Sezona Kladna: Konec kapitána, černá série a znovu jen baráž

Foto: Roman Mareš, rytirikladno.cz

Na konci října Rytířům patřilo desáté místo tabulky a vypadalo to, že by je bitva o přežití v nejvyšší soutěži konečně mohla minout. Jenže začátek nového roku pak Kladnu těžce nevyšel a prognózy se opět naplnily. Tým Jaromíra Jágra baráž i do třetice úspěšně zvládl, ale co bude dál?

Časy, kdy Kladno hrálo prim a patřilo mezi největší továrny na české hokejové talenty, jsou pryč. Poslední ligový titul se v největším středočeském městě slavil před více než čtyřiceti lety, a co víc prach pomalu, ale jistě sedá i na poslední kladenskou účast v extraligovém play off.

Vždyť Rytíři do něj naposledy nakoukli při výlukové sezoně 2012/2013. Od té doby si vyřazovací část zahráli jen o ligu níž, mezi elitou pak místo bitvy o titul pravidelně sváděli boje o záchranu.

Kladenský kapitán Tomáš Plekanec, který se po dlouhém rozhodování přeci jen uvolil pokračovat v kariéře a přidat ve svém mateřském klubu další sezonu, věřil, že tentokrát už se jeho tým konečně bude pohybovat v jiných vodách.

Ačkoliv odborníci Rytíře znovu pasovali do rolce hlavního outsidera, sen vyhnout se baráži se během podzimu zdál jako reálný. Po vlažném začátku sezony Středočeši nabrali sebevědomí, v říjnu přivedli v Hradci už nechtěného Radka Smoleňáka a ten jim hned po návratu domů pomohl odlepit se ze dna…

Na konci měsíce pak kladenští hokejisté po výhře nad Olomoucí zaznamenali sedmé utkání v řadě, ve kterém dokázali bodovat, chlubili se nejlepší formou v celé lize, v tabulce se posunuli na desáté místo a fanoušci ze zimáku odcházeli po dlouhé době zase s úsměvem.

Foto: Roman Mareš, rytirikladno.cz

Jen o den později ale přišla tvrdá rána: kápo Plekanec, jenž kvůli zdravotním problémům v posledních bitvách chyběl, oznámil nečekaný konec kariéry. Jak moc velký vliv to na kladenskou kabinu mělo, můžeme jen stěží odhadovat. Pravdou je, že následujících osm zápasů Rytíři nezvládli.

Šňůra osmi porážek navíc nebyla to nejhorší, co je v sezoně potkalo. Největší krize přišla počátkem roku, kdy Jágrův klub nechtěně vyrovnal druhou nejdelší sérii proher v historii extraligy, kterou doposud držel Vsetín. Kladenští čekali na vítězství dlouhých sedmnáct zápasů, během nichž si připsali pouhé tři body.

Mladá Boleslav, které dlouho patřila poslední příčka, si mezitím zvládla vytvořit dostatečný bodový náskok a pro Rytíře už bylo nad jejich síly dostat ji zpět pod sebe. Kladenští příznivci se tak místo vysněného play off museli smířit zase jen s baráží.

Tu jejich tým znovu s přehledem zvládl. Jenže to rozhodně není to, co by je uspokojilo. Kromě povedeného října jim totiž v sezoně dělal radost snad jen mladý obránce Jiří Ticháček, který prožil průlomový ročník.

Rytíři nyní vyhlížejí jubilejní 100. sezonu od založení klubu a k té by si jistě rádi nadělili něco víc než jen vítězství v baráži. Motivaci má i samotný Jágr, který ohlásil, že půjde o jeho poslední sezonu v dresu Kladna. Bude to ale stačit?

Konečné umístění v extralize: 14. místo

Foto: Roman Mareš, rytirikladno.cz

Co se povedlo?

Udržet extraligu. Rytíři tentokrát během více než měsíční pauzy neodehráli ani jeden přípravný zápas. To ale nezměnilo nic na tom, že baráž znovu jasně ovládli 4:0 na zápasy. I do třetice se jim povedlo zachránit to nejcennější, tedy licenci pro účast v nejvyšší soutěži. Sám Jágr totiž přiznal, že pád o ligu níž by možná znamenal i konec hokeje na Kladně.

Last minute posila byla posilou. Kladno se tradičně do oznamování posil příliš nehrne a fanoušci tak musí netrpělivě vyčekávat až do poslední chvíle, za což majiteli Jágrovi často spílají. Faktem ale je, že lotyšský útočník Eduards Tralmaks, kterého klub přivedl pouhé tři dny před startem sezony, se nakonec stal tou největší letní posilou. Právě on byl nejlepším střelcem týmu a skvěle nahradil Adama Kubíka.

Hrát tvrdě. V týmových statistikách Kladno nijak nevynikalo. Co se ovšem týče hitů, tak to je disciplína, která Rytíře zdobila: celkem jich během základní části rozdali 329, tedy v průměru více než šest na zápas. Lepší byl v tomto ohledu pouze Litvínov.

Pojistit si budoucnost. Kladenský rozpočet není nikterak velký, také proto přichází většinou hráči ze zahraničí, kteří ale po sezoně často kvůli nenaplnění očekávání odcházejí. „Ušetřit peníze" ale dokážou i mladíci, jenž mají navíc motivaci se ukázat. Kladno se nyní dohodlo na profesionálních smlouvách s odchovanci Štěpánem Vimmerem a Zdeňkem Nedvědem. Ze Švédska se domů vrátil také Sebastián Redlich. Tudy by mohla vést cesta. Ostatně Ticháček už ji ukázal.

Co se nepovedlo?

Vysedávání na trestné. Kladno po celou sezonu srážela vlastní nedisciplinovanost. Za 52 zápasů základní části obdrželo 684 trestných minut a bylo tak nejvylučovanějším týmem ze všech. Horší oslabení než Rytíři (73,64% úspěšnost) měla navíc jen Mladá Boleslav.

Zajistit obranu. Problémem ovšem nebyla jen oslabení, ale defenzivní hra celkově. Kladno průměrně inkasovalo 3,77 branek na zápas, což je víc než důkazem toho, že hra směrem dozadu Středočechům vázla a často jim tak na body nestačilo ani dvoubrankové vedení. Všichni hráči, kromě Tomáše Voráčka, který za Rytíře odehrál jen čtyři utkání, navíc skončili v tabulce +/- se zápornou hodnotou.

ČEZ stadion zel prázdnotou. Zatímco na venkovních zápasech měli Rytíři v průměru nejvyšší diváckou kulisu ze všech, kladenský stánek na tom byl přesně opačně. V době černé série navíc postupně utichlo i skandování nejvěrnějšího jádra, které se k aktivní podpoře vrátilo až během baráže, kdy ČEZ stadion poprvé v sezoně hlásil vyprodáno.

Najít náhradu za Plekance. Už o tom byla řeč. Konec kladenského kapitána přišel jako blesk z čistého nebe. Nahradit hráče takových kvalit nejde hned. Klub nicméně fanoušky uklidňoval, že sleduje hráčský trh. Nakonec však nikoho nepřivedl a Rytířům tak po zbytek sezony scházel elitní hráč na buly, přesilovky i oslabení.

Od posil se čekalo víc. Výkony Eduardse Tralmakse byly příjemným překvapením a fanoušci stále doufají, že v kladenském dresu bude pokračovat i nadále. Mnohem více se naopak očekávalo od bývalých reprezentantů Michaela Frolíka a Richarda Jarůška. Zklamáním byly i výkony amerického urostlého beka Chrise Marteneta.

Hráč sezony podle hokej.cz – Jiří Ticháček

O téhle volbě není pochyb. Od vicemistra světa do 20 let z roku 2023 se očekávalo, že půjde výkonnostně nahoru, ale že udělá až takový skok? To čekal asi málokdo. Jiří Ticháček táhl z pozice obránce kladenskou ofenzivu, když se podílel na více než 35 % všech gólů svého týmu a neztratil se ani v porovnání s ostatními beky v lize. Naopak. S 13 brankami byl druhým nejlepším střelcem, s 30 nahrávkami nejlepším nahrávačem a s celkovými 43 body nejproduktivnějším ze všech, přičemž k vyrovnání historického rekordu Martina Hamrlíka mu chyběly pouhé tři body.

Mladý obránce, který během sezony oslavil teprve 21. narozeniny, si za svoje výkony několikrát vysloužil pozvánku do reprezentace a nominace na domácí světový šampionát mu nakonec unikla jen o kousek. Rytíři mají kliku, že i v nadcházejícím ročníku bude hájit jejich barvy.

Jiří Ticháček

Jiří Ticháček | Foto: Roman Mareš, rytirikladno.cz

Hráčské statistiky v základní části

Kanadské bodování:
1. Jiří Ticháček, 43 b
2. Jakub Klepiš, 40
3. Eduards Tralmaks, 32
4. Radek Smoleňák, 29
5. Martin Procházka, 20
6. Denis Kusý, 20
7. Deven Sideroff, 16
8. Jake Dotchin, 15
9. Jaromír Pytlík, 13
10. Richard Jarůšek, 13

Kanadské bodování obránců:
1. Jiří Ticháček, 43 b
2. Jake Dotchin, 15
3. Tadeáš Hejda, 10
4. Ondřej Slováček, 7
5. Chris Martenet, 4

Juniorské bodování:
1. Štěpán Vimmer, 2

Nejlepší střelci:
1. Eduards Tralmaks, 21 g
2. Radek Smoleňák, 18
3. Jiří Ticháček, 13
4. Martin Procházka, 12
5. Deven Sideroff, 9

Nejlepší střelci mezi obránci:
1. Jiří Ticháček, 13 g
2. Jake Dotchin, 2
3. Tadeáš Hejda, 2

Vítězné góly:
1. Jaromír Pytlík, 3 g

Přesilovkové góly:
1. Eduards Tralmaks, 12 g

Přesilovkové góly mezi obránci:
1. Jiří Ticháček, 6 g

Nahrávači:
1. Jakub Klepiš, 33 a
2. Jiří Ticháček, 30
3. Denis Kusý, 13

Statistika +/-:
1. Jaromír Jágr, -4
2. Jaromír Pytlík, -5
3. Antonín Melka, -6
4. Denis Kusý, -7
5. Jake Dotchin, -8

(Ve statistice jsou hráči, kteří v sezoně odehráli alespoň 15 zápasů)

Nejhorší +/-:
30. Eduards Tralmaks, -30
29. Václav Veber, -18
28. Martin Procházka, -17
27. Deven Sideroff, -17
26. Jakub Babka, -15

Trestné minuty:
1. Chris Martenet, 96 TM

Nejvíc zblokovaných střel:
1. Ondřej Slováček, 87 AB

Nejlepší hráč na buly:
1. Jaromír Pytlík, 53,52 %

Nejvytíženější hráč:
1. Jake Dotchin, 23:02 TOI/GP

Úspěšnost gólmanů:
1. Adam Brízgala, 89,87 %
2. Mareks Mitens, 89,66 %
3. Landon Bow, 86,70 %

Průměr gólmanů:
1. Mareks Mitens, 3,08 G/Z
2.. Adam Brízgala, 3,15 G/Z

(Mitens odchytal jen 11 utkání, Brízgala 21)

Čistá konta:
1. Adam Brízgala a Mareks Mitens, 1 SO

Odchytané minuty:
1. Landon Bow, 1339 min.
2. Adam Brízgala, 1161 min.

Sezona obrazem

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz