Sezona Hradce Králové: Domácí trápení zastínilo evropskou jízdu

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

31. března 2020, 8:05

Martin Voltr

Nejméně povedenou sezonu od přesunu extraligové licence prožili hokejisté hradeckého Mountfieldu – poprvé nepostoupili přímo do čtvrtfinále play off. S tím ale ostře kontrastovalo úžasné představení v Lize mistrů.

Hradec letos nepatřil mezi hlavní extraligové favority, dál se chtěl soustředit především na budování mužstva, které mělo v dalších sezonách útočit na mety nejvyšší. Po výtečném startu upadl do průměru, což klubovému prezidentovi Miroslavu Schönovi stačilo, aby do trenérského štábu dosadil velkou rybu – Vladimíra Růžičku.

Výsledkové zlepšení však v domácí soutěži nepřišlo, a herní už vůbec ne. Dobrá povánoční pasáž sice fanoušky mohla namlasat, jenže na konci základní části znovu došel Mountfieldu dech a z osmého místa musel poprvé do předkola.

Jak by byl úspěšný v play off, se už bohužel nedozvíme; ovšem pokud by náhle nezměnil tvář, na víc než čtvrtfinále mohl jen těžko pomýšlet.

O to hůř se chápe kontrast, že právě Hradečtí reprezentovali český hokej fantasticky na evropské scéně. V Lize mistrů kosili jednoho silného soka za druhým a došli až do finále, kde už podlehli suverénní Frölundě. I bez ohledu na to si ale celým působením udělali na mezinárodní scéně zvučné jméno.

Další směřování týmu určí zejména obsazení trenérských postů, o němž zatím nemá klubová generalita jasno.

Umístění v základní části Tipsport extraligy: 8. místo.

Co se povedlo?

Liga mistrů. Hradec si za účinkování mezi evropskou smetánkou zaslouží veškerý kredit. Kdo by řekl, že tým, jenž v prvním zápase prohrál s Cardiffem, si zahraje finále? Od té doby Lvi neprožili žádnou podobně slabou chvilku. Ze skupiny postoupili z druhého místa, díky skvělé defenzívě a fenomenálním výkonům Marka Mazance pak přešli přes Mannheim, Zug i Djurgården jako druhý český tým do bitvy o zlato. Stejně jako Sparta před třemi lety však nevyzráli na Frölundu – jednoznačně nejlepší evropské mužstvo aktuální doby, tedy mimo KHL.

Finále Ligy mistrů. Ne, není to chyba. Teď nemyslíme sportovní stránku, neboť Švédové byli v posledním zápase o třídu lepší. Mountfield však do Česka jako první přitáhl finále Ligy mistrů a organizačně přijal největší výzvu ve své historii. Jeho aréna není na takové akce zrovna stavěná, ovšem klub ji zvládl s grácií. Díky tomu a také díky fanouškům, kteří na konci sportovně aplaudovali soupeři, to byl večírek, na který se pod Bílou věží hodně dlouho nezapomene.

Trpělivost s Mazancem. Brankářská posila se zkušenostmi z NHL, která v roce 2013 vychytala titul Plzni, měla na začátku sezony příšerná čísla. Ovšem vedení Mazance podrželo, nechalo mu stoprocentní důvěru. A on mu ji začal brzy splácet. Výkony sympatického praváka šly razantně nahoru a i v nejistých časech se měl tým vzadu na koho spoléhat.

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Co se nepovedlo?

Trenérská rošáda. Když k mužstvu na konci října přišel Vladimír Růžička, Hradec měl najednou dva hlavní trenéry a dva asistenty. I experti si ale lámali hlavu, jak to může fungovat – zvlášť mezi dominantním Růžičkou a klidným Tomášem Martincem. Oficiálně si Růžička vzal na starost vedení týmu v zápasech a Martinec v trénincích. Je velká škoda, že play off skončilo skoro tak rychle, jako začalo, neboť právě tam měl šampion z Nagana ukázat svoje schopnosti.

Změna herního stylu. Ta se samozřejmě odvíjí od trenérských rukopisů. Pod Martincem hrál Mountfield útočný, aktivní hokej, na který se dobře dívalo i nestranným fanouškům. Do příchodu Růžičky měl s odstupem největší střeleckou převahu z celé extraligy (!), jen nízkou efektivitu. S novou, defenzivnější hrou jako by se mužstvo nedokázalo sžít ani do konce ročníku.

Zahozená koncepce. Martinec v předešlém ročníku podepsal smlouvu na pět let, od Miroslava Schöna měl údajně velkou důvěru. Ta teď vzala za své s nepochopitelnou rychlostí. Liberec, Třinec, Plzeň, ale třeba i skromnější Karlovy Vary mají jasně viditelný směr... Jakým směrem jde Hradec? Tuto sezonu nešel žádným, což dokreslil nepříliš povedenými změnami v kádru.

Domácí zápasy. Minulé roky jsme mohli od hostujících trenérů často slýchat, že do Hradce se pro body moc nejezdí. Letos už to nebylo ani oklepané klišé, ale přímo nepravda. Mountfield měl doma pouze poloviční úspěšnost třinácti výher a třinácti porážek, právě výsledky z vlastního stadionu mu srážely vaz.

Přesilovky. Teď už bývalý sportovní manažer Jaroslav Bednář by byl zkrátka potřeba na ledě místo v kanceláři... Hradečtí proměnili v gól jen necelých 15 procent početních výhod, horší v soutěži byly pouze Pardubice a Olomouc. Problémy jim mnohdy činil už přechod útočné modré čáry.

Hráč sezony podle Hokej.cz – Marek Mazanec

Za bodového tahouna i lídra kabiny dál platil kapitán Radek Smoleňák, vzadu jako kometa vyletěl Richard Nedomlel. Ale hráčem sezony jsme vybrali Marka Mazance. Gólmanská jednička chyběla jen ve třech zápasech, nevydařený start – jenž byl zčásti dán i herním stylem mužstva – hodila rychle za hlavu a Hradečtí pak měli v brance velkou oporu.

Písecký odchovanec vytáhl úspěšnost na 91,33 procenta a vychytal pět extraligových nul. K nim ovšem přidal další tři v Lize mistrů – a všechny až v play off! Na cestě do finále inkasoval v šesti zápasech neuvěřitelné tři góly... Ale cenu pro nejužitečnějšího hráče soutěže získal útočník Ryan Lasch. Škoda, protože Mazanec by si ji zasloužil.

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Hráčské statistiky v základní části

Kanadské bodování:
1. Radek Smoleňák, 37 b
2. Lukáš Cingel, 28
3. Aleš Jergl, 25
4. Matěj Chalupa, 24
5. Kevin Klíma, 17
6. Filip Pavlík, 17
7. Rudolf Červený, 16
8. Radovan Pavlík, 15
9. Petr Koukal, 13
10. Jordann Perret, 12

Kanadské bodování obránců:
1. Filip Pavlík, 17 b
2. Oskars Cibulskis, 11
3. Petr Zámorský, 9
4. Mislav Rosandič, 8
5. Radim Šalda, 8

Juniorské bodování:
1. Petr Poppel, 1 b

Nejlepší střelci:
1. Radek Smoleňák, 23 g
2. Lukáš Cingel, 14
3. Kevin Klíma, 11
4. Jordann Perret, 10
5. Aleš Jergl, 8

Nejlepší střelci mezi obránci:
1. Filip Pavlík, 7 g
2. Mislav Rosandič, 3
2. Radim Šalda, 3
4. Michael Gaspar, 2
4. Oscar Daniel Eklund, 2
4. Richard Nedomlel, 2

Vítězné góly:
1. Radek Smoleňák a Kevin Klíma, oba 5 g
3. Lukáš Cingel, 3

Přesilovkové góly:
1. Radek Smoleňák, 6 g
2. Aleš Jergl a Kevin Klíma, oba 5

Přesilovkové góly mezi obránci:
1. Filip Pavlík, 3 g
2. Radim Šalda, 1

Nahrávači:
1. Aleš Jergl, 17 a
1. Matěj Chalupa, 17
3. Radek Smoleňák, 14
3. Lukáš Cingel, 14

Statistika +/-:
1. Filip Pavlík, +12
2. Lukáš Cingel, +11
3. Richard Nedomlel, +10
4. Petr Koukal, +8
5. Radovan Pavlík, +7

Nejhorší +/-:
38. Oskars Cibulskis, -12
37. Lukáš Žejdl, -6
37. Patrik Miškář, -6
35. Michael Gaspar, -5
35. Adam Kubík, -5
35. Petr Zámorský, -5

Trestné minuty:
1. Richard Nedomlel, 102 TM

Nejvíc zblokovaných střel:
1. Richard Nedomlel, 65 AB

Nejlepší hráč na buly:
1. Petr Koukal, 55,77 %
(Lukáš Vopelka s úspěšností 77,78 odehrál jen 4 zápasy)

Nejvytíženější hráč:
1. Petr Zámorský, 22:15 TOI/GP

Úspěšnost gólmanů:
1. Marek Mazanec, 91,33 %
2. Štěpán Lukeš, 86,84 %

Průměr gólmanů:
1. Marek Mazanec, 2,27 G/Z
2. Štěpán Lukeš, 4,00 G/Z

Čistá konta:
1. Marek Mazanec, 5 ČK

Odchytané minuty:
1. Marek Mazanec, 2 932 min.
2. Štěpán Lukeš, 225

Sezona obrazem

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Foto: Martin Voltr

Foto: Martin Voltr

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Videomomenty

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz