Šance mladým? U Lenera určitě!

20. srpna 2002, 22:00

hokej.cz redakce

Nový reprezentační kouč hodlá poskytnout prostor některým nadaným hokejistům navzdory tomu, že ještě patří do kategorie dvacetiletých.

Nový fanshop

Nejen ostřílení hráči, ale také mladíci, kteří sotva dosáhli hranice dospělosti, dostanou zřejmě příležitost u nového reprezentačního kouče Slavomíra Lenera. Svědčí o tom jeho vyjádření při oznamování nominace na Česká pojišťovna Cup, první letošní podnik Euro Hockey Tour. "Uvažovali jsme o dvou až třech hráčích z dvacítky a čekali jsme, zda potvrdí výkonnost na nedávném turnaji ve Švýcarsku. U některých tomu tak nebylo, proto bude záležet na tom, jak si povedou nadále. Do výběru pro turnaj ve Zlíně jsme zařadili jen Milana Michálka z Českých Budějovic, ale příště to může být zase někdo jiný. Mladým klukům chceme dát šanci."

Odchovanec Jindřichova Hradce způsobil v nominační listině bezpochyby překvapení, i když ne z hokejového hlediska. Na svůj věk toho umí hodně. Při jarním MS osmnáctiletých si počínal dominantním způsobem, zaujal také v naší nejvyšší soutěži, kde střílel branky a na ledě si počínal jako zkušený harcovník. Nicméně jeho zařazení do národního týmu je zvláštní především pro jeho věk. Michálek oslaví teprve v prosinci osmnácté narozeniny a tak mladý hokejista dosud v elitním výběru České republiky nebyl.

V únoru 1995 si na Švédské hokejové hry pozval tehdejší kouč Luděk Bukač jihlavského zadáka Petra Buzka, jemuž do 18. narozenin chyběly necelé dva měsíce, coby čerstvě dospělý stihl reprezentační debut David Výborný v únoru 1993 rovněž na Švédských hrách. Zato historie federálního výběru je na podobné zajímavosti bohatší. Zhruba ve stejném věku jako Výborný zahajovali mezinárodní kariéru třeba Vladimír Martinec, Ivan Hlinka, František Pospíšil, Jiří Dudáček, Petr Rosol, Petr Klíma, už v osmnácti letech startoval do velkého hokeje Dominik Hašek, pouhých 17 let a osmi měsíců docílil v době reprezentační premiéry Jaromír Jágr. Ovšem ještě mladší byla trojice brněnských dorostenců Jiří Pilnáček, Jan Vala, Vlastimil Bubník, která po skvělém vystoupení ve finále dorostenckého mistrovství republiky ihned dostala pozvánku do reprezentace a poprvé nastoupila v roce 1949 v Olomouci proti Polsku. Pilnáčkovi s Valou tehdy bylo 17 let a Vlastimilu Bubníkovi ještě o rok méně.

V posledních letech poskytoval prostor mladým hokejistům u národního týmu především Luděk Bukač. Kromě Buzka poprvé pozval na podzim 1996 pro Karjala Cup českobudějovického Radka Martínka, jenž sice dovršil 20 let, nicméně tenkrát měl na kontě pouhých čtrnáct extraligových startů. O málo lépe na tom byl v prosinci 1996 vítkovický Pavel Kumstát, na podzim 1995 si během Německého poháru odbyl premiéru Jan Hlaváč, byť mu bylo devatenáct let a původně mířil na akci s výběrem dvacetiletých. Jenže juniorský tým tehdy vedl jako hlavní kouč Slavomír Lener, Bukačův asistent u dospělých, a ten zařazení juniorů doporučoval. V únoru 1996 na Švédských hrách učinil za jeho přispění první start v mezistátních zápasech tehdy devatenáctiletý Ondřej Kratěna, v dubnu téhož roku naskočil proti Německu v Pardubicích o málo starší Martin Štrba, jenž pro zranění nestihl MS v Bostonu, nicméně Lener o jeho schopnostech dobře věděl a nebál se důrazného Jihočecha po vyléčení pozvat mezi nejlepší.

Jeho předchůdci Augusta s Martincem otevřeli reprezentaci širokému zástupu greenhornů, ovšem hráče aktuální kategorie dvacetiletých ponechávali většinou stranou. Za dobu jejich působení si za národní tým dospělých zahráli devatenáctiletí Martin Havlát, Václav Nedorost, Jiří Novotný nebo dvacetiletí Rostislav Klesla s Miroslavem Blaťákem. jenže všichni dostali pozvánku až poté, co splnili povinosti na MS juniorů. Trenéři nechtěli dřívějším zařazením mladíků trhat kontinuitu výběru do 20 let."Tyhle kluky ponecháme v juniorském týmu, aby se mohli dobře připravit na vrchol sezony. Jejich čas určitě přijde,ale během podzimu s nimi počítat nebudeme," tvrdil Vladimír Martinec.

Naproti tomu Slavomír Lener se služeb dospívajících talentů nevzdává. "Mohou oživit náš herní projevm, jsou rychlí a důrazní. Nejen proto míníme ty nejlepší hráče do 20 let vyzkoušet," vysvětlil. Vzápětí přiznal, že nebýt zranění, dostal by už nyní šanci vsetínský Jiří Hudler, jehož čas jistě brzy přijde. Trojice koučů národního týmu bude sledovat ale i ostatní juniory, přičemž využije konzultací s trenéry dvacítky Holíkem a Kalousem. Podle všeho se tedy zdá, že Milan Michálek by mohl mít v elitním týmu brzy další nástupce.

(jach)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz