Sedlák o golfu i kabině: Prošli jsme si různými momenty... Co fauly a styl Třince?

Lukáš Sedlák | Foto: hcdynamo.cz

Po dvanácti letech finále, na soupeře si ovšem musí počkat. Celé Pardubice za letního počasí sledují sérii Sparty s Třincem, bez zápasu je Dynamo už týden, teď chystá veřejné promítání finálových duelů na Pernštýnském náměstí. „Město tím žije, toho si moc vážíme. Hrajeme pro fanoušky, pro lidi, zaslouží si to za všechny roky. Těšíme se, jak nás poženou dopředu, hokej je bude bavit, to bude skvělý,“ říká lídr Lukáš Sedlák.

Ve čtvrtek jste prý u týmové večeře měli puštěnou druhou semifinálovou sérii. Tak co na na ni říkáte?
Budou mít výhodu, že jsou rozehraní, my jsme zase odpočatější. Myslím, že se to stejně všechno vyrovná a každý tým najde síly na finále. Snad vstoupíme do první třetiny podle představ, zvládli jsme to i v sériích předtím.

Třinecký gól v poslední vteřině šestého utkání, to je něco, že?
V tom je hokej krásný, musí se hrát až do konce. Cokoli se může stát v poslední sekundě… A síla třineckého hokeje? Ani nejde o blokování střel, ale o celkovou hru, jak působí v obranném pásmu, jak se dostávají ven. Každý tým je ale specifický. 

Kdyby ovšem postoupili Oceláři, budou mít v nohách dvě sedmizápasové série. Komu přejete víc?
Pro nás i fanoušky to bude skvělý hokej. Oba týmy by si zasloužily postup, jak Sparta, tak Třinec vzhledem k tomu, jakou má za sebou sezonu. Uvidíme, jak to dopadne. Nám je to celkem jedno, oba soupeři jsou kvalitní a víme, že to bude těžká výzva. Na druhou stranu moc dobře víme, co máme v šatně, co jsme za partu. Prošli jsme si různými věcmi v průběhu sezony, lepšími i horšími. Zatím jsme to zvládali, takže se soustředíme na svůj výkon. 

Dvořák, Zohorna a Sedlák.

Dvořák, Zohorna a Sedlák. | Foto: HC Dynamo Pardubice.

Zkušenost z loňského semifinálového sedmého zápasu je pro vás teď poučením?
Myslím, že nám to pomáhá. Týmy potřebují mít za sebou podobné momenty, aby si prošly těžkými zápasy, nějakými neúspěchy, zažily blbé góly na konci zápasu. Musíte projít cestu, abyste poznali, co vede k vítězství. Kromě Vegas se asi ještě nikomu nepovedlo postavit tým a rovnou s ním vyhrát. To tak nefunguje, kluci si spolu musí projít různými situacemi, musí se naučit reakce v takových chvílích.

V týmu máte čtyři spoluhráče, kteří pro Pardubice vyhráli poslední titul před dvanácti lety. Nebavili jste se o jejich zkušenostech?
Jediné co padlo, když jsme poprvé prohráli s Hradcem: „Už to nebude dvanáct vítězství v řadě, jako to měli v roce 2010 s Haškem…“ Ale to byl spíš vtípek na odlehčení atmosféry po prohraném zápase. Dnes už jsou jiné týmy, jiný hokej… Ani nemá cenu se tím zaobírat.

Vítěz základní části v extralize nevyhrál osm let. A bilance Pardubic v extraligových finále je 3:3...
Ani bych to nevěděl, kdybyste to nezmínili. Tohle není motivace, chceme vyhrát pro dobrý pocit. A titul pro město, pro nás všechny. 

„Musíte projít cestu, abyste poznali, co vede k vítězství.“

Cítíte tedy správné nastavení v tréninku?
Tréninky byly kvalitní, třeba oproti těm po čtvrtfinále… Ale ono je to těžké, série jsou vypjaté, necháte tam maximum sil a emocí. Tréninky jsou pak takové… Občas vám přeskočí puk, jsou tam nepřesnosti. Myslím, že tým si potřebuje i psychicky odpočnout, nebýt pořád tolik soustředěný, protože zápasy jsou těžké a je potřeba tam prodat všechno. Teď ale makáme dobře a tréninky jsou kvalitní. Užili jsme si i pár dní volna, zahráli jsme si třeba golf. 

Povedlo se vám tam vyčistit hlavu od hokeje?
Včera jsme si zahráli, bylo to super. Počasí nám vyšlo ideálně, trochu jsme si odpočinuli od hokeje. Je toho přece jenom celkem dost. A nemá cenu teď stupňovat emoce, na to bude čas až s prvním zápasem v úterý. Teď to chce nechat hlavu v klidu.

Kdo je nejlepší golfista z týmu Dynama?
Rád bych řekl sebe, ale to bych asi lhal. (směje se) Lukáš Radil je asi nejlepší. Má krásný uvolněný švih.

Matej Tomek zmiňoval, že si během play off dal pauzu od sociálních sítí. Jak k nim přistupujete vy?
Spíš na to nekoukám, ale já mám rád X, tam sleduju hodně věcí. Nejen kvůli hokeji, je tam i dost jiných informací. Když vidím něco o hokeji, spíš to přeskakuju. V sezoně si to přečtu, zvyknul jsem si, že lidi řeší spoustu věcí a všichni jsou nějakým způsobem zaujatí. Každý na to kouká jinak, nemá cenu si to brát osobně. Důležitější je dělat si nějaký vlastní kritický obrázek a nenechat se ovlivňovat.

Lukáš Sedlák.

Lukáš Sedlák. | Foto: HC Dynamo Pardubice

Prakticky všechny zápasy jste v letošním play off vyhrávali o jeden gól. Je taková výhra ještě cennější?
Je úplně jedno o kolik. Jsem rád, že jsme tyhle zápasy dosud zvládali. Nepanikařili jsme, když to bylo o gól, ať už to bylo v první třetině nebo v posledních minutách. Paradoxně nám dělaly problémy spíše vyšší vedení. Ale jsem rád, že se to dařilo zvládat.

Případnou účast na mistrovství světa v hlavě máte?
Teď ani ne. V průběhu sezony na to pár myšlenek bylo, občas jsme se s klukama o MS v Praze bavili. Ale teď jsou důležitější věci. A ostatní třeba přijdou potom.

Zpátky k extralize: Pravidla jsou nastavená tak, že Litvínovu i Hradci drobná sekání nebo držení procházela. Věnovaly by vám oba týmy stejnou pozornost? 
Sparta možná trochu míň, Třinec v tomhle hraje nejhůř v celé lize, popravdě. Je to ale asi na jiný rozhovor, v jiném prostředí i čase. Je to na širší diskusi, já vám řeknu svůj názor, ale ten bude subjektivní. Na druhou stranu si toho všímá více lidí. Spíše jde o to, že já ani vy s tím nic neuděláme. 

Takže byste byl pro větší diskusi napříč extraligou?
Chce to širší okruh lidí, kteří s tím opravdu něco dělat můžou. A myslím si, že by stálo za to sednout si po sezoně s lidmi, kteří na to mají vliv. Hráči by k tomu podle mě měli taky něco říct. Já pomalu už nevím, co je faul, a co není. Stálo by za to sednout si ke stolu a něco si k tomu říct. Ale to nezávisí na mně.

„Já pomalu už nevím, co je faul, a co není...“

Oproti zahraničí máte na ledě asi trochu ztíženou pozici, ne?
Samozřejmě je těžké to zvládat. V poslední sérii toho držení bylo spoustu, a dokud se to nebude pískat, tak budou maličko horší týmy zvládat vyrovnané zápasy s lepšími týmy. Myslím, že by to spoustě hráčů pomohlo, dostat se dál ve svých kariérách, protože budou hrát lepší hokej, lepší hráči budou víc vidět. A bude to každého posouvat dál. 

Zůstanou emoce ve správných mezích i ve finále?
Možná, že v základní části jsem i emotivnější. Ale play off je něco jiného. Musíme zatnout zuby a makat dál. Není jiná cesta.

Pohled trenéra Pardubic Marka Zadiny:

Republika by si asi přála finále Sparta – Pardubice, ale vidíme, jak kvalitní má Třinec tým, že se nevzdává a pořád bojuje. Ať postoupí kdokoli, bude to výborná série. Naši hráči jsou natěšení, správně nabuzení. A jak se blíží další zápas, zvyšuje se soustředění. Kluci jsou letos více nastavení na úspěch, za žádnou cenu nechtějí prohrát. Loni si zažili zklamání v sedmém utkání s Třincem a ten moment už nechtějí zažít. Ukazuje se, že i když prohráváme, jsme schopní to otočit. Vnitřní síla a víra kluků je někde jinde. Pro mě osobně se nic nemění, připravujeme se na oba možné soupeře, ale hlavně sami na sebe. Každý si chce sáhnout na pohár a udělá vám to co nejtěžší… A nálada v týmu? Euforie ani nervozita zatím nejsou příliš velké. To držíme pod kontrolou, hráči jsou zkušení, mají za sebou velké zápasy. Nehrozí, že bychom tohle nezvládli.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz