Šestnáctka startuje ve Finsku. Už se těšíme, zápas je potřeba, říká Haken

Foto: Tereza Menčíková

15. srpna 2019, 10:06

Martin Voltr

Netradičně už v polovině srpna vyjedou k prvním soubojům nejmladší čeští reprezentanti. Šestnáctka odehraje dnes a zítra zápasy ve Finsku proti domácím vrstevníkům, pomalu se tak začne ukazovat, jak ročník 2004 vypadá. „Věřím, že tým je dobře připravený, aby první utkání zvládl,“ hlásí hlavní kouč Petr Haken.

Jak jste uvítali možnost nových zápasů, které dosud ve vašem kalendáři nebyly?
Všichni jsme hrozně moc rádi, že máme možnost sehrát další dvě kvalitní mezinárodní utkání. Je to zase velký test pro hráče, kteří si vyzkoušejí konfrontaci mezi nejlepšími evropskými týmy. Věřím, že nám to všem pomůže.

Rádi byste, aby si na mezinárodní hokej zvykli rychleji než třeba loňský ročník?
Myslím, že to je vždycky tak trochu o síle ročníku. Nechci zatím porovnávat specifika ročníků 2003 a 2004, to nemůžu hodnotit, protože ty kluky ještě tolik neznám. Budeme se snažit je co nejrychleji poznat, proto to vítáme. Hráči hned poznají rozdíl mezi hrou v domácích klubech a mezinárodním hokejem v rámci reprezentace.

Když si porovnáte přípravu s tou loňskou: Tušíte, jakou by mohl mít letošní tým tvář v zápasech? Nebo se to vždycky začne ukazovat až s prvním buly?
Až zápasy nám ukážou cestu, jak s tím ročníkem nakládat. Proto je dobré, že teď můžeme v těžkých zápasech vidět větší počet hráčů. Až zhruba kolem Vánoc může být ten ročník nějak hodnocen. Do té doby hráče vždycky zkoušíme, oni si to zkouší, musí se naučit trochu jinak reagovat, je na ně mnohem větší tlak. Po prosincovém trojutkání s Ruskem už se začíná ukazovat tvář celého týmu a hodnocení celého ročníku má nějakou hodnotu.

Snažili jste se po předchozích zkušenostech na něčem pracovat víc?
Udělali jsme podobnou formu přípravy jako třeba loni, kdy se nám to ukázalo jako správná cesta. Snažili jsme se dělat úplně ty základní systémové věci, aby fungovala souhra mezi hráči, aby se v herních situacích trochu víc poznali. A postupně můžeme nabalovat. Vždycky je důležité po prvním zápase nebo první akci dát hráčům zpětnou vazbu. Během toho půlroku musíme pracovat tak, abychom pak mohli říct: Ano, jsme připraveni na ty nejlepší soupeře.

Dostalo se už na přesilovky a oslabení?
Na předešlých kempech jsme ještě nechtěli vytipovávat hráče. Až ve Slaném jsme poslední dva dny zařadili nácvik přesilové hry. Je to hodně důležitá součást utkání, v přesilových hrách se rozhodují. K oslabení jsme si taky řekli pár informací, ale tam spíš chceme hráče zkoušet a vidět, jak jsou v něm schopní pracovat. A najít správné typy do budoucna, vytvářet hráčům roli i pro další ročníky, nejen pro šestnáctku.

Jak jste vlastně sestavovali nominaci, když vás hned za dva týdny čeká turnaj v Salcburku?
Teď jsme chtěli využít maximální počet hráčů, se kterými jsme měli možnost připravovat se šest dní v Břeclavi. To se nám podařilo, jen bohužel Kuba Šiler měl zranění kotníku. Snad to nebude vážné. Co mám informace, tak bude v pořádku, a věřím, že do Salcburku s námi už pojede. Místo něj přijel Jirka Kulich z Chomutova, který se té akce neúčastnil, ale teď to měl kousek a předtím se nám taky líbil, byl na hraně sestavy.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Marek Alscher se k vám připojil až ve Finsku?
Ano, Marek absolvoval jak kemp v Třemošné, tak v Břeclavi, a pak teprve odcestoval do Finska. Přišlo nám zbytečné, aby se po týdnu vracel zase zpátky na tři dny na kemp. Nabrali jsme ho po cestě do Vierumäki, absolvoval s námi jeden trénink a bude plnohodnotným hráčem týmu.

Cítíte mezi hráči napětí, až to vypukne?
Já myslím, že to není jenom mezi hráči, ale i u nás trenérů. Už se těšíme na první utkání. V Břeclavi jsme trénovali šest dnů... Utkání do toho vnesou něco úplně jiného. Vidím na hráčích, že už se těší, my se těšíme taky. Už je ten zápas potřeba.

O Finech zatím vůbec žádné informace nemáte?
Přesně tak. Soustředili jsme se na naše herní věci a uvidíme, jak bude tým Finů vypadat. Hned druhý den máme další utkání, tak věřím, že jsme připraveni správně zareagovat. A taky věřím tomu, že tým je dobře připravený, aby první utkání zvládl.

Nominace českého týmu

Brankáři:
Štěpán Vopravil
(Liberec), Ondřej Bizoň (Kometa Brno).

Obránci:
Tomáš Cibulka (České Budějovice), Jan Hodinář (Plzeň), Aleš Čech (Kärpät Oulu, Finsko), Marek Alscher (Pelicans Lahti, Finsko), Tomáš Hamara (Tappara Tampere, Finsko), Antonín Kareš (Šumperk), Jakub Hrdlička (Slavia Praha).

Útočníci:
Jakub Hujer, Tomáš Trunda (oba Liberec), Dominik Rymon, Robin Sapoušek, Samuel Šmajda (všichni Karlovy Vary), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Adam Bareš, Ondřej Hrabík, Matyáš Šapovaliv (všichni Rytíři Kladno), Matěj Přibyl (Vítkovice), Jonáš Jungwirth (Jihlava), František Formánek (Pardubice), Jiří Kulich (Chomutov).

Realizační tým:

Manažerka: Tereza Menčíková
Hlavní trenér: Petr Haken
Asistent trenéra: Radek Philipp a Richard Lobo
Trenér brankářů: Lukáš Mensator
Lékař: Milan Novotný
Fyzioterapeut: Josef Šimon
Kustod: Jan Boháč

Program zápasů (Vierumäki)

Čtvrtek 15. srpna:
16:00 Finsko – Česko

Pátek 16. srpna:
13:00 Finsko – Česko

Začátky jsou uvedeny v českých časech, ve Finsku je o hodinu víc. Zápasy můžete sledovat v přímých přenosech na webu leijonat.fi.

Foto: Český hokej

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz