Sezona Komety: Rozpačitá. Sázka na Fialu nevyšla, objev Svozil ano

Foto: Aleš Bedlík, hokejkv.cz

Šestí, pátí, pátí, šestí. Hokejisté Komety se v základní části počtvrté za sebou vměstnali do elitní šestky a čtvrtfinále by začínali na půdě soupeře. Z třaskavé partie se Spartou ale nakonec nic nebylo, sezona byla ještě před startem play off předčasně odpískána kvůli pandemii koronaviru.

partneři českého hokeje

Libor Zábranský se po sezoně 2018/19 rozhodl zbavit trenérské taktovky, kterou po něm převzal zkušený Petr Fiala. „Vždycky jsem říkal, že budu tam, kde mě bude Kometa nejvíc potřebovat. Teď to necítím tak, že mě nejvíc potřebuje na střídačce,“ říkal tehdy brněnský majitel, jenž tým úspěšně vedl od února 2016.

V tu chvíli ještě netušil, že se brzy na lavičku vrátí. Fiala sice nezačal špatně, Kometa na přelomu září a října válela, ale v listopadu naopak sbírala jednu porážku za druhou a inkasovala spoustu branek. Hráči za trenérem nešli, poslední kapkou byla domácí prohra 2:7, po níž rezignoval. Přišla chvíle pro klubového bosse.

Ten sice sérii proher dokázal zastavit, jenže na jásání to nebylo. Kometa střídala dobré zápasy s těmi špatnými, schytala několik debaklů a trápila se hlavně mimo svůj stadion. Základní část pak zakončila třemi nulovými zisky, které jen podtrhly dost rozpačitou základní část, po níž skončila s odřenýma ušima šestá.

Umístění v základní části Tipsport extraligy: 6. místo.

Co se povedlo?

Stanislav Svozil. Talentovaný bek dostal šanci už v 16 letech a chytil ji skvěle za pačesy! Od říjnového debutu byl stabilním členem kádru, nakonec odehrál 41 zápasů s bilancí 2+3 a průměrným časem na ledě 13 minut a 51 sekund. Zaslouženě se stal nováčkem sezony.

Kometa expres. Speciální modrobílý vlak se vydal na další cestu. Po tripech na Spartu a do Vítkovic s ním brněnští hokejisté společně s fanoušky, klubovými partnery, legendami a dětmi vyrazili do Pardubic. A i když se ani na třetí pokus nedočkali vítězství, výjezd si opět užili.

Vítězné období. Od 22. září do 27. října Kometa vyhrála hned deset z jedenácti po sobě jdoucích zápasů a venku při sérii zvítězila pětkrát v řadě. V dalším průběhu sezony už nic podobného nepředvedla, jejím maximem byla tři vítězství za sebou.

Zlomit boleslavské prokletí. Při posledním vzájemném měření sil se zdálo, že Kometa doma počtvrté v řadě nedá Bruslařům gól a podlehne jim už v devátém po sobě jdoucím zápase, ale boleslavského prokletí jí zbavil střelec Peter Mueller. Ten nejdřív v čase 59:48 vyrovnal a pak dokonal parádní last minute obrat v nájezdech.

Co se nepovedlo?

Sázka na Petra Fialu. Hráči za zkušeným koučem nešli, po listopadové sérii pěti porážek a domácím výbuchu 2:7 s Energií svou funkci sám položil. „Nepokládal bych ji, kdybych si myslel, že za mnou jdou. Výkony některých mě nepřesvědčovaly o tom, že kopeme za stejné cíle,“ líčil tehdy Fiala.

Venkovní zápasy. Brňané vyhráli na cizích kluzištích pouze osm z 26 utkání, a to ještě pět venkovních vítězství zapsali hned v úvodní čtvrtině soutěže. Méně bodů z tripů přivezly jen Plzeň, Vítkovice, Litvínov a Kladno.

Výbuch v Karlových Varech. Jistě, ne každý den je posvícení, ale v případě Komety těch dní bylo možná až příliš. Doma schytala debakly 0:7 se Zlínem či 2:7 s Karlovými Vary, ale největší ostudu si uřízla ve 45. kole na půdě Energie, kde padla 1:9. Malou náplastí pro ni bylo, že stejným výsledkem soupeře o měsíc a půl dřív smetla.

Oslabení. Tak ta si v Brně za rámeček nedají, 40 inkasovaných gólů v početní nevýhodě a podíl ubráněných oslabení pouhých 77,4 procenta jsou jasnými důkazy. Horší číslo (77,27) má ve statistikách pouze Dynamo.

Hráč sezony podle Hokej.cz – Martin Zaťovič

Brněnský kapitán táhl ofenzivu Komety. Blýskl se 50 body za 29 branek a 21 nahrávek, byl pátým nejproduktivnějším hráčem a třetím nejlepším střelcem celé soutěže. Řádil hlavně v přesilových hrách, v nichž zapsal takřka polovinu svých bodů – 22 (12+10).

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Hráčské statistiky v základní části

Kanadské bodování:
1. Martin Zaťovič, 50 b
2. Petr Holík, 39
3. Peter Mueller, 38
4. Tomáš Plekanec, 33
5. Jan Hruška, 23
6. Ondřej Němec, 22
7. Jakub Orsava, 16
8. Filip Pyrochta, 16
9. Luboš Horký, 14
10. Lukáš Kucsera, 14

Kanadské bodování obránců:
1. Ondřej Němec, 22
2. Filip Pyrochta, 16
3. Stanislav Svozil, 5
4. Jan Štencel, 5
5. Ivan Baranka, 3
5. Michal Gulaši, 3

Juniorské bodování:
1. Karel Plášek, 6
2. Stanislav Svozil, 5
3. Vojtěch Střondala, 2

Nejlepší střelci:
1. Martin Zaťovič, 29 g
2. Peter Mueller, 14
3. Tomáš Plekanec, 13
4. Petr Holík, 12
5. Jan Hruška, 10

Nejlepší střelci mezi obránci:
1. Ondřej Němec, 4 g
2. Filip Pyrochta, 3
3. Stanislav Svozil, 2

Vítězné góly:
1. Martin Zaťovič, 4 g

Přesilovkové góly:
1. Martin Zaťovič, 12 g

Přesilovkové góly mezi obránci:
1. Filip Pyrochta 2 g

Nahrávači:
1. Petr Holík, 27 a
2. Peter Mueller, 24
3. Martin Zaťovič 21

Statistika +/-:
1. Peter Mueller, +6
2. Jan Hruška, +5
2. Karel Plášek, +5

Nejhorší +/-:
38. Martin Erat, -9
36. Pavel Jenyš, -8
36. Tomáš Vincour -8

Trestné minuty:
1. Tomáš Plekanec, 68 TM

Nejvíc zblokovaných střel:
1. Michal Gulaši, 120 AB

Nejlepší hráč na buly:
1. Peter Mueller, 61,11 %

Nejvytíženější hráč:
1. Peter Mueller, 22:32 TOI/GP

Úspěšnost gólmanů:
1. Marek Čiliak, 91,39 %
2. Karel Vejmelka, 91,09 %

Průměr gólmanů:
1. Karel Vejmelka, 2,71 G/Z
2. Marek Čiliak, 2,72 G/Z

Čistá konta:
1. Karel Vejmelka, 3 ČK

Odchytané minuty:
1. Karel Vejmelka, 2 414 min.
2. Marek Čiliak, 639

Sezona obrazem

Foto: Vít Novák, hc-kometa.cz

Foto: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

Foto: Antonín Vydra

Foto: Roman Kantor, hc-kometa.cz

Foto: Jiří Grulich, hc-kometa.cz

Foto: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

Foto: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

Foto: Aleš Bedlík, hokejkv.cz

Foto: Aleš Bedlík, hokejkv.cz

Foto: Roman Kantor, hc-kometa.cz

Foto: Roman Kantor, hc-kometa.cz

Foto: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

Foto: hc-kometa.cz

Foto: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

Videomomenty

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz