Šéf Orlů o nabídce Pirátů, posilách či plánech. Vrátí se za rok do „EBEL“?

Foto: hcorli.cz

26. července 19:11

Adam Bagar

Znojmo se ve světle nejistot minimálně na rok vrací do Česka, kde bude působit ve druhé lize. Proč po devíti sezonách odpískalo účast v mezinárodní rakouské soutěži? „Hlavní důvody byly dva: ekonomický a zdravotní,“ líčí na klubovém webu prezident Orlů Pavel Ohera.

Chance liga na Hokejka TV

Šlo o reakci na dopady koronavirové krize, která zasáhla rovněž velké partnery znojemského hokeje. „V rozpočtu přijdeme až o šedesát procent příjmů, tudíž bylo jasné, že další sezona v bývalé EBEL by byla velmi obtížně zvládnutelná. A když k tomu připočteme ještě absolutní nejistotu ohledně toho, kolik diváků bude moci být přítomno na ochozech, pak by z toho byl hazard,“ vysvětluje Ohera.

„Někdy musíme udělat krok zpátky, abychom mohli udělat dva kroky dopředu.“

„Příjmy z prodeje vstupenek pro nás představují výraznou složku rozpočtu. My navíc vůbec nevíme, jak to bude na hranicích, nebo co by se dělo, pokud by tým šel do karantény... Naše hráče bychom i nadále museli platit, klub by se přitom musel vyrovnat s razantním výpadkem příjmů. Já hráče nevystavím riziku, že budou ze dne na den bez peněz,“ zdůrazňuje následně šéf jihomoravského klubu.

Rozpočet Orlů na nový ročník byl před příchodem pandemie nastaven přibližně na 40 milionů korun, výše uvedený výpadek příjmů by byl pro ně prakticky likvidační. „Proto jsme nakonec zvolili variantu druhé české ligy, u které víme, že jsme schopni ji ufinancovat i v nejhorším možném scénáři. Někdy zkrátka musíme udělat krok zpátky, abychom následně mohli udělat dva kroky dopředu,“ líčí.

„Nabídka Pirátů zněla tak, že bychom spolu s licencí přebrali také všechny jejich dluhy vůči jiným hokejovým subjektům ve výši zhruba dvanáct milionů korun. A to by pro nás byl ekonomický nesmysl a obrovské riziko, do kterého jsme nebyli ochotní jít. To si tu ligu raději vybojujeme sportovní cestou.“

I zpětně to považuje za správný krok, obzvlášť když vidí, jaká teď panuje okolo rakouské ligy nejistota. „Nehodlám riskovat, abychom pak byli nuceni během sezony odstoupit jako Záhřeb. Ekonomicky jsme zdravý klub, nikomu nedlužíme. Raději jsme se rozhodli dřív i s přihlédnutím ke zdravotním rizikům a udělali v danou chvíli maximum, aby fanoušci ve Znojmě mohli chodit dál na hokej,“ těší jej.

Ve hře byla dokonce Chance liga, ale jednání s Chomutovem nedopadla úspěšně. „Nabídka Pirátů zněla tak, že bychom spolu s licencí přebrali také všechny jejich dluhy vůči jiným hokejovým subjektům ve výši zhruba dvanáct milionů korun. A to by pro nás byl ekonomický nesmysl a obrovské riziko, do kterého jsme nebyli ochotní jít. To si tu ligu raději vybojujeme sportovní cestou,“ hlásí.

 „Chceme druhou ligu vyhrát, cokoliv jiného by z naší strany byl alibismus.“

Postup bude pro Znojmo jednoznačným cílem. „Cokoliv jiného by z naší strany byl alibismus. Samozřejmě, je to sport, pro nás nová soutěž, přistupujeme k ní s respektem a jsme si vědomi toho, že zejména závěr v dubnu bude velmi intenzivní a stát se může cokoliv. Ale těžko v naší pozici můžeme alibisticky říkat, že nám bude stačit semifinále. Chceme postoupit, a získat tak licenci na Chance ligu.“

Ohera se však za rok nebrání ani návratu do rakouské ligy. „Pokud splníme náš sportovní cíl, budeme mít na výběr z účasti v Chance lize a bet-at-home lize, bývalé EBEL. Po konzultaci s hlavními partnery klubu a městem Znojmem se budeme rozhodovat na základě aktuální ekonomické a zdravotní situace po konci sezony. Mluvit teď o jedné nebo druhé variantě je však opravdu předčasné.“

„Nechceme se přizpůsobovat kvalitě soutěže, chceme jet na vlastní vlně.“

Orli už se soustředí na druhou ligu, v níž ve skupině poměří síly s Kopřivnicí, Hodonínem, Novým Jičínem, Velkým Meziříčím, Valašským Meziříčím, Žďárem nad Sázavou a Opavou. „Nechceme se přizpůsobovat kvalitě soutěže, chceme jet na vlastní vlně. Počítáme s tím, že tento kádr bude základem i pro další ročník, nezávisle na tom, jakou soutěž budeme hrát,“ prozrazuje Pavel Ohera.

Trenér Miroslav Fryčer do brankoviště počítá s Dominikem Grohem a Janem Pechkem, do zadních řad s Romanem Čermákem, Adamem Sedlákem, Jakubem Stehlíkem a Dominikem Tejnorem, kteří za Orly hráli už v EBEL. Šanci dostane i 18letý Matyáš Šána, jenž hrál loni za Žihadla. „Sháníme ještě jednoho zkušeného a jednoho mladého beka, abychom do přípravy šli už se sedmi obránci.“

 

Útok aktuálně tvoří devět jmen. Ve Znojmě pokračují Petr Beránek, Radim Matuš, Vladimír Oščádal a Tomáš Svoboda, který by měl hrát v útoku s Vojtěchem Němcem. Po jejich boku má získávat zkušenosti mladík Ondřej Svoboda. Návrat hlásí Adam Havlík a Martin Podešva, poslední posilou je Jakub Köver. „Chtěli bychom sehnat ještě jednoho útočníka a začít ligu s deseti,“ plánuje Ohera.

„Samozřejmě budeme dál sledovat trh, reagovat na vývoj a je nám jasné, že v lednu budeme muset přivést další dva beky a čtyři útočníky, abychom na závěr soutěže měli čtyři a půl pětky k dispozici,“ dodává šéf znojemského hokeje s tím, že je předběžně domluven s extraligovými kluby, že pokud by byl o nejlepší hráče Orlů zájem, nebránil by se v případě kvalitní hráčské náhrady střídavým startům.

Aktuální kádr Orlů Znojmo 2020/21

Brankáři:
Dominik Groh, Jan Pechek.

Obránci:
Roman Čermák, Adam Sedlák, Jakub Stehlík, Matyáš Šána, Dominik Tejnor.

Útočníci:
Petr Beránek, Adam Havlík, Jakub Köver, Radim Matuš, Vojtěch Němec, Vladimír Oščádal, Martin Podešva, Ondřej Svoboda, Tomáš Svoboda.

Foto: hcorli.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz