Sezona Liberce: K dokonalosti chyběla Bílým Tygrům jen druhá trofej

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Sezoně 2018/19 chyběla v libereckém podání jen jediná věc: zlatá tečka. Jízda v základní části skončila třetím Prezidentským pohárem za poslední čtyři sezony, osázená byla skvělými výkony jednotlivců v čele s uragánem Markem Kvapilem. Finálová prohra mrzela, na stříbrný ročník ale budou pod Ještědem vzpomínat rádi.

Nový fanshop

První dva zápasy sezony? 0 bodů, 0 vstřelených gólů. „Hrajeme složitý hokej, který se v úvodu sezony hrát nedá a nemá šanci na úspěch. Věřím, že dva zápasy stačí na to, abychom si uvědomili, že v jednoduchosti je síla, a že bez bojovnosti a nasazení nemůžeme uspět,“ poznamenal na startu ročníku kouč Bílých Tygrů Filip Pešán.

A co si přál, se naplnilo. Úvodní dva duely nebyly předzvěstí zhola ničeho. Liberec se rozjel a klopýtl jen málokdy. Velkou zásluhu na tom měl zpočátku Michal Bulíř, který střelecky explodoval. V 11 duelech zapsal 13 gólů (!), a to samozřejmě zavětřily týmy ze zahraničí. Netrvalo dlouho a Bulíř se stěhoval do Magnitogorsku.

Kanaďan Doherty v Liberci končí, s Redenbachem se jedná »

Údernou ofenzívu táhl skvělý Marek Kvapil, který měl dlouho našlápnuto k vítězství v kanadském bodování celé Tipsport extraligy, v závěsu za ním směle asistovaly posily Libor Hudáček s Radanem Lencem. Když pak Tygři v průběhu ročníku posílili ještě o navrátilce Tomáše Filippiho a Michala Birnera, byla jejich útočná vozba ještě o poznání nebezpečnější. Zezadu pak všechno spolehlivě střežil nejvytíženější gólman soutěže Roman Will. 

Suma sumárum, na konci základní části z toho bylo první místo a zisk Prezidentského poháru. Třetího za poslední čtyři sezony! Ve čtvrtfinále si Pešánova parta poradila v pěti zápasech s Mladou Boleslaví, o utkání víc potřebovala na to, aby ve strhující sérii ukončila sezonu brněnské Kometě, která si brousila zuby na zlatý hattrick. Jen ten poslední krok nevyšel. Oceláři ve finále brali o dvě výhry víc, a tak Liberec musel podruhé během tří let spolknout finálovou porážku a brát stříbro. Ovšem s velkou hrdostí! 

Konečné umístění v Tipsport extralize: 2. místo.

Co se povedlo?

Vyrovnat se s odchodem Bulíře. Když útočník Michal Bulíř po 11 zápasech opouštěl Liberec s bilancí 13+3, čekalo se, jak se s tím tygří ofenzíva vyrovná. Vyrovnala. A skvěle. Kromě úchvatného Kvapila k tomu pomohly i předsezonní posily Radan Lenc s Liborem Hudáčkem nebo později navrátilci Tomáš Filippi a Michal Birner.

Úderné přesilovky. Jít v zápase proti libereckým Bílým Tygrům na trestnou lavici, věděli jste, že máte problém. Početní výhoda Pešánovy party byla nejlepší v celé soutěži. Vicemistr dal během základní části v přesilovce 51 gólů a úspěšnost měl na 21,79 % (v obou případech nejlepší). 

Hladoví i v oslabeních. Dát gól v oslabení? Kumšt samo o sobě. Dát během jednoho zápasu během početní nevýhody góly hned dva? To už je rarita. Bílým Tygrům se to během základní části povedlo hned třikrát, čímž vyrovnali rekord Havířova (1999/00) a Třince (2014/15).

Co se nepovedlo?

Mdlé zápasy ve finále. První a třetí zápas finálové série nejspíš stály Liberec titul. V těchto zápasech byli k nepoznání, nekousali tak, jak od nich bylo zvykem. Kouč Filip Pešán například bědoval na trapné fauly, obránce Ladislav Šmíd pak mluvil o mdlém výkonu. 

Nastartovat Lakatoše. Pod Ještědem plánovali, že se o výkony útočníka Dominika Lakatoše budou moct opřít v několika dalších letech. Předchozí dvě sezony tomu nasvědčovaly (22 a 21 bodů). Jenže něco se pokazilo. Liberecký rodák ožil na hostování ve Zlíně, ale když se vrátil do mateřského klubu, zase stagnoval. Za Tygry nedal v minulém ročníku ani jeden gól. 

Spekulace doprovázející Kvapilův odchod. O fascinujících výkonech Marka Kvapila pojednávají řádky o odstavec níž. Byly parádní. Jen konec jeho snové sezony nebyl zrovna pohádkový. Lídr Tygrů do šestého (a také posledního) zápasu finále nenastoupil a Liberec padl. Dle Pešánova vyjádření nebyl Kvapil zdravotně v pořádku, jenže zanedlouho se vyrojily spekulace o neshodách, které měly vést až k jeho následnému odchodu. 

Hráč sezony podle hokej.cz – Marek Kvapil  

Při zmínce o výkonech 34letého rodáka ze slovenské Ilavy během minulé sezony jste si mohly přečíst řadu pozitivních přívlastků. Dech beroucí, neuvěřitelný, neskutečný. A mnohé další. Kvapil se blýskl parádní sérií, když bodoval ve 23 zápasech za sebou a zapsal dohromady 40 bodů. Lepší byl v historickém ohledu naší nejvyšší soutěže jen Vladimír Růžička 1995/96 (30 zápasů).

Dlouho to vypadalo, že z trůnu nejproduktivnějšího hráče základní části ho nikdo nemůže sesadit, pak ale zvolnil a plzeňský šutér Milan Gulaš ho předběhl. I tak ale Kvapil zažil nejlepší ročník kariéry. Ve 47 duelech základní části nasbíral 56 bodů, dalších 13 bodů přidal v 16 utkáních play off. Podobným způsobem se od nové sezony bude snažit pomoct pražské Spartě.

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Hráčské statistiky v základní části

Kanadské bodování:
1. Marek Kvapil, 57 B
2. Libor Hudáček, 39
3. Radan Lenc, 33
4. Petr Jelínek, 30
5. Lukáš Krenželok, 29
6. Michal Birner, 28
7. Tomáš Filippi, 25
8. Ladislav Šmíd, 24
9. Martin Ševc, 23
10. Jakub Valský, 22

Kanadské bodování obránců:
1. Ladislav Šmíd, 24 B
2. Martin Ševc, 23
3. Lukáš Derber, 11

Juniorské bodování:
1.-2. Jan Jeník a Michal Teplý, 2 B

Nejlepší střelci:
1. Marek Kvapil, 25 G
2. Libor Hudáček, 17
3. Radan Lenc, 16
4. Petr Jelínek, 14
5. Michal Bulíř, 13

Nejlepší střelci mezi obránci:
1. Martin Ševc, 6 G
2. Ladislav Šmíd, 4
3. Lukáš Derner, 3

Vítězné góly:
1. Libor Hudáček, 8 G

Přesilovkové góly:
1.-2. Marek Kvapil a Radan Lenc, 8 G

Přesilovkové góly mezi obránci:
1. Ladislav Šmíd, 3 G

Nahrávači:
1. Marek Kvapil, 32 A
2. Libor Hudáček, 22
3. Lukáš Krenželok, 21

Statistika +/- (více než 20 odehraných utkání):
1. Martin Ševc, +16
2. Lukáš Derner, +12
3.-6. Tomáš Hanousek, Libor Hudáček, Lukáš Krenželok a Petr Jelínek (všichni +6)

Nejhorší +/-:
27. Tyler Redenbach, -5
26. Matěj Stříteský, -4
25.-23. Jan Ordoš, Dominik Lakatoš a Tomáš Havlín (všichni -1)

Trestné minuty:
1. Petr Jelínek, 78 TM

Nejvíc zblokovaných střel:
1. Taylor Doherty, 65 AB

Nejlepší hráč na buly (min. 30 odehraných utkání):
1. Tyler Redenbach, 60,31%

Nejvytíženější hráč (min. 20 odehraných utkání):
1. Ladislav Šmíd, 24:36 TOI/GP

Úspěšnost gólmanů (min. 5 odchytaných utkání):
1. Roman Will, 91,55 %
2. Marek Schwarz, 90,43 %

Průměr gólmanů:
1. Roman Will, 2,26
2. Marek Schwarz, 2,74

Čistá konta:
1. Roman Will, 5 SO

Odchytané minuty:
1. Roman Will, 2941 min.
2. Marek Schwarz, 197 min. 

Sezona obrazem

Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz