Sezona Moravských Budějovic: Až příliš komplikovaný porod

Foto: Facebook Hockey Club Moravské Budějovice 2019

V Moravských Budějovicích vznikla před letošní sezonou z gruntu nová hokejová organizace. Její začátky však byly těžké. Do budoucna proto mají na čem pracovat.

Chance liga na Hokejka TV

Ještě loni touto dobou udivovala moravskobudějovická Žihadla hokejovou veřejnost. Nenápadný tým z pomezí jižní Moravy a Vysočiny si neohroženě kráčel až do druholigového superfinále. Tam sice družina manažera Stojánka a hlavního trenéra Žáka nestačila na Sokolov, nicméně i tak šlo o historicky nejpodařenější ročník tamního hokeje.

Poslední ročník, který měl pod svými křídly dlouholetý klubový mecenáš Zdenek Stojánek...

Hned po sezoně se tak rozjela intenzivní jednání o tom, zda bude druholigový hokej v Moravských Budějovicích pokračovat. Tato jednání nakonec dospěla do úspěšného konce, když pomocnou ruku podalo nedaleké Znojmo. Orli chtěli rozjet podobný projekt, který funguje mezi Plzní a Klatovy. Výchova mladých hráčů byla tedy na prvním místě.

S odstupem času můžeme říci, že šlo o dobrou myšlenku, jenže její provedení bylo… mírně řečeno špatné. Z loňského úspěšného kádru totiž zůstalo jen pár jmen. Ty doplnil prakticky jen jeden ostřílený borec, a to Milan Procházka. Zbytek hráčského materiálu tvořili nezkušený junáci, kteří ještě loni nastupovali v juniorské EBYSL. 

Rozdíl mezi oběma ligami byl patrný už od prvního zápasu nedávno skončeného ročníku. Z něj si Žihadla odnesla ostudnou desítku, kterou jim uštědřilo Valašské Meziříčí. Po hříchu přitom nešlo o poslední příděl dvouciferného rázu.

Celou situaci navíc komplikovala Miroslavu Vybíralovi marodka. Ta ho připravila o dva základní pilíře zadních řad. Máme na mysli Jiřího Peroutku a Tomáše Pelikána. A to byl problém, protože adekvátní náhrada v podobě Romana Čermáka přišla až v době, kdy se moravskobudějovický hokejový Titanic i se svým kapitánem nezvratně potápěl na dně ligové tabulky.

Vojákům se přitom nedala upřít bojovnost, jenže jednotky bez výcviku budou těm zkušeným jen těžko vzdorovat. To platí v armádě i na ledě. Důkazem tohoto tvrzení je rovněž první vítězství, jehož se mladá letka dočkala až s příchodem poloviny listopadu.

Ani pak se ale situace moc nezlepšila. V závěru ročníku měly Moravské Budějovice na svém kontě jen pět vítězství za tři body, z toho jim bylo jedno přisouzeno dodatečně díky rozhodnutí Sportovně technické komise ČSLH. V Moravských Budějovicích mají zkrátka co napravovat.

Foto: Veronika Braunová- Lénartová

Pozitiva sezony

Elitní duo znovu řádilo. Řada věcí se v Moravských Budějovicích s příchodem nové éry změnila. Některé však zůstaly stejné. Jednou z nich je rovněž forma Davida Horkého s Petrem Krutišem. Oba zmínění patřili k hlavním tahounům klubu už během minulých let a letos svou roli jen potvrdili. Však jim také patří přední příčky v kanadském bodování celé ligy. Jen škoda, že Žihadla nedokázala jejich služeb letos lépe využít.

Kvalitní nákupy. Příchody Noraira Hovsepjana a Romana Čermáka byly trefou do černého. Oba borci doplnili moravskobudějovickou skvadru během sezony, přičemž oba se okamžitě zařadili k lídrům. Obránce Čermák dodal defenzivě řád, útočník Hovsepjan zkvalitnil pro změnu přední linii. O přednostech Romana Čermáka hovoří taktéž povolávací rozkaz do EBEL, kde konstruktivní bek vypomáhal znojemským Orlům.

Přízeň fanoušků. Na tohle nesmíme zapomenout. Moravskobudějovičtí fanoušci za svým týmem stáli po celou dobu letošního ročníku. Navzdory tomu, že jim jejich miláčci moc radosti neudělali, oni je podporovali až do konce. 

Negativa sezony

Podcenění? Už o tom byla řeč. Naprostou většinu moravskobudějovického kádru tvořili junioři z kvalitativně mírně řečeno chabé EBYSL. Řada z nich hokej hrát umí, avšak skok do 2. ligy byl pro ně až příliš náročný. Týmu zkrátka chybělo více zkušeností. Klubové vedení sice udělalo řadu velmi dobrých akcí pro fanoušky, ale hokej se hraje předně kvůli výsledkům a ty letos Moravské Budějovice zkrátka neměly. Každý začátek je ale vždy těžký. Příští sezona ukáže, jak moc se Žihadla dokázala poučit. Budou hrát o renomé klubu i svou vlastní.

Nevyjasněné odchody. Příliš Žihadel z loňského úspěšného kádru v Moravských Budějovicích nezůstalo. Někteří další pak během sezony odešli za nevyjasněných okolností. Máme na mysli třeba Tomáše Hačeckého a Patrika Bulína. Tito hráči sice nepatřili k těm elitním, ale určité zkušenosti s 2. ligou už mají. To se o 90 procentech jejich spoluhráčů říci nedalo. A co víc. V době vzniku nové organizace poskytovali výše zmínění zdejším fanouškům identitu s jejich klubem, který byl letos vlastně úplně nový. Právě oni totiž patřili k těm několika kapkám vody na saharské poušti, které pamatovaly nejen loňské úspěchy. Jejich vystoupení z rozjetého vlaku nikdo pořádně nevysvětlil.

Časté výpadky. Tohle souvisí s nezkušeností, o které už byla řeč. Řadu zápasů měla Žihadla rozehranou velice dobře. Jenže několikaminutové výpadky pak jejich snahu často zmařily. Bude to za rok lepší?

Hráč sezony podle hokej.cz - David Horký

David Horký patří k moravskobudějovickým hokejovým stálicím. Neúnavný bojovník, dříč. Na ledě nevypustí jediný souboj. Svému týmu je platný na obou stranách hřiště. Jeho devízou je rozhodování zápasů, umí však také poctivě bránit. Zkrátka lídr se vším všudy. Takového borce chce mít ve svých řadách každý tým. Letos ho sice pronásledovalo zranění ramene, kvůli němuž nějakou dobu absentoval, i tak ale stihl odehrát 28 zápasů (22+17). 

Foto: Veronika Braunová - Lénartová

Překvapení sezony

Daniel Šebesta. Když klubová garnitura přivedla těsně před koncem přestupového období do Moravských Budějovic obránce Daniela Šebestu, spousta fanoušků si nechápavě klepala na čelo. Vysoký zadák se ale osvědčil opravdu dobře. Hokejista, který strávil většinu letošní sezony jen v krajské lize, si spolehlivě plnil své defenzivní povinnosti, k nimž navíc přidal také vítanou ofenzivní nadstavbu. V Moravských Budějovicích s ním díky tomu počítají i do budoucna.

Nejproduktivnější hráč: Petr Krutiš (13+35)

Nejlepší střelec: David Horký (22 branek)

Nejlepší nahrávač: Petr Krutiš (35 asistencí)

Nejproduktivnější obránce: Michal Kruckovyč (4+9)

Brankářská jednička: David Vacek (5.53)

Pár slov na závěr: Byl to těžký porod. Bez pomoci defibrilátoru (podpory města a především fanoušků) by novorozenec zřejmě nepřežil. Jinými slovy, na letošní sezoně Moravských Budějovic se toho moc pozitivního nalézt nedá. Tím hlavním pozitivem je vlastně asi fakt, že už to za rok horší být pravděpodobně nemůže. Na Vysočině proto všichni věří v lepší budoucnost. Zvolili si cestu, která je pro český hokej správná, musí však na spoustě věcí zapracovat. Jinak se i ta nejvznešenější myšlenka změní v prach a už nebude návratu.

Konečné umístění v tabulce skupiny Východ: 9. místo

Sezona obrazem

Foto: Leoš Linduška

Foto: Leoš Linduška

Foto: Leoš Linduška

Foto: Veronika Braunová - Lénartová

Foto: Leoš Linduška

Foto: Veronika Braunová - Lénartová

Foto: Veronika Braunová - Lénartová

Foto: Veronika Braunová - Lénartová

Foto: Leoš Linduška

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz