Sezona Boleslavi: Bruslaři trhali rekordy, černého koně zastavila pandemie

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Před sezonou chtěli zaútočit na špičku hitparády, hokejisté Mladé Boleslavi pak přání přetavili v parádní jízdu. Škoda, že pandemie koronaviru posléze zrušila play off, Bruslaři mohli být za černého koně. Měli předpoklady, aby ve vyřazovacích bojích došli daleko. Za základní část mohou být spokojeni – celkové čtvrté místo je klubovým maximem, stejně tak parádních 92 bodů.

partneři českého hokeje

Bruslařský klub už delší dobu směřuje správným směrem. Po mizerném vstupu do ročníku 2018-19 se o nápravu postaral trenér Miloslav Hořava, po jeho odchodu pokračovali v nastoleném trendu Radim Rulík a Pavel Patera. Středočeši vhodně doplnili mužstvo a od startu soutěže potvrzovali kvalitu.

Účinný herní systém, pohyb, nasazení. Ale také řád a poctivost v obraně – tohle všechno posouvalo boleslavský tým výš a výš. Ve městě aut byli po čtvrtém kole šestí, jinak jim dlouho patřil bronzový stupínek, po 45. a 46. kole pobývali na druhém místě. Finiš základní části nakonec přisoudil Bruslařům čtvrtou příčku.

Zatímco v minulosti prožíval klub turbulentní období a hromadu změn, tentokrát nikoli. Majitel Jan Plachý si přál, aby hokej v Mladé Boleslavi bavil, což se splnilo beze zbytku. Stabilní organizace s kvalitními finančními možnostmi poslední dobou trpělivě buduje mužstvo, které má to nejlepší stále ještě před sebou.

Nikterak ho nepoznamenal ani odchod kapitána Michala Vondrky, který nebyl spokojený s herním využitím a po rozumné domluvě všech stran odešel do Pardubic  V Mladé Boleslavi se našli noví lídři. Především exliberecký Martin Ševc nebo Pavol Skalický, ale také Marek Hrbas, Martin Pláněk, David Šťastný, Jakub Klepiš, žolík Adam Zbořil a mnozí další.

Umístění v základní části Tipsport extraligy: 4. místo.

Co se povedlo

Vrbata a Nedorost. Sportovní úsek klubu od loňska řídí Radim Vrbata s Václavem Nedorostem a Bruslařům se sázka na nedávné vynikající útočníky vyplácí. Mají cit pro skladbu kádru, hráče si vybírají podle stylu, který chce tým z Mladé Boleslavi předvádět. Všechny letní posily se povedly – především žolík Adam Zbořil, ministr obrany Martin Ševc nebo nenápadný bojovník Mitch Fillman.

Sezona bez výkyvů. Středočechy nepotkal žádný výrazný propad. Jednou jedinkrát v sezoně vyšli třikrát za sebou naprázdno, jinak svěřenci trenérů Radima Rulíka a Pavla Patery poctivě sbírali body. Na domácím ledě byli třetí nejlepší, venku jim patřila pátá příčka.

Atraktivní hokej. Mají to v názvu – největší přednost Mladé Boleslavi se jmenuje bruslení. Každý zápas naplno, v tempu! Zejména před svými publikem dávali Bruslaři soupeřům zabrat. 

Nejlepší obrana. Začal s tím už loni Miloslav Hořava, po jeho odchodu se hokejisté Mladé Boleslavi dál poctivě soustředili na defenzivní práci. Ze všech extraligových týmů obdrželi v základní části nejméně gólů (124), vedle mazáků Martina Ševce, Martina Pláňka, Marka Hrbase vyrostli nenápadní beci David Bernad či Ondřej Dlapa. Mezi třemi tyčemi všechno jistil Gašper Krošelj, ve druhé polovině sezony také hodně pomohl Justin Peters.

Doplňování kádru. Ačkoli to neměli úplně zapotřebí, v Mladé Boleslavi během soutěže citlivě doplnili mužstvo. Maris Bičevskis nebo Mário Lunter zapadli bezvadně, trefu do černého znamenal Slovinec Žiga Jeglič. Také Lukáš Kašpar u Bruslařů pookřál, po příchodu z Litvínova zaznamenal v devíti utkáních stejný počet bodů.

Co se nepovedlo

Větší zájem diváků. Ačkoli Bruslaři zaznamenali nejlepší základní část své extraligové historie, do statistik návštěvnosti se to nepromítlo. Boleslavská aréna má kapacitu jen 4200 míst, výkony týmu by si ovšem zasloužily větší zájem publika. Doma chodilo na Bruslaře v průměru 3387 diváků, nejméně z celé soutěže. 

Zápas s Litvínovem. Po dvou třetinách vedli 4:1, tu poslední ale hokejisté Mladé Boleslavi prohráli 0:5 a celý zápas nakonec 4:6. Domácí duel 33. kola s Litvínovem se Středočechům vůbec nepovedl a na chvíli je vykolejil z rytmu. Bruslaři poté nebodovali ani v Kladně a doma se Zlínem, v dalších sedmi utkáních si připsali jediné plnohodnotné vítězství.

Marodi Cienciala a Růžička. Většinu sezony promarodili dva hráči, s nimiž se hodně počítalo. Novic David Cienciala se zranil na letním kempu reprezentace, zdravotní potíže ho pak brzdily i ve druhé půlce základní části. Brankář Jan Růžička stihl pouze čtyři zápasy, načež už podruhé v kariéře musel na dlouhé měsíce mimo hru...

Hráč sezony podle Hokej.cz – Pavol Skalický

Vyhrál klubovou produktivitu i hodnocení +/-, Pavol Skalický zaznamenal nejlepší sezonu kariéry. Slovenský bojovník předváděl trvale vysokou výkonnost, byl efektivní, dokázal dávat klíčové branky. Mezi výčet jeho úspěchů patřila také bilance v pěti proti pěti. Výtečných 45 bodů za 18 gólů a 27 nahrávek ho posunulo na sedmou příčku produktivity TELH. Skalickému brzy skončí smlouva, klub se ho snaží udržet. Slovenský reprezentant má ovšem nabídky ze zahraniční, především z Finska.

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Hráčské statistiky v základní části

Kanadské bodování:
1. Pavol Skalický, 45 b
2. Adam Zbořil, 31
3. Jakub Klepiš, 30
4. Ondřej Najman, 25
5. David Šťastný, 24
6. Radim Zohorna, 23
7. Žiga Jeglič, 20
8. Martin Ševc, 19
9. Marek Hrbas, 18
10. Jan Stránský, 17

Kanadské bodování obránců:
1. Martin Ševc, 19 b
2. Marek Hrbas, 18
3. Martin Pláněk, 16

Juniorské bodování:
1. Karel Klikorka, 1 b

Nejlepší střelci:
1. Pavol Skalický, 18 g
2. David Šťastný, 14
3. Adam Zbořil, 13
4. Ondřej Najman, 12
5. Radim Zohorna, 10
5. Žiga Jeglič, 10

Nejlepší střelci mezi obránci:
1. Marek Hrbas, 7 g
2. Martin Ševc, 5

Vítězné góly:
1. Jan Stránský, 5 g
2. Adam Zbořil, 4
3. Jiří Kurka, 3

Přesilovkové góly:
1. Adam Zbořil, 6 g
2. Radim Zohorna, 5
3. Žiga Jeglič, 4

Přesilovkové góly mezi obránci:
1. Marek Hrbas, 3 g

Nahrávači:
1. Pavol Skalický, 27 a
2. Jakub Klepiš, 23
3. Adam Zbořil, 18
4. Martin Ševc, 14
5. Ondřej Najman, 13

Statistika +/-:
1. Pavol Skalický, +25
2. Martin Ševc, +14
2. Marek Hrbas, +14
4. Michal Vondrka, +11
4. Adam Zbořil, +11

Nejhorší +/-:
31. Jakub Klepiš, -4
30. David Cienciala, -3
26. Oscar Flynn, -2
26. Mário Lunter, -2
26. Pavel Musil, -2
26. Karel Klikorka, -2

Trestné minuty:
1. Martin Ševc, 56 TM
2. Pavol Skalický, 50
3. Adam Zbořil, 38

Nejvíc zblokovaných střel:
1. Martin Pláněk, 49 AB

Nejlepší hráč na buly:
1. David Šťastný, 58,82 %

Nejvytíženější hráč:
1. Martin Ševc, 21:55 TOI/GP

Úspěšnost gólmanů:
1. Gašper Krošelj, 91,95 %
2. Justin Peters, 91,81 %

Průměr gólmanů:
1. Justin Peters, 1,98 G/Z
2. Gašper Krošelj, 2,18 G/Z

Čistá konta:
1. Gašper Krošelj, 3 ČK
2. Justin Peters, 2

Odchytané minuty:
1. Gašper Krošelj, 2285 min.
2. Justin Peters, 575
3. Jan Růžička, 223

Sezona obrazem

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Foto: BK Mladá Boleslav

Foto: Josef Poláček, rytirikladno.cz

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Videomomenty

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz