Sebeobrana v Life skills. Kluci u toho přemýšlí, kvituje Miskolczi

Foto: Tomáš Bouda, hcsokolov.cz

Sokolov v rámci projektu Life skills – životních dovedností – uspořádal pátý díl, který se zaměřil na sebeobranu pod vedením instruktora Krav Magy Josefa Miskolcziho.

Sokolov rozjel projekt Life skills, jemuž vdechl úvodní myšlenku Karel Mlejnek, už v roce 2019, od kdy stihl pět dílů pod motem „Nechceme vychovávat jen kvalitní hokejisty, ale především kvalitní lidi.“ Předchozí díly si můžete připomenout v dřívějších článcích.

Sokolov rozjel Life skills, má za sebou tři díly. Přednášel i Staša »

Promrhané peníze můžou chybět, ví Hosták. Přednášel v Baníku »

Stejně jako v případě třetího dílu, i ten poslední proběhl ve spolupráci s městskou policií Sokolov, kde kategorie páté až deváté třidy prošly přednáškou a kurzem na téma sebeobrany pod vedením instruktora Krav Magy Josefa Miskolcziho.

„V celém systému platí, že ideální je do problémů se nedostat, snažit se nebezpečí předcházet a mít celou situaci pod kontrolou, aby se nemusela řešit fyzická stránka,“ říká trenér bojového umění. „Je to především otázkou prevence, aby se děti uměly vymezit, nedostat se do problémů, znát situace a umět jim předcházet,“ pokračuje Miskolczi v rozhovoru pro sokolovský web.

Všechny lekce byly na stanici městské policie rozděleny na dvě části – teoretickou a praktickou. Mladí hokejisté se dozvěděli něco o historii Krav Magy a také o možných krizových situacích, jak jim předcházet a v neposlední řadě jak je řešit. Klíčovými myšlenkami teoretické části bylo, že není ostudou obrátit se s žádostí o pomoc na kolemjdoucí, nebo jednoduše utéct, protože největší cenu má vlastní zdraví.

„Myslím, že to kluky bavilo. Získali jak teoretickou přípravu, tak i praktickou ukázku toho, co je může během běžného života potkat. Dozvěděli se, jak se v kritické situaci zachovat,“ kvituje trenér Baníku Jakub Truhlář.

Ve druhé části se mladí hokejisté Sokolova posunuli s instruktorem do situace, kdy není jiné východisko než použít některou formu sebeobrany – tvrdou či měkkou. A to všechno v aktivní formě, aby si z toho děti odnesly co nejvíce.

„Pro kluky je jakákoliv taková akce obohacením, sebeobrana je určitě věc, kterou mohou teoreticky v životě využít. Sice jsou to puberťáci a ne vždycky se stoprocentně soustředí na to, co jim lektor říká, ale na druhou stranu si z toho vždycky něco vezmou,“ říká trenér Marek Brzobohatý. „Je to obohacení do života, a to je smysl Life skills – získávat zkušenosti a poznatky.“

Během chvilky si Baníkovští osvojili vykrytí úderu, znemožnění škrcení anebo úchopu, jak zasadit překvapivé údery a paralyzovat útočníka. „Když bude potřeba, použiju, co jsme se naučili. Nejvíce si budu pamatovat sebeobranu proti noži a také věci, co mám udělat, když jsem na zemi,“ vyzdvihuje útočník mladších žáků Petr Kukla.

„Bylo to super a líbilo se mi, že u toho kluci přemýšlí. Když jsme se bavili o tom, jestli už zažili nějaký konflikt a byli napadeni, jsou schopní samotný trénink převést na jejich vlastní scénáře. Je to pro ně o to přínosnější, protože už zažili nějaké situace a mají z nich určitou zkušenost, více to pak vnímají. Věřím, že to pro ně bylo přínosné, a myslím, že si to i užili,“ uzavírá lektor Josef Miskolczi.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz