Sedláček či první český vítěz USHL. Zlín slavil před 9 lety další titul

Foto: Luboš Lang, ČSLH

Ve vzpomínkách na mládežnické mistry pokračujeme k talentům Zlína, kteří v sezoně 2010/11 získali titul v extralize staršího dorostu. Jen hrstka tehdejších hrdinů to ale dotáhla do profesionálního hokeje.

partneři českého hokeje

Do Zlína tak zamířil druhý mládežnický vavřín ve dvou letech, po juniorech kolem Libora Kašíka či Petra Zámorského tentokrát slavila generace ročníků 1993 až 1995. Berani neprožili povedený vstup do sezony, chvíli se ocitli i na samém dnu tabulky.

„S kolegou jsme pak změnili náplň tréninků, víc jsme se zaměřili na obranu a postupně jsme se zvedali,“ líčil tehdy trenér Zdeněk Čech. Nakonec tým vytáhl na třetí místo po nadstavbové části.

Zlínští si následně v play off museli proklestit cestu přes Havířov a Plzeň. Prvního soupeře vyřadili ve dvou zápasech, ovšem po úvodní třetině prohrávali 0:2 a museli ukázat velkou vůli. Právě tento obrat jim dodal hodně sebevědomí, které potřebovali proti indiánům – ty zdolali až v rozhodujícím třetím utkání.

„Jeden zápas jsme ztratili, přestože soupeř během něj vystřelil snad jen desetkrát a my měli čtyřicet pokusů. Po postupu si kluci začali věřit ještě víc a získali motivaci jít nekompromisně za cílem,“ zmínil Čech. Jeho svěřenci mířili na finálový turnaj do Velkých Popovic společně s Pardubicemi, Vítkovicemi a Litvínovem.

Foto: Luboš Lang, ČSLH

Mistrovství ukázalo v dobré formě především týmovou defenzivu v čele s brankářem Kevinem Rozumem, který inkasoval za tři zápasy pouhé čtyři góly. Ševci na úvod vynulovali Pardubice, k čemuž jim stačily dvě trefy. „Utkání s Pardubicemi jsem před turnajem považoval za nejtěžší, vyřadily v základní části poměrně suverénní Spartu,“ připomněl zkušený kouč.

Ovšem tento primát si vysloužil až druhý zápas s Vítkovicemi, kde Moravané prožili druhou kritickou chvilku: Po dvaceti minutách opět ztráceli dva góly. Vystřihli však další obrat, zvítězili 3:2 a když na závěr přidali o branku vyšší triumf nad Litvínovem, mohli slavit titul.

Staršímu dorostu vládne Zlín. Nakopl nás zápas v Havířově, ohlíží se trenér Zdeněk Čech »

„V závěru sezony se mužstvo semklo, kluci bojovali jeden za druhého. Když jsme někoho nechali odpočívat kvůli horšímu výkonu, dotyčný to přijal. Kluci si navíc chybičky dokázali vyříkat i sami mezi sebou. Základem byly dobré výkony brankáře, který neinkasoval žádný laciný gól, a důrazná minimálně chybující obrana,“ jmenoval Zdeněk Čech.

Z jednotlivců vypíchl pouze jedno jméno: „Luboš Kovařík působil pozitivně v kabině i na ledě.“

Foto: Luboš Lang, ČSLH

Brankáři

Daniel Čepila
Do branky se dostal na třináct utkání dlouhodobé části, i ty pro něj coby mladšího dorostence znamenaly velkou zkušenost. Rok po titulu se vydal do zámoří, kde strávil čtyři sezony ve Western States Hockey League.

Kevin Rozum
Na dorostenecký titul si sáhl paradoxně až po juniorském, ale měl pochopitelně nesrovnatelně větší podíl. Na závěrečném turnaji se blýskl úspěšností 95,18 procenta! Tři sezony nato pomohl Prostějovu k postupu do první ligy, sám ovšem pokračoval jen krátce v Hodoníně.

Obránci

Lukáš Buchta
Postupem mládežnických let se zlepšoval a když mu nevyšla první štace v USHL, při druhé už mířil do černého – se Sioux Falls získal jako první český hokejista Clark Cup. Po čtyřech letech na univerzitě Nebraska-Omaha se vrátil do Zlína, kde si v uplynulém ročníku vlastně poprvé zahrál za muže.

Michael Janota
Přechod do seniorského hokeje prožil v Prostějově, druhou ligu si zahrál ještě za dalších pět moravských klubů. S Přerovem i Porubou vybojoval postup, jenže vyšší soutěž nikdy neokusil.

David Macharáček
S vrcholem mládežnické kariéry nakoukl na pár zápasů do Hodonína, jinak si zahrál evropskou univerzitní ligu a pak už jen kraj v Kroměříži.

David Papežík
Přestože se v mistrovské sezoně zúčastnil i prestižního World U17 Hockey Challenge, jeho kariéra titulem skončila.

Jakub Řezáč
Ke 14 startům za tehdy už prvoligový Prostějov další nepřidal. Mohl by to změnit v Šumperku, kde působí nepřetržitě od roku 2016.

Jan Strojil
Putoval prakticky stejnou cestou jako Macharáček – tedy na zlínskou univerzitu a do Kroměříže.

Michal Stuchlík
Jako mladší dorostenec nastupoval jen v základní a nadstavbové části. Později si připsal i sedm startů za extraligové áčko a Vsetínu přispěl k postupu do první ligy, než skončil v kraji.

Jaroslav Tomeček
Jeden z nejtrestanějších hráčů soutěže ještě v mládeži přesídlil k Zubrům, druhá liga v Přerově a Novém Jičíně byla jeho vrcholem.

Patrik Urbanec
Už za dvě sezony si zahrál v áčku a také na mistrovství světa do 20 let. Se Zlínem coby mladíček získal extraligové stříbro i zlato, než rodné město vyměnil za Vítkovice a nyní brousí obranu Poruby.

Foto: Lukáš Bajgar, hcporuba.cz

Útočníci

Petr Burša
Malým dílem přispěl i k dorosteneckému titulu Slavie v roce 2009, ten zlínský už vybojoval plnohodnotnou měrou. Po jedné sezoně mezi juniory ale skončil v kraji.

Radim Doležálek
Po juniorce ochutnal Kanadu ve dvou klubech Greater Metro Hockey League, jeho kariéra se následně uzavřela v Uherském Brodě.

Lumír Galuška
Další mladší dorostenec, v mistrovském kádru měl jen 11 startů. Ani on to nedotáhl dál než do kraje.

Vilém Galuška
Na rozdíl od bratra hrál i univerzitní soutěž, nyní spolu sourozenci brousí led v Uherském Ostrohu.

Michael Hlaváč
Čtvrtý mistr ročníku narození 1995, ani on nezasáhl do klíčových bitev. Podobně jako řada dalších Zlíňáků měl hodně blízko k inline hokeji, v tom ledním si zahrál druhou ligu za čtyři kluby včetně východočeského Dvora Králové.

David Hrazdira
Z inline hokeje i ze Dvora Králové je znám ještě výraznějším způsobem, ale prožil toho o dost víc: Tři roky na Slovensku, tři zápasy v české extralize či postup do první ligy se Vsetínem. V posledním ročníku zkusil i nižší německou soutěž.

Foto: hc-vsetin.cz

David Jurík
Mladší ze synů známého útočníka a trenéra Juraje Juríka byl se 39 body nejlepším hráčem týmu v dlouhodobé části. V juniorských letech vinou několika zdravotních lapálií málem ukončil kariéru, nakonec se ale vrátil a s Prostějovem postoupil z druhé ligy. Tu první si zahrál za Šumperk.

Lubomír Kovařík
Autor tří branek na finálovém turnaji. Pozvolna se propracoval k šesti startům za zlínské A-mužstvo v play out 2017, víc ho ale znají fanoušci Přerova, Prostějova a Šumperka. Předloni putoval přes celou republiku do Sokolova, kde slavil postup, a poslední ročník zakončil v Ústí nad Labem.

Dominik Matula
Ve všech mládežnických kategoriích platil za lídra kabiny i ofenzivního tahouna. Vzápětí zakotvil v Hodoníně, kde v sezoně 2018/19 vyhrál produktivitu druholigové skupiny Východ.

Vít Mika
S Kovaříkem a Matulou si v roce 2013 zahrál na univerziádě v ruské Kazani. Následují „tradiční“ štace: Hodonín a Uherský Ostroh.

Michal Popelka
Za čtyři roky pomohl s průměrem bodu na zápas Přerovu do první ligy, po další sezoně už se usadil v extralize. Za Berany tam odehrál celkem 175 zápasů, další v Lize mistrů, naposledy však znovu pendloval do Přerova.

Pavel Sedláček
Jako jediný hráč kádru si zahrál na mistrovství osmnáctek, rok po Urbancovi i na dvacítkách. A jako jediný působí několik let v nejvyšší soutěži. Ve sbírce má extraligové zlato i stříbro, prošel si sice Havířovem a Šumperkem, ale teď už je pevným článkem zlínské sestavy.

Foto: hokej.zlin.cz

Martin Sekerka
Se sedmi body táhl Berany v play off. Brzo se oťukával v Uherském Hradišti, než vyměnil Moravu za Čechy a podíval se na Kobru, do Bíliny, Slaného i univerzitních soutěží.

Tomáš Skočík
Za starší dorost hrál už od čtrnácti, další rok patřil mezi nejproduktivnější underagery po boku Nathana Walkera či Radka Faksy, bodoval i v reprezentační šestnáctce... A skončil v juniorech.

Richard Vaculín
Po titulu vystřídal juniorské týmy Jihlavy a Olomouce, odkud se vyšvihl do nejvyšší slovenské soutěže. Profesionální kariéru však z Trenčína, Žiliny a Piešťan dál nedotáhl.

Trenéři: Zdeněk Čech a Miroslav Pagáč.

Poznámka: Uvádíme pouze hráče, kteří nastoupili v play off či na závěrečném turnaji, nebo odehráli v základní části alespoň 10 zápasů. Do tohoto počtu se nevešli brankáři Marek Dohnal a Martin Svoboda, obránce Jiří Velčovský a útočníci Patrik Dalajka a Daniel Trnavský.

Foto: Luboš Lang, ČSLH

Foto: Luboš Lang, ČSLH

Foto: Luboš Lang, ČSLH

Foto: Luboš Lang, ČSLH

Foto: Luboš Lang, ČSLH

Foto: Luboš Lang, ČSLH

Foto: Luboš Lang, ČSLH

Foto: Luboš Lang, ČSLH

Další fotografie ze závěrečného turnaje naleznete na tomto odkaze.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz