Sekáč o tlaku ve slavném CSKA: Michajlov přišel, že komanda nesmí prohrávat!

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

11. prosince 2019, 17:09

Václav Jáchim

Po minulé sezoně změnil v KHL adresu, Jiří Sekáč se vydal z Kazaně do CSKA Moskva. Sám v minulosti vyhrál Gagarinův pohár, teď je v týmu, který triumf slavil na jaře. „Musím říci, že jsem maximálně spokojený. Jasně, bylo třeba si zvyknout, poznat kluky i tým. Ale je to super," pochvaluje si bývalý útočník Montrealu, Chicaga, Anaheimu nebo Arizony.

Vynikající bruslař a bojovník zároveň dodává, že měl od sebe v sezoně místy větší očekávání. Sekáč touží mít víc bodů, poslední dobou ale chytil vítr do plachet a daří se mu podle představ. V sestavě CSKA plné hvězd získal pevné místo, když vypráví o novém angažmá, nenajde žádnou vadu na kráse.

Je CSKA pořád tou slavnou organizací, kterou mají fanoušci v paměti ještě z dob Sovětského svazu?
Stoprocentně. Vyžadují se od nás výkony, jsme za to všichni dostatečně dobře zaplacení. Je to pořád to samé. Pro každého velká část hrát v takovém klubu.

Pociťují současní hráči bohatou historii klubu? To, že vychoval spousty skvělých hokejistů?
Já pořádně nezažil starý stadion, i když párkrát jsme tam byli. Ano, historie je obrovská. Pořád se tam objevují lidé, kteří se točili a točí kolem místního hokeje. Vidíte velké postavy nejenom CSKA, ale i světového sportu.

Chodí na vaše zápasy legendy jako Michajlov, Fetisov, Pavel Bure a podobně?
Chodí. Já nesleduju, kde sedí, ale jsou tam. Když se nedařilo, tak Michajlov přišel do kabiny. Promluvil k nám ve stylu, že není akceptovatelné, aby komanda jako my prohrála čtyřikrát v řadě. Že to prostě nejde. Osobnosti se kolem toho motají, vídám je tam. Chodí třeba i třeba Pavel Bure, naším generálním manažerem je Sergej Fjodorov. Ten bývá v kabině každý den, občas s námi jde i na led.

Má to pořád v ruce?
On už chodí bez hokejky. Pomáhá klukům s vhazováním, spíš je to teorie. S hokejkou jsme ho na ledě snad neviděl. Ale řekl bych, že takový plejer by to mohl hrát ještě dneska.

Foto: Aleš Krecl

Je pro vás inspirativní, že jste pod dohledem ikon světového hokeje?
No jasně. Staří mi je pozorovat. Baví mě sledovat, co dělají úspěšní lidé. Ne, že by to člověk po někom hned začal opakovat, každý je jiný. Ale bývá zajímavé, jak se chovají a projevují. Na Fjodorovovi je vidět, že je to velmi pozitivní člověk. Má rád bandu okolo a hokej jako takový.

Hokejisté CSKA Moskva na jaře získali Gagarinův pohár. Je tam tenhle úspěch pořád znát?
Hráči se k tomu rádi vracejí, vzpomínají. Já jsem to zažil v Kazani, ale druhý rok jsme pak neměli nejlepší. Tehdy se však dost změnilo, přišlo hodně nových hráčů. Kdežto v CSKA tým zůstal vlastně stejný – já jediný byl nový. V sezoně jsme měli horší chvilky, ovšem tým je natolik zkušený a výkonnostně tak dobrý, že si nemyslím, že by to mělo dopadnou jako předtím v Kazani.

Bylo pro vás těžké zapadnout to úspěšného pevného týmu po hokejové a osobní stránce?
Obojí bylo složité. Než se s kluky navzájem poznáte, chvíli to trvá. To není hned. Kluci mě přijali suprově, ale je to i o tom se poznat líp. Dá se říct, že jsem se pořádně aklimatizoval až posledních pár týdnů.

Pomohla vám v tom třeba nějaká společná akce mimo led?
Myslíte hospodu? (směje se)

Napadá mě, jestli jste spoluhráče nevzal na naše pivo do Českého domu v Moskvě?
Vzal. Kluky, trenéry i všechny kustody. Chtěl jsem jim ukázat trochu české kultury. Ale párkrát jsme zašli jenom se spoluhráči.

Foto: cska-hockey.ru

V průběhu sezony jste prožil i mírný herní útlum. Cítil jste, že to v zápasech nebylo z vaší strany optimální?
Určitě ano. Moje výsledky ani teď nejsou takové, na co jsou všichni zvyklí. Hledal jsem se, lítal jsem z lajny do lajny. Adaptace nějaký čas trvá, je to pro mě nová zkušenost. Každý se s tím popasuje jinak, mně to trvalo půl sezony, než jsem opravdu mezi kluky zapadl. Teď věřím, že to bude už jenom lepší.

Máte pevné místo v sestavě?
V poslední době jo. i když nevíme, jak to bude dál, přišel totiž šestý cizinec a hrát jich může jenom pět. Ale mám stálé místo, hraju v jedné lajně, kde jsme si sedli. Začalo nám to šlapat. Třeba ne až tolik bodově, ale celkově hrajeme super hokej. Máme šance, zbytek přijde potom.

Jasným cílem CSKA je obhajoba Gagarinova poháru, že?
Určitě. Nevím, jestli je nějaký klub KHL, který nechce vyhrát. Takže ambice jsou všude stejné. Od nás se očekává, že budeme bojovat o pohár. Máme všechny předpoklady. Komfort i zázemí. Titul – nic jiného nechtějí!

Cítíte na sobě velký tlak od vedení klubu?
Nemyslím si, že to je na jednom hráči. Věděl jsem, že se musím zvednout a zlepšit se. K tomu jsem udělal různé kroky, které pomohly. Tlak je na celý tým. Já se to snažil nevnímat a soustředil se jen na to, co by mě zlepšilo.

Jste natolik zkušený, že vás to nerozhodilo?
To zase ne. Rozhodilo mě to. Každý neúspěch člověka rozhodí. Ale záleží, jak na to kdo zareaguje.

Pomoci může také rodinné zázemí a dobré bydlení.
Jasně. V tomto směru jsem naprosto spokojený. Mám tam fantastický život, není si na co stěžovat. S rodinou nemáme žádný problém. Za sebe musím poctivě říci, že absolutně nepoznávám rozdíl, jestli bych žil doma nebo tam.

Bydlíte v Českém domě?
Kousek od něj, asi patnáct minut pěšky. Když si chci dát něco českého jídlu, zajdu tam. Jednou nebo dvakrát jsem to takhle udělal. Ale v Moskvě se najde spousta dalších příjemných míst. Pokud jsem v Česku, dám si guláš nebo něco takového. Ale zase mě to až tak neláká, že bych na tahle jídla chodil i v Moskvě.

Poprvé od jarní přípravy na mistrovství světa jste v národním týmu. Těšil jste se?
Nebyla to až tak dlouhá doba. Měl jsem toho v klubu hodně, s Milošem Říhou jsme se proto domluvili, že na první sraz před Karjalou nepřijedu. Teď jsem tady, na kluky z týmu jsem se těšil úplně stejně jako jindy. V nároďáku je to vždycky super! Navíc si člověk oživí náš hokej, protože to nikdy není jedno a to samé.

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz