Sezona Děčína: Trenér Hašek se s Medvědy rozloučil úspěšným rokem

Foto: Miroslav Zdražil, hcdecin.cz

19. dubna 2020, 21:17

Ondřej Mach

Skvěle zvládli začátek sezony a nebýt krize na konci roku, možná by byli ještě spokojenější. Hokejisté Děčína za sebou nicméně mají povedený ročník, který završili čtvrtým postupem do vyřazovací části v řadě.

Aplikace Tipsport extraligy

Děčín nepatří mezi kluby s bezedným rozpočtem či bývalými extraligovými hvězdami. Přesto na poli třetí nejvyšší soutěže dokáže být dlouhodobě úspěšný. Vždyť Medvědi za posledních devatenáct let chyběli v play off jen jednou. V čem tedy spočívá síla severočeského klubu?

Jak jde dobře poznat z vyjádření hráčů nebo trenérů, Děčín opravdu funguje jako rodinný klub. Právě v týmovosti je největší síla Medvědů a proti ní často nestačí ani plejáda těch nejlepších individualit.

Na severu zkrátka umí dělat hokej. Děčín může být s dalším rokem ve druhé lize spokojený. Mužstvo do sezony vstoupilo výborně a i přes hlušší období na konci roku se bez problému kvalifikovalo do vyřazovací části. Ve čtvrtfinále pak Medvědi vedli 2:1 na zápasy proti Řisutům…

Foto: Miroslav Zdražil, hcdecin.cz

Můžeme se jen dohadovat, kam až by svěřenci trenéra Jaroslava Haška došli. Jisté je jedno: vedoucí postava děčínské party na lavičce týmu pokračovat nebude. Hašek se rozhodl odstoupit kvůli velkému časovému vytížení, do dalšího ročníku tak klub musí shánět nového trenéra.

U změn ale ještě zůstaneme. V dresu Děčína už následující sezonu neuvidíme ani kapitána a klubovou ikonu Michala Oliveriuse, který se po jedenácti letech v klubu rozhodl ukončit svoji hokejovou kariéru. Otazník kromě toho visí nad dalším veteránem Janem Kaltenböckem.

Pokud jde o budoucnost, Medvědi si však nemusí zoufat. Zlomový rok za sebou má Ondřej Sýkora, který s přehledem ovládl týmovou produktivitu a nasázel 28 branek. Velmi dobře hrál rovněž Pavel Zajan nebo Patrik Balcar, z mladší generace vyčnívali Jan Smola nebo Vojtěch Tůma.

Pokud se k opuštěnému kormidlu děčínské bárky najde vhodný kapitán, tak by Medvědi i nadále měli patřit k nadprůměrným druholigovým týmům.

Foto: Miroslav Zdražil, hcdecin.cz

Co se povedlo

Hlavně nepřepálit start? Ale kdeže… Šest zápasů, šest výher. Tak by se dal stručně shrnout vstup Medvědů do letošního ročníku. Po zisku osmnácti bodů samozřejmě následoval sprint na čelo tabulky.

Mix zkušeností a mládí. Michal Oliverius, Jan Kaltenböck, Daniel Volráb… Zkušené borce doplnila řada mladých hokejistů, kteří byli druholigovými mantinely víceméně nepolíbeni, za mužstvo nastoupilo hned devět hráčů do dvaceti let. Tato kombinace skutečně fungovala.

Nezapomenutelná Lavingerova trefa. O gólu Lukáše Lavingera už toho bylo napsáno dost, my ho však musíme ještě jednou připomenout. Děčín v prvním zápase play off série proti Řisutům vedl 5:3, když třicetiletý brankář vypálil přes celé hřiště a zpečetil domácí výhru.

 

Co se nepovedlo

Petrášův odchod. Do ledna byl klíčovým hráčem Medvědů, famózní formu přetavil v množství gólů a asistencí. Jenže pak z pracovních důvodů odešel hostovat do Řisut. Kdo ví, jak by se týmu dařilo s devětadvacetiletým forvardem v sestavě.

Krize z konce roku. Děčín od 2. listopadu do 4. ledna vyhrál jen dvakrát. Naopak hned jedenáctkrát končil na straně poražených, během tohoto období získal jen devět bodů. Nebýt černé série, možná by do play off šel z lepší pozice.

Horší obrana. Mužstvo těžilo především ze skvělého útoku, v defenzivě to trochu skřípalo. 186 obdržených branek je nejvíc po beznadějně poslední Bílině. Na obraně by to chtělo do budoucna zapracovat.

Hráč sezony podle hokej.cz – Ondřej Sýkora

Dosud bylo jeho maximem deset branek za sezonu, Sýkora (na snímku vpravo) tohle číslo letos téměř ztrojnásobil. Čtyřiadvacetiletý útočník nejprve těžil ze spolupráce se Zdeňkem Petrášem, střelný prach mu ale nezvlhl ani po jeho odchodu. Vynikající ročník zakončil jako druhý nejlepší střelec skupiny Sever.

Foto: Miroslav Zdražil, hcdecin.cz

Statistiky

Průměrná návštěvnost: 329 diváků

Nejproduktivnější útočník: Ondřej Sýkora (28 gólů a 30 asistencí)

Nejproduktivnější obránce: Patrik Balcar (8 gólů a 17 asistencí)

Nejlepší střelec: Ondřej Sýkora (28 branek) 

Nejvíce asistencí: Ondřej Sýkora (30 asistencí) 

Nejvíce trestných minut: Jan Kaltenböck (65 minut)

Nejmladší hráč: Jan Smola (18 let) 

Průměr obdržených gólů na zápas: Lukáš Lavinger (4,32)

Celkové skóre: 166 vstřelených a 186 obdržených branek

Procentuální využití přesilovek: 17,39 %

Procentuálně počet ubráněných oslabení: 77,84 %

Celkový počet trestných minut: 489 minut

Konečné umístění: 4. místo (59 bodů)

Sezona obrazem

Foto: Miroslav Zdražil, hcdecin.cz

Foto: Miroslav Zdražil, hcdecin.cz

Foto: Miroslav Zdražil, hcdecin.cz

Foto: Miroslav Zdražil, hcdecin.cz

Foto: Miroslav Zdražil, hcdecin.cz

Foto: Miroslav Zdražil, hcdecin.cz

Foto: Miroslav Zdražil, hcdecin.cz

Foto: Miroslav Zdražil, hcdecin.cz

Foto: Miroslav Zdražil, hcdecin.cz


RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz