ho vůbec přemlouvat," uzavřel spokojeně prezident svazu.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz