Sezona Komety: Sen o zlatém hattricku? Kolos z Brna vykolejili Bílí Tygři

Foto: Jiří Grulich, hc-kometa.cz

7. července 17:45

Jan Šimek

Rok 2017? Titul. Rok 2018? Taky. Brněnská hokejová mašina dva roky kralovala českému hokeji a moc toužila přidat třetí triumf v řadě. V základní části se udržovala mimo nejlepší čtyřku, do čtvrtfinále šla z pátého místa, a pak to rozbalila. Ambiciózní Hradec zničila ve čtyřech zápasech a leckdo už viděl Kometu ve finále. Brněnskou jízdu ale uťal vítěz základní části z Liberce.

Nový fanshop

Brněnští hokejisté sezonu rozjeli výborně, z úvodních deseti kol urvali sedm vítězství, a byť v listopadu a prosinci zpomalili, o žádné krizi mluvit nešlo. Kometa trpělivě střádala body, které jí stačily na pátou pozici.

Ne, Kometa do čtvrtfinále nešla ze samé špice tabulky. Naopak se těšila, jak hezky pomaloučku zaútočí ze zálohy. Zábranského parta už mnohokrát předtím dokázala, že základní část pro ni zdaleka není určující.

Kometa přišla o kapitána, Čermák ale v klubu zůstane »

Jasně, zajistit si čtvrtfinále, a pak napnout všechny síly k play off. Kometě to znovu vyšlo. Narazila na Hradec Králové, který proti brněnskému sokovi cítil šanci uspět. Místo toho tvrdě narazil. Brněnský soubor plný zkušených es opět zapnul svůj play off mód a hradeckého soupeře vyřídil, jak nejrychleji to šlo. I když Mountfield s Kometou herně držel krok, v rozhodujících chvílích a pasážích řádili Brňané.

Z Hradce si odvezli dvě výhry 3:1 a 5:0, aby doma završili bleskový postup mezi nejlepší čtyřku. V semifinále vyzvala Kometa vítěze základní části z Liberce, po čtyřech utkáních byl stav série nerozhodný 2:2. Bílí Tygři, kteří dominovali především v rychlosti a dravosti, získali třetí zápas, a pak dobyli i brněnskou pevnost. Byl konec. Obhájce mistrovského titulu skončil "pouze" s bramborou.

Konečné umístění v Tipsport extralize: 4. místo.

Co se povedlo?

Čtvrtfinále. Čekalo se, co Kometa předvede po pohodově sehrané základní části a brněnský kolos ukázal, co v play off dokáže. Ambiciózní Mountfield dostal od Brna parádní školení. Po úvodní prohře 1:3 vybouchl v poměru 0:5. Tým kolem kapitána Čermáka se za ničím nehnal, čekal na svou šanci, a když přišla, nemilosrdně udeřil. Kometa doma sebrala dvě těsné výhry 2:1, 3:2 a jako první extraligový celek prosvištěla do semifinále.

Příchod Muellera. Tahle letní superposila z rakouského Salcburku se v premiérové sezoně v české nejvyšší soutěži uvedla parádně. Americký snajpr byl v základní části druhým nejproduktivnějším hráčem a zároveň nejlepším střelcem Brna. Nasázel 24 branek a zapsal 21 asistencí. Ohromný platný byl v přesilovkách a ze svých výkonů nic neukrojil ani v play off, kdy během deseti utkání vstřelil šest gólů a na další tři nahrál. Good job!

Návštěvnost. Mít Brno větší hokejovou arénu, v návštěvnosti určitě kraluje. V DRFG Areně, kam se vleze 7 700 fanoušků, bývá pravidelně plno. Fanoušci skupují jednu permanentku za druhou. Dostat se bez permice na play off? To bývá takřka nemožné. Na domácí zápasy Komety v základní části přišlo v průměru 7 491 diváků, v play off bylo v Brně vždy beznadějně vyprodáno.

Co se nepovedlo?

Útok na zlatý hattrick. Libor Zábranský vytvořil v Brně hokejovou fabriku, která frčí na plné pecky. Po návratu Komety do nejvyšší soutěže se brněnský celek dvakrát dostal do finále, ale vždy z toho bylo "jen" stříbro. Předloni a loni to už byli brněnští hokejisté, kteří dvakrát za sebou dosáhli na mistrovský titul. Úřadující šampioni lačnili i po třetím úspěchu, kterým by završili zlatý hattrick. Brněnská jízda skončila v semifinále, kde Kometu zastavil Liberec. Vděční fanoušci i tak hráčům děkovali za další úspěšnou sezonu.

Eratův zkrat. Byl to ošklivý zákrok, který do hry nepatří. Když brněnský lídr Martin Erat v únoru během utkání s Karlovými Vary tvrdě srazil Tomáše Havránka, který si ze střetu odnesl otřes mozku, fanoušci se pořádně čertili. Někdejší reprezentant a dvojnásobný extraligový šampion za svůj nevybíravý zákrok vyfasoval trest na šest zápasů a mohl být rád, že mu Výkonný výbor Českého hokeje trest o jedno utkání snížil.

Zapojit víc odchovanců. Kometa je v poslední době zvyklá na úspěch a podřizuje mu vše, přesto je možná škoda, že nedává více příležitosti svým mladým nadějím. Vždyť pořádně si extraligu za brněnský tým zahrál jen Karel Plášek, který v základní části nastoupil ke 29 utkáním. Útočníci Jan Süss a Vojtěch Střondala sehráli 13 duelů s minimálním ice timem, osm zápasů absolvoval bek Dalimil Mikyska a Radek Kučeřík se do hry dostal jen dvakrát.

Hráč sezony podle hokej.cz – Petr Holík

Tomuhle borci sedl uplynulý ročník parádně. V Brně se před rokem radoval z mistrovského titulu coby hráč Mladé Boleslavi, který pod Špilberkem hostoval. Po sezoně setrval v moravském klubu natrvalo a byla to trefa. Sedmadvacetiletý reprezentační útočník v základní části nechyběl ani jednou, k 17 zásahům přidal 38 asistencí.

Nikdo na víc gólů v dlouhodobé soutěži nenahrál víckrát, v kanadském bodování základní části byl třetí za Milanem Gulašem (30+32) a Markem Kvapilem (25+32). Hru parádně tvořil i během play off, v deseti duelech nasbíral devět kanadských bodů za gól a osm přihrávek. Naváže šikovný bruslař na životní sezonu i příště?

Foto: Roman Kantor, hc-kometa.cz

Hráčské statistiky v základní části

Kanadské bodování:
1. Petr Holík, 55 B
2. Peter Mueller, 45
3. Martin Zaťovič, 41
4. Ondřej Němec, 29
5. Jan Štencel, 22
6. Martin Erat, 17
7. Leoš Čermák, 16
8. Jan Hruška, 14
9. Martin Dočekal, 13
9. Lukáš Kašpar, 13

Kanadské bodování obránců:
1. Ondřej Němec, 29 B
2. Jan Štencel, 22
3. Tomáš Bartejs, 10

Juniorské bodování:
1. Karel Plášek, 6

Nejlepší střelci:
1. Peter Mueller, 24
2. Martin Zaťovič, 22
3. Petr Holík, 17
4. Martin Dočekal, 9
5. Leoš Čermák, 8

Nejlepší střelci mezi obránci:
1. Jan Štencel, 6
2. Tomáš Malec, 5
3. Ondřej Němec a Michal Barinka, oba 4

Vítězné góly:
1. Martin Zaťovič a Martin Dočekal, oba 4

Přesilovkové góly:
1. Peter Mueller, 12

Přesilovkové góly mezi obránci:
1. Jan Štencel, 3

Nahrávači:
1. Petr Holík, 38 A
2. Ondřej Němec, 25
3. Peter Mueller, 21

Statistika +/- (více než 20 odehraných utkání):
1. Petr Holík a Ondřej Němec, +18
3. Martin Zaťovič, +15

Nejhorší +/-:
30. Martin Dočekal, -3
28. Jan Hruška, -1

Trestné minuty:
1. Alexandre Mallet, 106 TM

Nejvíc zblokovaných střel:
1. Michal Gulaši, 124 AB

Nejlepší hráč na buly (min. 30 odehraných utkání):
1. Leoš Čermák, 51,78 %

Nejvytíženější hráč (min. 20 odehraných utkání):
1. Peter Mueller, 22:41 TOI/GP

Úspěšnost gólmanů (min. 5 odchytaných utkání):
1. Marek Čiliak, 93,50 %
2. Marek Langhamer, 91,63 %
3. Karel Vejmelka, 91,50 %
4. Libor Kašík, 88,95 %
5. Lukáš Dostál, 85,19 %

Průměr gólmanů:
1. Marek Čiliak, 1,61 G/Z
2. Karel Vejmelka a Marek Langhamer, 2,38

Čistá konta:
1. Marek Čiliak, 2 SO
2. Karel Vejmelka, 1

Odchytané minuty:
1. Karel Vejmelka, 1 762 min.
2. Marek Čiliak, 484 min.
3. Marek Langhamer, 453 min.
4. Libor Kašík, 378 min.
5. Lukáš Dostál, 80 min.

Sezona obrazem

Foto: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

Foto: Jiří Grulich, hc-kometa.cz

Foto: Jiří Grulich, hc-kometa.cz

Foto: Jiří Grulich, hc-kometa.cz

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Foto: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

Foto: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

Foto: Michal Eger, hc-kometa.cz

Foto: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

Foto: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz