bahis siteleri

Sběratelský unikát! Výborný, vypadám mladě, hodnotí Jágr svou bankovku

„My chceme Jardu Jágra na bankovce mít!“ Tak zní oblíbený pokřik kladenských fanoušků. Jejich přání se dnes splnilo, při příležitosti Jágrových padesátin totiž České dukáty a Státní tiskárna cenin oznámily vydání pamětního tisku speciální bankovky. „Pokřik jsem včera slyšel a v duchu jsem si říkal: Počkejte si do zítra,“ smál se Jágr v Síni slávy, kde tradičně rozdával vtípky a úsměvy.

Slavnostní setkání moderoval Libor Bouček a zahájil ho s grácií: „Je jasné, koho máte nejradši, když jste za Jaromírem přišli na svatého Valentýna.“ Sál v Síni slávy byl totiž zaplněný do posledního místa.

O téměř padesátníka Jágra je totiž stále obrovský zájem. „Dokázal přivést tisíce mladých lidí k něčemu tak úžasnému, jako je sport. Stále mu patří druhé místo bodování NHL a je bez diskuse nejlepším evropským hokejistou všech dob,“ vyzdvihl Bouček přínos kladenského rodáka.

Po záběrech z oslav na Staroměstském náměstí v letech 1998 a 2010 pak promluvili i samotní autoři bankovky i samotného nápadu. 

„Těší nás, když můžou být Češi hrdí, jako na tomto videu. Proto jsem moc rád, že se Jardovi zalíbil náš projekt a šel do toho s námi,“ řekl Stanislav Olmr z firmy České dukáty, s.r.o., která pamětní tisk bankovky vydává.

„Já jsem těchto prací udělala poslední dobou spoustu, ale chvíli jsem váhala. Jedná se přece jen o člověka, který se stále těší vitální síle a kdybych to pokazila, mohl by si to se mnou chtít vyřídit,“ rozesmála všechny autorka návrhu Eva Hašková.

Na to Jágr odpověděl: „Mně se to takhle líbí, protože i když slavím padesátiny, tak jste tam dali obrázky, když mi bylo čtyřicet, možná dokonce déle, protože tam mám ještě dlouhé vlasy. Výborný. Za dvacet let se nikdo ptát nebude a lidi si budou říkat: To mu docela slušelo v padesáti!“

Kromě Jágrovy podobizny je na pamětní bankovce i velký lev, znak Triple Gold Clubu nebo číslo 50. „Ještě bych chtěl udělat sto korunu, ale to už tu asi nebudu. Tebe možná přivezou na vozíčku, abys to moderoval,“ odpověděl Jágr Boučkovi ohledně svých dalších plánů na rok 2072. 

„Mně se to takhle líbí, protože i když slavím padesátiny, tak jste tam dali obrázky, když mi bylo čtyřicet, možná dokonce déle, protože tam mám ještě dlouhé vlasy. Výborný. Za dvacet let se nikdo ptát nebude a lidi si budou říkat: To mu docela slušelo v padesáti!“

Z druhé strany slavnostní bankovky je pak Staroměstské náměstí. „Sláva a nadšení, to je Staroměstské náměstí a prapory. To se jinak vyjádřit nedalo,“ popsala Hašková své myšlenky při tvorbě.

A co na to Jágr? „Je to už strašně dlouhá doba, co jsme slavili Nagano – 24 let. Byly to neskutečné zážitky, vždyť šlo o největší úspěch celé naší hokejové historie. O tom hokej je, když cítíte, že sportovec cítí to, že nehraje jen za sebe, ale za dalších deset milionů lidí, kteří mu fandí. Je to skvělý pocit a myslím, že to k tomu přesně patří.“

Celý pamětní tisk je navíc umělecký i sběratelský unikát. Podobné pocty se zatím dočkali třeba osobnosti jako Alois Rašín nebo Václav Havel. I z hlediska pocty sportovcům těžko najdeme podobné případy.

„Je to klasická bankovková práce na profesionální úrovni. Z hlediska investic může být její pořízení velmi lákavé. Stejně tak pro sběratele, protože jde o ruční práci, podílí se na tom akademická malířka i rytec,“ připomněl Tomáš Hebelka ze Státní tiskárny cenin.

„Připadá mi to opravdu krásné, vypadám tam lépe než ve skutečnosti. Jsem moc šťastný a je mi velkou ctí, že můžu být součástí tohoto skvělého nápadu. Věřím, že to bude jedna z mála věcí, co po mém životě zbude. Já jsem přemýšlel, co takový sportovec nemá. Máme kartičky, těch je ale strašně moc. Ale bankovku má jen Václav Havel a já,“ smál se Jágr, kterému ani nevadilo, že jeho cenina bude mít o 500 korun nižší hodnotu než prezidentova. 

„Vypadám tam lépe než ve skutečnosti. Jsem moc šťastný a je mi velkou ctí, že můžu být součástí tohoto skvělého nápadu. Věřím, že to bude jedna z mála věcí, co po mém životě zbude. Já jsem přemýšlel, co takový sportovec nemá. Máme kartičky, těch je ale strašně moc. Ale bankovku má jen Václav Havel a já.“

„Já jsem rád, protože si taky budu pár kupovat. Tak to aspoň budu mít levnější,“ řekl Jágr k ceně 2 490 korun. Pořídit si jedinečný pamětní tisk, který má všechny atributy, které má i klasická bankovka, můžete na webu www.50jagr.cz. Vyjde v nákladu deset tisíc kusů.

A co možnost opravdové české bankovky s Jágrem? Jak by se mu líbila? „Jsem pro, jen bych tam přidal ještě dvě nuly,“ bavil se nejstarší hráč extraligy. „Naše bankovky ale mají podobiznu lidí po smrti. Obecně portréty živých bankovek mají jen diktátoři, takže nevím, co Jaromír chystá,“ odpověděl se smíchem pohotový Hebelka, než Jágra obsypali novináři s mnoha dalšími dotazy k jeho životnímu jubileu.

Souhrn všeho k 50. narozeninám Jágra:

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz