Sezona Kladna: Jágr a spol. se zadrhli, nováčka srazila nevídaná série

Foto: Josef Poláček, rytirikladno.cz

Loni parádně zvládli baráž a slavili postup do Tipsport extraligy, kladenští hokejisté nechali za zády Piráty i Motor a dychtivě vyhlíželi nejvyšší soutěž. Nováčkovské nadšení přetavili ve velmi solidní podzim, jenže pak týmu Jaromíra Jágra došel dech a v klíčové fázi sezony selhal. Sérii jedenácti proher už Středočeši nezachránili a po roce elitu zase opustili...

partneři českého hokeje

Rytíři byli pro TELH bezpochyby osvěžením. Pozornost poutal především Jaromír Jágr, který i ve 48 letech stále ukazoval geniální hokejové kousky. Spoluhráče uměl strhnout, činily se i další osobnosti týmu. Úvodní čtyři zápasy sezony sice svěřenci trenérů Čermáka, Lidického a Kregla prohráli, poté ovšem začali bodovat a na konci listopadu jim patřila dokonce devátá příčka.

Středočeši si tehdy dokázali poradit bez Tomáš Plekance, který odešel do poloviny, v první polovině ročníku nehrál ani jiný bard Petr Vampola. Mistr světa 2010 dorazil poté, co úspěšně válel za pražskou Slavii. Z Německa se vrátil Vítězslav Bílek, po odchodu z Dynama našel cestu zpátky Marek Hovorka.

Kádr nicméně nedoznal výraznějších změn a v závěru základní části se ukázalo, že měl své limity. Velkou komplikaci znamenalo zranění brankáře Denise Godly, jenž poprvé nastoupil v pátém kole a hned Rytířům pomohl k prvním bodům. V Kladně sice parádně trefili letní posilu Bradyho Austina, povedenou sezonu měli vedle Jágra také Ladislav Zikmund nebo Jakub Strnad.

V celkovém účtování to však nestačilo. Hokejisté Kladna se potápěli, série 11 porážek jim vzala sebevědomí. Ve finiši základní části ještě zabrali, porazili Spartu, Kometu i Mladou Boleslav a před posledním kolem v Litvínově měli šanci na záchranu.

Ovšem klíčovou bitvu vyhrála Verva 6:2 a Rytíři jsou tím pádem zpátky v Chance lize. V Kladně znamená sestup veliké zklamání, dopad bude mít i na složení kádru. Nabídky z nejvyšší soutěže mají Brady Austin, Ladislav Zikmund, Jakub Strnad či Denis Godla, zájem může být o další hráče. Ani Jaromír Jágr zatím nepotvrdil, zda bude v příští sezoně oblékat dres Rytířů.

Umístění v základní části Tipsport extraligy: 14. místo.

Co se povedlo?

Brady Austin. Když přišel do Kladna, nikdo ho pořádně neznal. Chlapík, který v ročníku 2016-17 sehrál pět utkání NHL za Buffalo, strávil minulou sezonu v dánském Esbjergu. V Kladně si chvíli zvykal, ale pak to rozbalil. Austin nastřílel 18 branek a přidal 25 nahrávek, se 43 body byl s přehledem nejproduktivnějším bekem soutěže.

Příchod brankáře Godly. Vstup do sezony neměli Rytíři povedený, obrat nastal s příchodem Denise Godly. Hvězda juniorského MS 2015 byla bez angažmá, Kladno bleskově reagovalo a tenhle transfer pak aspiroval na jeden z nejlepších v letošním ročníku TELH. Godla okamžitě zazářil, byl oporou. Pro Rytíře velká škoda, že od 42. kola chytal vinou zdravotních potíží jen necelé tři zápasy.

Nenapodobitelný Jágr. Majitel Rytířů byl největší hvězdou klubu. Jágrovi se nevyhnul zdravotní výpadek, ve většině utkání ale udával tón a velel ofenzivě. Parádní bylo například jeho představení na ledě pražské Sparty, kde v duelu 36. kola posbíral dva góly a dvě nahrávky. Rytíři pak skolili ještě Kometu, načež nastalo jejich dlouhé trápení.

Domácí zápasy v roce 2019. Díky Jágrovi byl o zápasy Rytířů ohromný zájem. Kladnu se venku nedařilo, nasbíralo tam jen 18 bodů. Ale doma to byla jiná káva, především tedy v kalendářním roce 2019. Před svým publikem měli Rytíři celkově sedmou nejlepší bilanci. Kdyby v ní pokračovali i v lednu a v únoru, o záchranu by se nebáli.

Co se nepovedlo?

11 porážek za sebou. Už o tom byla řeč. Na každý tým v soutěži padne krize, Kladno si ji vybralo od počátku ledna a vinou série porážek zabředlo do ohromného trápení. Úvahy o předkole střídaly obavy ze sestupu, veliký propad se už Rytířům zastavit nepodařilo.

Obranná hra. Ačkoli v obraně Kladna vynikal Brady Austin, defenzivní činnost týmu vázla. Svědčí o tom nejvyšší počet obdržených gólů ze všech týmů i statistiky účasti na ledě při vstřelených a obdržených brankách. Ze stabilních členů kádru neměl nikdo údaj s plusovou hodnotou. Zadní řady Rytířů kupily chyby, hlavně tedy v poslední třetině základní části.

Posílení kádru v lednu: Zatímco jiní rivalové v boji o záchranu přivedli před uzávěrkou přestupů hráče jako Vondrka, Pospíšil, Hruška, Zacharčuk, v Kladně byl klid. Jaromír Jágr to vysvětloval naplněným limitem pro cizince, na trhu neviděl hráče, který by podle něj znamenal pomoc. Rytíři měli omezené finanční možnosti, to je jasné, ale jakýkoli pohyb v kádru by mohl znamenat oživení.

Šance pro Réwaye. Měl to být jeho velký comeback (kolikátý už?), Martin Réway ale ani tuhle šanci neproměnil. Na trénincích ukazoval záblesky geniality, trenéři i Jaromír Jágr s ním měli dlouho trpělivost. Ovšem excentrický talent se ne a ne probudit. Těžko říci, v čem byl problém, v Kladně se o Réwayovi povídalo leccos. Tahle akce každopádně pro Rytíře dobře nedopadla.

Nadšení nováčka. Ačkoli kádr Rytířů neměl tolik zkušeností jako většina extraligovém konkurence, v průběhu sezony se pozitivně odrazilo nadšení nováčka. Hráči jako Strnad, Redlich, Machač či Zikmund dlouho pobývali v první lize a toužili prorazit, úspěšně se přidávali další. Jenomže jenom elán často stačit nemusí, tahle původně přednost se postupně kamsi vytratila.

Hráč sezony podle Hokej.cz – Brady Austin

Už jsme ho zmínili. Brady Austin zahrál v kladenském dresu tak, že zastínil i Jaromíra Jágra. Kladenský majitel by ocenění zasloužil za ohromnou vůli, vytrvalost a pořád skvělé hokejové parády. Jágr sehrál 38 utkání, zaznamenal 15 gólů a 14 nahrávek, což je v jeho věku nevídané.

Ale Austin se v našich očích činil ještě víc. Takhle produktivní bek tady dlouho nebyl. Kanadský žolík ukazoval vynikající střelu, uměl přesilovky, na ledě strávil v průměru něco před 26 minut za zápas. Větší porci v TELH zvládl jen liberecký Ladislav Šmíd.

Foto: rytirikladno.cz

Hráčské statistiky v základní části

Kanadské bodování:
1. Brady Austin, 43 b
2. Ladislav Zikmund, 30
3. Brendan O´Donnell, 30
4. Jaromír Jágr, 29
5. David Stach, 24
6. Jakub Strnad, 20
7. Patrik Machač, 18
8. Brendon Nash, 17
9. Tomáš Redlich, 16
10. Tomáš Kaut, 16

Kanadské bodování obránců:
1. Brady Austin, 43
2. Brendon Nash, 17
3. Andre Lakos, 8
3. Martin Kehar, 8
5. Matyáš Zelingr, 7

Juniorské bodování:
1. Šimon Jelínek, 1 b

Nejlepší střelci:
1. Brady Austin, 18 g
2. Ladislav Zikmund, 15
2. Jaromír Jágr, 15
4. Brendan O´Donnell, 14
5. Jakub Strnad, 13

Nejlepší střelci mezi obránci:
1. Brady Austin, 18
2. Andre Lakos, 3

Vítězné góly:
1. Brady Austin, 5 g
2. Ladislav Zikmund, 4

Přesilovkové góly:
1. Brendan O´Donnel, 8
2. Jaromír Jágr, 7

Přesilovkové góly mezi obránci:
1. Brady Austin, 4

Nahrávači:
1. Brady Austin, 25 a
2. Brendan O´Donnell, 16
3. Brendon Nash, 16
4. Ladislav Zikmund, 15
5. Jaromír Jágr, 14

Statistika +/-:
1. Andre Lakos, -1
1. Vítězslav Bílek, -1
3. Matyáš Zelingr, -2
3. Antonín Melka, -2 
5. Tomáš Redlich, -3

Nejhorší +/-:
30. Ladislav Romančík, -16
28. Brendan O´Donnell, -14
28. Michal Barinka, -14
25. Brady Austin, -12
25. Ladislav Zikmund, -12
25. David Stach, -12

Trestné minuty:
1. Brendon Nash, 60 TM

Nejvíc zblokovaných střel:
1. Brendon Nash, 93 AB

Nejlepší hráč na buly:
1. Marek Hovorka, 66,67 %

Nejvytíženější hráč:
1. Brady Austin, 26:13 TOI/GP

Úspěšnost gólmanů:
1. Denis Godla, 90,89 %
2. Adam Brízgala, 88,57 %
3. Lukáš Cikánek, 87,87 %

Průměr gólmanů:
1. Denis Godla, 3,05 G/Z

Čistá konta:
1. Denis Godla, 2 ČK

Odchytané minuty:
1. Denis Godla, 2382 min.
2. Lukáš Cikánek, 539
3. Adam Brízgala, 216

Sezona obrazem

Foto: Josef Poláček, rytirikladno.cz

Foto: Roman Mareš, rytirikladno.cz

Foto: Josef Poláček, rytirikladno.cz

Foto: Josef Poláček, rytirikladno.cz

Foto: Josef Poláček, rytirikladno.cz

Foto: Josef Poláček, rytirikladno.cz

Foto: Josef Poláček, rytirikladno.cz

Foto: Josef Poláček, rytirikladno.cz

Foto: Roman Mareš, rytirikladno.cz

Foto: Jiří Kalla, rytirikladno.cz

Foto: rytirikladno.cz

Foto: Roman Mareš, rytirikladno.cz

Foto: Antonín Vydra

Foto: hcverva.cz

Foto: Roman Turovský, hcskoda.cz

Videomomenty

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz