Sezona Litoměřic: ofenzivní kolotoč přinesl historické umístění

Foto: Milan Richtr a Karel Pech, hclitomerice.cz

Ještě po 28. kole byly Litoměřice v tabulce druhé. Za nedostižným Motorem. Jenže pak začal jejich pád tabulkou...

partneři českého hokeje

I tak je ale konečné šesté místo nejlepším výsledkem Litoměřic od jejich návratu do první ligy v roce 2010. Fanoušky bavily hlavně úchvatné kousky Daniela Voženílka, Martina Kadlece, Markuse Korkiakoskiho a Patrika Marcela. Na těchto čtyřech hráčích stály týmové výsledky.

Umístění po základní části: 6. místo.

Co se povedlo?

Individuality v útoku. Jen Frýdek-Místek a České Budějovice daly víc gólů než Litoměřice. O síle útoku Stadionu svědčí i to, že měl v TOP 8 kanadského bodování Chance ligy hned tři zástupce: Daniela Voženílka, Martina Kadlece a Markuse Korkiakoskiho. Kadlec se dokonce stal nejlepším střelcem soutěže.

Střelec na modré. Ofenzivu vydatně podporoval i obránce Patrik Marcel, který se blýskl čtrnácti brankami. Žádný jiný prvoligový bek letos nedal víc gólů než on.

Přímý postup do čtvrtfinále. Co víc si mohly Litoměřice přát? Šesté místo je rozhodně úspěchem. Pod sebou nechaly třeba Porubu, Prostějov nebo Jihlavu.

První polovina základní části. Stadion odehrál skvěle hlavně první půlku sezony, po třiceti kolech byl třetí. Skvěle se vydařilo hlavně období mezi 12. a 21. kolem, kdy Litoměřice vyhrály deset z jedenácti utkání.

Přesilovky. Litoměřice využily každou pátou početní výhodu. V horní nadstavbě byly v přesilovkách efektivnější jen České Budějovice. Zářil v nich hlavně finský kouzelník Markus Korkiakoski.

Vtipná reakce na Lajnu. Stadion pobavil hokejovou veřejnost geniální reakcí na seriál Lajna, kde padla hláška: Víte, kde jsou Litoměřice? Když se u Lovosic zahne do prd***, tak tam dojedete... Litoměřice natočily parádní video, kde kapitán Daniel Voženílek kydá hnůj. Trenér David Bruk pak odkoučoval utkání proti Hrouzkově Slavii v holinkách (viz foto v galerii na konci článku).

Progres mladíků. Litoměřice pomáhají českému hokeji s výchovou mládežnických reprezentantů. Letos udělali výrazný pokrok například obránci Miroslav Kukla s Janem Mlčákem nebo útočníci Vojtěch Střondala s Davidem Vitouchem. Nutno ale dodat, že tým táhli hlavně starší hokejisté. Mezi deseti nejproduktivnějšími hráči Litoměřic byl jen jeden junior.

Co se nepovedlo?

Druhá půlka sezony. Poté, co se soutěž rozdělila na dvě poloviny, začal pád Litoměřic tabulkou dolů. V 28 zápasech získaly dohromady jen 25 bodů. V posledním kole ale v přímém souboji o šesté místo porazily Slavii, a zajistily si tak postup do čtvrtfinále. I tak ale nadstavba Stadionu nevyšla, velký vliv na tom měly odchody několika hráčů v čele se zmíněnými Střondalou, Mlčákem nebo Otakarem Šikem.

Osm zápasů bez bodu. Litoměřicím nevyšla hlavně druhá půlka ledna a začátek února. Tehdy totiž Severočeši prohráli osm zápasů v řadě, všechny už po základní hrací době.

Kangas se hvězdou nestal. Kristian Kangas přišel do Litoměřic v létě jako obrovská posila. Doma ve Finsku měl ještě lepší statistiky než Markus Korkiakoski. Jenže Kangas zakončil letošní ročník s průměrnou bilancí 12+14. I když Kangasova hra není primárně založená na bodech, čekalo se prostě víc.

Hodně trestů. Litoměřice dostaly od rozhodčích celkem 938 trestných minut. Nedisciplinovanější už byla pouze Kadaň. I zbytečná vyloučení stála za nepovedenou nadstavbou.

Vhazování. Litoměřice měly z týmů z horní poloviny tabulky nejnižší úspěšnost na buly (47,87 %). Jediný, kdo v této činnosti obstál, byl Markus Korkiakoski. A před svým odchodem do Komety ještě Vojtěch Střondala.

Odchody v průběhu sezony. Částečně s tím Litoměřice počítaly – že po mistrovství světa juniorů budou muset oželet několik zajímavých hráčů. Do mateřských klubů se vrátili Jan Mlčák, Vojtěch Střondala nebo Otakar Šik. Kromě toho odešli i brankář Tomáš Král (Plzeň) a veterán Peter Jánský (Litvínov). V projektu Dukla moc dlouho nevydržel ani David Vitouch, kterého si stáhla Sparta. Byly zápasy, kdy se Litoměřicím sestava skládala fakt těžko.

Pavlasovi ukončilo kariéru zranění. Největší ztrátou pro Litoměřice byl ale konec kapitána Aleše Pavlase, který vinou zranění odehrál pouze sedm zápasů. Další starty už nepřidá, ukončil kariéru. Obrovská škoda, Pavlas patřil k nejlepším obráncům soutěže a Litoměřice s ním mohly skončit na ještě lepší než šesté pozici.

Hráč sezony podle hokej.cz – Daniel Voženílek

Ještě před dvěma lety hrál v první lize ve čtvrté formaci, pár minut za zápas. Za poslední měsíce ale udělal obrovský progres. Voženílek skončil druhý v kanadském bodování Chance ligy. Skvěle vede kotouč, má obrovskou sílu a od puku ho jen tak neodstavíte. Naváže na sebe protihráče a pak vybídne ke skórování ostatní. Příští sezonu podle všeho stráví v nejvyšší soutěži.

Foto: Milan Richtr a Karel Pech, hclitomerice.cz

Hráčské statistiky v základní části

Kanadské bodování:
1. Daniel Voženílek, 64 b
2. Martin Kadlec, 60
3. Markus Korkiakoski, 57
4. Josef Jícha, 41
5. Patrik Marcel, 34
6. Peter Jánský, 31
7. Matěj Beran, 27
8. Kristian Kangas, 26
9. Vojtěch Střondala, 24
10. Jan Strejček, 20

Kanadské bodování obránců:
1. Patrik Marcel, 34 b
2. Jan Strejček, 20
3. Miroslav Kukla, 13
4. František Klejna, 12
5. Michael Gaspar, 9

Juniorské bodování:
1. Vojtěch Střondala, 24 b

Nejlepší střelci:
1. Martin Kadlec, 32 g
2. Markus Korkiakoski, 25
3. Daniel Voženílek, 22
4. Peter Jánský, 15
5. Patrik Marcel, 14

Nejlepší střelci mezi obránci:
1. Patrik Marcel, 14 g
2. Jan Strejček, 7

Vítězné góly:
1. Markus Korkiakoski, 5 g

Přesilovkové góly:
1. Martin Kadlec, 12 g

Přesilovkové góly mezi obránci:
1. Patrik Marcel, 5 g 

Nahrávači:
1. Daniel Voženílek, 42 a
2. Markus Korkiakoski, 32
2. Josef Jícha, 32

Statistika +/-:
1. Martin Kadlec, +10
2. David Vitouch, +9
3. Matěj Beran, +8
4. Daniel Voženílek, +8
5. Miroslav Kukla, +7

Nejhorší +/-:
48. Martin Štohanzl, -14
47. Matěj Morong, -9
46. Dominik Sklenář, -9

Trestné minuty:
1. Daniel Voženílek, 122 TM

Nejvíc zblokovaných střel:
1. Patrik Marcel, 68 AB

Nejlepší hráč na buly:
1. Markus Korkiakoski, 54,95 %

Nejvytíženější hráč:
1. Patrik Marcel, 20:55 TOI/GP

Úspěšnost gólmanů:
1. Adam Beran, 90,80 %
2. Tomáš Král, 90,13 %

Průměr gólmanů:
1. Adam Beran, 2,99 G/Z

Čistá konta:
1. Tomáš Král, 1 ČK
1. Jan Škorpík, 1
1. Adam Beran, 1

Odchytané minuty:
1. Adam Beran, 1 523 min.
2. Jan Škorpík, 826 min.

Sezona obrazem

Foto: Kateřina Kundertová, hclitomerice.cz

Foto: Kateřina Kundertová, hclitomerice.cz

Foto: Kateřina Kundertová, hclitomerice.cz

Foto: hclitomerice.cz

Foto: Kateřina Kundertová

Foto: Kateřina Kundertová, hclitomerice.cz

Foto: Kateřina Kundertová

Foto: Kateřina Kundertová

Foto: Kateřina Kundertová

Foto: Facebook HC Stadion Litoměřice

Foto: Milan Richtr a Karel Pech, hclitomerice.cz

Foto: Milan Richtr a Karel Pech, hclitomerice.cz

Foto: Facebook HC Stadion Litoměřice

Foto: Facebook HC Stadion Litoměřice

Foto: Milan Richtr a Karel Pech, hclitomerice.cz

Foto: Facebook HC Stadion Litoměřice

Foto: Facebook HC Stadion Litoměřice

Foto: Milan Richtr a Karel Pech, hclitomerice.cz

Foto: Facebook HC Stadion Litoměřice

Foto: Kateřina Kundertová

Foto: Kateřina Kundertová

Videomomenty

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz