Sezona David Servisu: Poklidnou pouť oživil Prospalův comeback

Foto: Petr Eliáš, ihcpisek.cz

David Servis letos nezklamal, ale ani neoslnil. Jihočeši se nicméně probojovali do vyřazovacích bojů, proto se dá sezona v jejich podání hodnotit kladně. Velkou peckou pro 2. ligu pak byl comeback legendárního Václava Prospala, který se uskutečnil právě v dresu Servismanů.

Chance liga na Hokejka TV

Jihočeský David Servis má za sebou v pořadí už čtvrtou druholigovou sezonu. Servismani si letos počínali obstojně, na druhou stranu je třeba říct, že ze stínu řady soupeřů opět nevystoupili. Jako by k nim platilo přirovnání o šedé nenápadné myšce. Ta si letos sice svoje odehrála, avšak na fanfáry to také nebylo.

Už je zvykem, že David Servis spoléhá při tvorbě svého kádru na kontinuitu. Stejně tak tomu bylo i letos. A není to špatně. Hráči jsou na sebe díky tomuto přístupu zvyklí, souhra a chemie na ledě i v kabině fungují. Popisovaná filozofie je sice dost možná výsledkem „nízkonákladové“ přestupové politiky tamního vedení, ale na její správnosti to nic neubírá.

I přesto se ale v kabině Servismanů letos objevily některé velké ryby. Stojaté druholigové vody totiž před touto sezonou rozčeřilo hned několik protřelých hokejových osobností, přičemž jednou z nich byl také Vladimír Sičák. Ostřílený konstruktivní zadák zamířil právě na jih Čech.

Jeho přínos není třeba nikterak rozsáhle rozebírat. Velezkušený mazák se okamžitě zařadil mezi lídry týmu. Na ledě i mimo něj. Hokejové řemeslo se zkrátka nezapomíná a někdejší extraligový šampion je toho jasným důkazem.

Nemuselo zůstat jen u něj. Defenziva David Servisu totiž mohla být vyztužena ještě Zdeňkem Kutlákem. Další nestárnoucí rutinér, který doposud brázdí české hokejové stadiony dokonce několik zápasů v coby hráč David Servisu odehrál, pak dal ale přednost nabídce konkurenční Příbrami.

Útočným šikům velel z pozice generála další matador a sice Tomáš Vak. Borec s extraligovými zkušenostmi, uznávaný specialista na vhazování. To jsou jen některé z Vakových charakteristik.

Nezklamal ani letos. Rodák z Havlíčkova Brodu obstaral pravidelný přísun gólů i asistencí. Byl to právě on, kdo působil pro své spoluhráče v útoku jako stožár zkušeností. Stožár, na který je vždy spoleh. Vak má lví podíl na tom, že David Servis proplouval letošní sezonou pohodově. Bez výraznějších vzrušení.

Pak ovšem vybouchla bomba, která vším otřásla…

Ne, nemáme na mysli explozi jakékoli výbušné nálože, nýbrž hokejový comeback legendárního Václava Prospala. Člen zlaté hokejové generace vypomohl David Servisu během několika střetnutí v době, kdy měl prvoligový Motor, jemuž šéfuje coby hlavní trenér, reprezentační přestávku.

Byla to skutečně platná výpomoc. Prospal odehrál mezi Servismany pět zápasů. V nich si připsal dva góly a sedm asistencí. Bývalý útočník Columbusu, Tampy nebo Rangers prostě pořád umí.

Také díky jeho pomoci to nakonec Jihočeši dotáhli až do play off. Nutno říct, že zaslouženě. Na svého nejbližšího pronásledovatele, kterým byl shodou okolností regionální rival z Písku, měla družina trenéra Kupky po uplynutí základní části luxusní náskok čítající 24 bodů.

Ve vyřazovacích bojích se David Servis postavil Příbrami. Tato série už však z dobře známých důvodů svého vítěze nenašla. Za stavu 2:1 na zápasy ve prospěch Středočechů ji zastavil koronavirus.

Pozitiva sezony

Spolehlivý brankář, to je to, oč tu běží. Bez kvalitního gólmana to nikam nedotáhnete. Vedení David Servisu to ví, proto do svého brankoviště angažovalo Martina Hausera. Ten měl sezonu původně strávit v Klatovech, z čehož nakonec sešlo. Hauserovy následné kroky pak možná trochu překvapivě nevedly do důvěrně známého Písku, nýbrž k rivalovi jménem David Servis. Jihočeši v něm získali spolehlivého maskovaného muže.  

Mladí vpřed, staří na svá místa. Letošní počínání David Servisu je dobrým příkladem toho, že i starší sportovní vozy můžou pořád předvést hodně muziky. Tento příměr logicky patří Vladimíru Sičákovi a Tomáši Vakovi. Oba ostřílení borci stále ukazují svůj um. A i když se v kádru Servismanů začínají stále více a více prosazovat mladíci, ostřílená letka má stále co nabídnout. 

Postup do play off. Tady není co dodávat. Měřítkem úspěchu každého hokejového týmu je to, zda se dostane do vyřazovacích bojů. David Servis do nich proklouznout dokázal. A, že byla sezona ukončena předčasně? Na jeho úspěchu to nic nemění.

Negativa sezony

I napočtvrté průměrní. Změní se to někdy? Při psaní tohoto článku nás napadá jen jedno negativum směřující k aktuální sezoně Servismanů. Je jím průměrnost. Jak už bylo řečeno výše, Jihočeši letos absolvovali svoji čtvrtou sezonu mezi druholigovou společností. Za tu dobu ještě nevybředli z průměru. Opět se pohybovali na hraně postupu do play off, kam se nakonec sice probojovali, ale na nějaký velký úspěch to (opět) nevypadalo. Nic na tom nemění ani předčasný konec ročníku, který všechny postihl. Znovu by to pro David Servis pravděpodobně byl konec v prvním kole vyřazovací části soutěže. Čekal od něj někdo víc? Já za sebe upřímně říkám, že ne. Teď si to srovnejte s Příbramí. To je nováček, který se okamžitě zařadil mezi smetánku. Jasně. Řada z vás namítne, že je to věc, která závisí na finančních možnostech daného klubu, což je pravda. Jenže po čtyřech letech už by to zkrátka chtělo zanechat nějakou výraznější stopu.

Hráč sezony podle hokej.cz - Miroslav Tejko

Jednadvacetiletý Miroslav Tejko zažil průlomový ročník. Ještě loni patřil k sotva průměrným hráčům, když si za 22 zápasů připsal 4 kanadské body. Letos to však byla úplně jiná písnička. Naprosto protikladná. Jako oheň a voda, pravda a lež nebo radost a zoufalství. Tejko zkrátka zářil. Jeho konečná letošní bilance ukazuje 41 odehraných zápasů, během nichž dokázal nastřádat 44 kanadských bodů (24+20). Skvělý progres, korunovaný zaslouženým ziskem titulu Hráč sezony.

Nejproduktivnější hráč: Roman Šulčík (22+27)

Nejproduktivnější obránce: Vladimír Sičák (9+17)

Nejlepší střelec: Miroslav Tejko (24 branek)

Nejlepší nahrávač: Roman Šulčík (27 asistencí)

Brankářská jednička: Martin Hauser (3.53)

Pár slov na závěr: Nebylo to špatné. David Servis postoupil do play off. Z tohoto pohledu celek vedení Tomášem Vakem a Vladimírem Sičákem nezklamal. Nálepku průměrných ale ze sebe Servismani strnout nedokázali, což je škoda. Tým z jihočeské metropole ve 2. lize stále čeká na výraznější úspěch. Dočká se ho za rok?

Sezona obrazem

Foto: Petr Eliáš, ihcpisek.cz

Foto: Marek Baloun

Foto: Facebook IHC Králové Písek

Foto: Facebook HC David Servis České Budějovice

Foto: Facebook HC David servis České Budějovice

Foto: Facebook IHC Králové Písek

Foto: Marek Baloun

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz