Sezona Benátek: s Dudou nebyla nuda a silný Průžkův příběh

Foto: Kateřina Kundertová

Není to tak dávno, co Benátky nad Jizerou pravidelně hrály čtvrtfinále, případně alespoň předkolo. Teď zůstaly už třetím rokem mimo pozice pro play off.

partneři českého hokeje

Pro Benátky nad Jizerou ale zůstává prioritou pomáhat s výchovou talentů pro partnerský Liberec. A úlohu farmy plní Benátky svědomitě. 

Pro fanoušky ostatních mužstev byly Benátky zajímavé hlavně díky Radku Dudovi. Jednačtyřicetiletý útočník sbíral bod na zápas – a nebyl by to on, kdyby se nepostaral i o několik emotivních momentů. Například se do krve popral s prostějovským Martinem Novotným, viz video na konci článku.

Konečné umístění v Chance lize: 13. místo.

Co se povedlo?

První čtvrtina. Benátky obvykle mají velmi dobré vstupy do sezony, kdy se zpravidla opírají o nejsilnější sestavu. Platilo to i letos: z prvních čtrnácti zápasů urvaly hned sedm výher.

Vánoční forma. Na konci listopadu, během prosince a na začátku nového roku se Benátkám opravdu dařilo. Tehdy braly ze třinácti utkání devět vítězství. Vypadalo to, že by se ještě mohly zapojit do boje o předkolo play off.

Domácí utkání. V Benátkách nad Jizerou se letos nikomu nevyhrávalo hladce. Liberecká farma měla na domácím ledě pozitivní bilanci sedmnácti výher a jen dvanácti porážek. Je to jen o trošku horší poměr než měl Prostějov.

Výchova mladých. Sportovní výsledky jsou pochopitelně také důležité, hlavním cílem Benátek je ale hlavně rozvoj libereckých talentů. A skutečně: Benátky měly nejmladší kádr v lize. Velký progres udělali například Ondřej Buchtela, Daniel Bukač, Jan Šír nebo Jakub Rychlovský. Dál se zlepšují i Adam Najman s Vratislavem Kunstem.

Průžek se vrátil k hokeji. Během letní přípravy se útočník Jiří Průžek dozvěděl, že má ve dvaceti letech rakovinu varlete. Okamžitě podstoupil operaci. O měsíc později se vrátil na led a prožil pohádkový příběh. V Benátkách nad Jizerou zářil (25 utkání, 9+12) a do extraligy ho povolal Liberec (12 zápasů, 1+4).

Co se nepovedlo?

Play off uniká. Jak stálo v perexu článku, Benátky nad Jizerou se do vyřazovacích bojů nekvalifikovaly, a to už potřetí za sebou. Konkurence byla velká a od mladého týmu Benátek se postup nečekal, pochopitelně ale není nikdy dobré skončit sezonu už po základní části.

Pět proher za sebou. Po nadějné první čtvrtině přišlo na konci října vystřízlivění. Benátky nad Jizerou tehdy prohrály v pěti zápasech za sebou, body ztratily například proti Ústí nad Labem a doma s Jihlavou. 

Dvanáct utkání bez tříbodové výhry. Poslední naděje na účast v play off zhasly na přelomu ledna a února. Benátky nad Jizerou tehdy ve dvanácti utkáních po sobě nedosáhly na tříbodové vítězství. Ve zbytku sezony už hráli Pojizeřané jen o čest.

Přesilovky. Benátky nad Jizerou dokázaly využít pouze 14,34 % početních výhod. Hůř na tom byla v přesilovkách pouze Kadaň.

Návštěvnost. Benátky nad Jizerou měly podruhé v řadě nejnižší návštěvnost v soutěži. V malém středočeském městě chodilo na hokej pouze 252 diváků.

Mladí ještě musí zabrat. Jasně, spousta mladíků udělala během sezony zajímavý progres, benátecké výsledky ale byly pořád hodně závislé na zkušenostech Radka Dudy, Petra Kolmanna, Daniela Špačka nebo Adama Dlouhého. Žádný supertalent se neobjevil. Je to pořád dokola: český hokej musí pracovat na individuálních dovednostech, aby zase dohnal světovou špičku.

Hráč sezony podle hokej.cz – Radek Duda

V Benátkách měl roli hrajícího trenéra. S mladými talenty trávil hodiny a rozvíjel jejich dovednosti. Sám pak na ledě ukazoval, že se mladíci učí od povolaného. Duda se ve 46 zápasech blýskl 43 body (17+26). Závěr svojí možná poslední sezony strávil v Alpské hokejové lize.

Foto: Martin Kurfiřt

Hráčské statistiky v základní části

Kanadské bodování:
1. Radek Duda, 43 b
2. Adam Dlouhý, 34
3. Daniel Špaček, 33
4. Ondřej Buchtela, 25
5. Ondřej Chrtek, 24
6. Jiří Průžek, 21
7. Adam Najman, 18
8. Jakub Rychlovský, 17
9. Petr Wiencek, 15
10. Petr Kolmann, 11

Kanadské bodování obránců:
1. Ondřej Buchtela, 25 b
2. Petr Kolmann, 11
3. Daniel Bukač, 10
4. Vratislav Kunst, 8
5. Ján Niko, 7

Juniorské bodování:
1. Adam Najman, 18 b

Nejlepší střelci:
1. Radek Duda, 17 g
2. Adam Dlouhý, 16
3. Daniel Špaček, 15
4. Adam Najman, 10
5. Ondřej Chrtek, 10

Nejlepší střelci mezi obránci:
1. Ondřej Buchtela, 9 g
2. Ján Niko, 3

Vítězné góly:
1. Radek Duda, 5 g
1. Ondřej Buchtela, 5

Přesilovkové góly:
1. Daniel Špaček, 7 g

Přesilovkové góly mezi obránci:
1. Ondřej Buchtela, 2 g 

Nahrávači:
1. Radek Duda, 26 a
2. Daniel Špaček, 18
2. Adam Dlouhý, 18

Statistika +/-:
1. Daniel Špaček, +5
2. Petr Gajda, +3
3. Vratislav Kunst, +2
4. Martin Böhm, +2
5. Ondřej Buchtela, +1

Nejhorší +/-:
45. Vojtěch Jiruš, -12
44. David Aubrecht, -12
43. Adam Dlouhý, -12

Trestné minuty:
1. Radek Duda, 111 TM

Nejvíc zblokovaných střel:
1. Ján Niko, 33 AB

Nejlepší hráč na buly:
1. Jan Šír, 52,46 %

Nejvytíženější hráč:
1. Tomáš Havlín, 23:41 TOI/GP

Úspěšnost gólmanů:
1. Marek Schwarz, 91,79 %
2. Matěj Žajdlík, 90,06 %

Průměr gólmanů:
1. Marek Schwarz, 2,55 G/Z

Čistá konta:
1. Marek Schwarz, 1 ČK

Odchytané minuty:
1. Matěj Žajdlík, 1 843 min.
2. Marek Schwarz, 778 min.

Sezona obrazem

Foto: Martin Vojtěch Víta, hc-vsetin.cz

Foto: Tomáš Bouda, hcsokolov.cz

Foto: Martin Kurfiřt

Foto: Karel Dvořáček, sportyusti.cz

Foto: Michal Polák, eMPefoto.cz

Foto: Karel Dvořáček, sportyusti.cz

Foto: Dalibor Kachlík, skkadan.cz

Foto: Sarah R., hc-havirov.cz

Foto: Karel Dvořáček, sportyusti.cz

Foto: Tomáš Bouda, hcsokolov.cz

Foto: Tomáš Bouda, hcsokolov.cz

Foto: Tomáš Lysý, hcdukla.cz

Foto: Tomáš Lysý, hcdukla.cz

Foto: Instagramový profil Jiřího Průžka

Videomomenty

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz