Sezona Mostu: mladý klub pokračuje ve slibném rozvoji

Foto: Petr Čepek, hokejnp.cz

24. dubna 2020, 22:21

Ondřej Mach

Druhý rok severočeského klubu po návratu do druhé ligy se nedá označit jinak než jako úspěšný. Lvi byli dlouho ve hře o druhé postupové místo přímo do semifinále play off. Most si nakonec účast mezi nejlepší čtyřkou skupiny Sever vybojoval v předkole proti Trutnovu, jeho další cestu ale zastavila pandemie koronaviru

O Kapku lepší hokej

Nová mostecká organizace vznikla v roce 2017 a od předloňského postupu do třetí nejvyšší soutěže patří mezi lepší celky severské skupiny. Loni klub jako nováčka druhé ligy řada týmů podceňovala, Lvi ale v play off překvapili a ve čtvrtfinále vyřadili našlapaný Jablonec.

Kluby se na tým letos začaly více připravovat, v tomto ohledu to měla družina trenéra Vladimíra Machuldy o něco těžší. Po Vrchlabí a Dvoru Králové ale ve skupině nebylo lepšího výběru, Lvi tak navázali na loňské umístění.

Na startu sezony to dokonce vypadalo, že by modrobílí mohli pomýšlet na lepší tabulkovou pozici. Z úvodních čtyř duelů sice tým dvakrát padl, následně ale zabral a najel na sedmizápasovou vítěznou šňůru.

V dalším období se poměrně rovnoměrně střídaly porážky s výhrami, před blížící se vyřazovací částí se Most dostal do skvělé formy: dokonce v závěrečných kolech porazil Vrchlabí a Dvůr Králové. Na druhé místo to přesto nestačilo, Lvům chybělo osm bodů. Nutno podotknout, že čtvrtý Děčín nasbíral o osmnáct bodů méně.

Foto: Petr Čepek, hokejnp.cz

Severočeši tak museli do předkola, kde je čekal šestý Trutnov. Klub z města proslaveného populárním seriálem šel do série jako papírový favorit a veškeré prognózy jasně potvrdil. Mostu na postup do semifinále stačily tři zápasy, Draci vzdorovat nedokázali.

Zbytek příběhu však znáte, do chodu tuzemských ale i zahraničních soutěžích poté zasáhl koronavirus. Na severu přesto musí panovat spokojenost. Na úspěšnou sezonu bývá mnohem těžší navázat a klubu se to do puntíku povedlo. V další fázi vyřazovací části se mohlo stát cokoliv, to už se ale bohužel nedozvíme.

Dá se říct, že Lvi letos disponovali lehce vylepšenou sestavou z loňského ročníku. Hlavní zbraní modrobílých je bezpochyby ofenziva: přes hranici padesáti bodů se podruhé v řadě dostal Martin Mical, zdatně mu sekundují Pavel Smolka nebo Vladimír Kýhos. Z mladší generace vynikal David Drašar nebo Štěpán Urbánek.

Obranu řídí zkušený Aleš Havlůj, roli mentora může plnit útočník František Bakrlík. V brankovišti odváděl skvělou práci Lukáš Hosnedl. Pokud se klubu podaří osu mužstva udržet, mohou být Mostečtí Lvi v následujících letech velmi úspěšní.

Foto: Petr Čepek, hokejnp.cz

Co se povedlo

Potvrdit minulý ročník. Říká se, že obhájit titul bývá mnohem těžší než ho získat. Most sice obhajoval „pouze“ loňské třetí místo, přesto si vedl skvěle. Tato sezona je důkazem, že čtvrtfinálové vyřazení Jablonce nebylo náhodou.

Silná útočná letka. Jak už bylo zmíněno, tým hodně těží z výkonů ofenzivních hráčů. Lvi v tomto ročníku nastříleli 185 branek, což bylo po Vrchlabí nejvíc ve skupině. Kredit ale nelze upřít ani obraně: 137 inkasovaných gólů se řadí na třetí místo.

Porazit každého alespoň jednou. V severské skupině letos nebyl tým, který by s Mostem neprohrál. Nejblíž k tomu mělo Vrchlabí, které ztratilo až poslední vzájemný zápas. Mužstvo ukázalo, že se může měřit opravdu s každým.

Co se nepovedlo

Střetnutí s Trutnovem. Přestože je v play off jednoznačně přehráli, v základní části se Lvům proti Drakům tolik nedařilo. Trutnovští ovládli vzájemnou bilanci ze základní části v poměru 3:2, Most ale v předkole nezaváhal.

Zabudovat mladší hráče. V sestavě modrobílých se během ročníku objevili jen tři junioři, což bylo po Vrchlabí nejméně v celé skupině (shodně tři juniory letos nasadil ještě Jablonec). Ani z hlediska hráčů do 24 let si klub nevedl moc dobře, v této kategorii jich bylo nejméně ve skupině. Negativa se hledají těžko, snad tedy jen na tomhle by mohli v Mostě zapracovat.

Hráč sezony podle hokej.cz – Martin Mical

Velkou pozornost si zaslouží i brankář Lukáš Hosnedl nebo kapitán Aleš Havlůj, my jsme však vybrali nenápadného bojovníka Micala. Pětadvacetiletému útočníkovi se v týmu daří, což doložil další padesátibodovou sezonou. Jeho přínos byl klíčový i v play off, kde během tří utkání zaznamenal šest bodů (4+2).

Foto: Petr Čepek, hokejnp.cz

Statistiky

Průměrná návštěvnost: 293 diváků 

Nejproduktivnější útočník: Martin Mical, 53 bodů (24+29)

Nejproduktivnější obránce: Aleš Havlůj, 30 bodů (5+25)

Nejlepší střelec: Pavel Smolka (25 branek)

Nejvíce asistencí: Vladimír Kýhos (37 asistencí)

Nejvíce trestných minut: František Bakrlík (98 minut)

Nejmladší hráč: Jakub Dohnal (18 let)

Průměr obdržených gólů na zápas: Lukáš Hosnedl (3,21)

Celkové skóre: 185 vstřelených a 137 obdržených branek

Procentuální využití přesilovek: 15,86 %

Procentuálně počet ubráněných oslabení: 84,95 %

Celkový počet trestných minut: 595 minut

Konečné umístění: 3. místo (77 bodů)

Sezona obrazem

Foto: Petr Čepek, hokejnp.cz

Foto: Petr Čepek, hokejnp.cz

Foto: Facebook MOSTEČTÍ LVI

Foto: mostectilvi.cz

Foto: mostectilvi.cz

Foto: mostectilvi.cz

Foto: Facebook MOSTEČTÍ LVI

Foto: Miroslav Zdražil, HC Děčín

Foto: mostectilvi.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz