Sezona Motoru: Extraligoví, extraligoví! Už jsou zase extraligoví...

Foto: Jan Homolka, hcmotor.cz

Tak tenhle Motor, to bylo něco! Šlapal, nezadrhával se. Celou základní část jel na plné otáčky. Skvěle ho seřídil Václav Prospal, který měl jasnou vizi a jako správný šéf uměl být přísný.

Aplikace Tipsport extraligy

V minulosti České Budějovice doplatily na různé věci. Při své první baráži zjistily, že na nejvyšší level prostě nestačí. Musely posílit. Když už to v sezoně 2015/2016 vypadalo nadějně, Motor postihla nevídaná marodka a z postupového snu se stala noční můra.

Vyšlo to až teď. Za podivných okolností.

Ostatně za dost podivných okolností také Motor před sedmi lety o extraligu přišel. Je to paradox. Stejně tak je paradox, že v prvním kole nové sezony se České Budějovice doma postaví hradeckému Mountfieldu.

Umístění po základní části: 1. místo.

Co se povedlo?

Postup. Konečně! Po sedmi sezonách, přičemž v šesti z nich měl Motor za cíl postup, se na jih Čech vrací nejvyšší hokejová soutěž.

Rekord. A že to byla pořádná jízda! České Budějovice vyhrály 50 zápasů z 58, celkově pak získaly 153 bodů. Jde o prvoligový rekord v počtu bodů získaných týmem za základní část. Co je zajímavé, tahle parta byla ještě úspěšnější než hvězdami nabité mužstvo během výlukové sezony 2004/2005. 

Přístup hráčů. Českobudějovičtí hokejisté přistoupili ke každému zápasu zodpovědně. To byla jedna z příčin rekordu. Vliv na tom měla i ohromná konkurence v týmu – trenéři se nebáli posadit i velké hvězdy. Takže hráči makali v každém zápase, aby se udrželi v sestavě.

Dvanáct zápasů bez ztráty bodu. Nejlepší formu měly České Budějovice v říjnu a listopadu. Tehdy dokonce udržely dvanáct zápasů dlouhou sérii bez ztraceného bodu! K tomu pak měly šňůru 25 utkání, ve kterých získaly alespoň bod. Nevídaná dominance.

Přesilovky. Motor využil 24,70 % svých početních výhod. Jde o nejvyšší úspěšnost v Chance lize. V přesilovkách řádil hlavně kapitán Pavel Pýcha, který v nich získal 35 ze svých 60 bodů.

Góly při vlastním oslabení. České Budějovice měly také velmi dobré oslabení. Celkově během něj dostaly 39 gólů, samy pak skórovaly dvanáctkrát (nejvíckrát ze všech účastníků Chance ligy). Rozdíl -27, to není špatné.

Návštěvnost. Motor byl znovu nejnavštěvovanějším klubem z druhých nejvyšších soutěží po celé Evropě! Na jeho zápasy průměrně chodilo 5 843 diváků. Bude nyní na každé extraligové utkání vyprodáno? Možné to je...

Venkovní zápasy. Zdá se to neuvěřitelné, ale je to tak: České Budějovice získaly venku (77) ještě víc bodů než doma (76). Jen ve dvou venkovních duelech z 29 nebodovaly. Chápete to?

Speciální utkání. Českobudějovičtí fanoušci se letos nebavili jenom hokejem, ale i marketingovými akcemi. Motor jako tradičně uspořádal charitativní utkání pro Arpidu a nastoupil v luxusních vánočních dresech. Akci oživili i herec Jiří Mádl a zpěvák Pekař. Později – v utkání s Litoměřicemi – Jihočeši oblékli retro dresy Slavoje. 

Co se nepovedlo?

Hořká pachuť postupu. České Budějovice v základní části dominovaly a v play off by byly jasným favoritem. O postupu chtěly rozhodnout na ledě a užít si euforii s fanoušky. To se nestalo. To je ta největší kaňka v sezoně.

Dvě prohry za sebou. Vybírat u Motoru, co se nepovedlo, to je fakt těžké. Aby tu vůbec něco bylo, zmiňme dvě porážky za sebou z konce prosince – Budějovice tehdy doma prohrály s Chomutovem a v dalším kole nestačily na Slavii. Tohle byla jejich největší krize v sezoně :) 

Neslavné loučení s Pavlinem. Jediným hráčem, který v Českých Budějovicích skončil v průběhu sezony, byl slovinský obránce Žiga Pavlin. Měl zdravotní problémy a v listopadu se s klubem dohodl na ukončení smlouvy. Za Motor předtím odehrál tři povedené sezony, je proto svým způsobem škoda, že nebyl u postupu. Ročník dokončil v Košicích.

Brízgala by v play off nepomohl. České Budějovice během přestupové uzávěrky sháněly ještě jednoho brankáře. V play off nechtěly nechat nic náhodě. Motor lanařil dokonce Patrika Bartošáka, ten ale upřednostnil zahraničí. České Budějovice tak na poslední chvíli přivedly Adama Brízgalu. Jenže s klauzulí, že si ho Kladno může kdykoliv stáhnout zpět. A to skutečně udělalo – Brízgala by tedy nakonec ve vyřazovacích bojích za Motor nastoupit nemohl. Pochopitelně ale vzhledem k tomu, že sezona skončila tak, jak skončila, je pro České Budějovice vlastně dobře, že Bartošák nedorazil. Motor ušetřil na výplatě a stejně postoupil. 

Hráč sezony podle hokej.cz – Pavel Pýcha

Nejlepší hráč Motoru i celé ligy. Pýcha jako kapitán dovedl České Budějovice k postupu a sám sbíral individuální trofeje. Stal se nejlepším obráncem soutěže, byl zařazen do All-Star týmu a získal i Cenu Tomáše Zelenky. Kromě toho stanovil těžko překonatelný rekord mezi obránci – v základní části se blýskl 60 body.

Foto: Martin Kurfiřt

Hráčské statistiky v základní části

Kanadské bodování:
1. Pavel Pýcha, 60 b
2. Martin Novák, 52
3. Zdeněk Doležal, 47
4. David Gilbert, 38
5. Lukáš Endál, 37
6. Radek Prokeš, 37
7. Václav Karabáček, 36
8. Miroslav Holec, 35
9. Jan Kloz, 35
10. Jan Veselý, 33

Kanadské bodování obránců:
1. Pavel Pýcha, 60 b
2. Karel Plášil, 33
3. René Vydarený, 30
4. Ivan Lytvynov, 24
5. Jakub Suchánek, 16

Juniorské bodování:
1. Ivan Lytvynov, 24 b

Nejlepší střelci:
1. Zdeněk Doležal, 25 g
2. Jan Veselý, 24
3. Lukáš Endál, 18
4. Miroslav Holec, 18
5. Radek Prokeš, 18

Nejlepší střelci mezi obránci:
1. Pavel Pýcha, 13 g
2. René Vydarený, 7

Vítězné góly:
1. Jan Veselý, 8 g

Přesilovkové góly:
1. Zdeněk Doležal, 14 g

Přesilovkové góly mezi obránci:
1. Pavel Pýcha, 6 g 

Nahrávači:
1. Pavel Pýcha, 47 a
2. Martin Novák, 36
3. Karel Plášil, 27

Statistika +/-:
1. Pavel Pýcha, +41
2. Ivan Lytvynov, +39
3. René Vydarený, +39
4. Radek Prokeš, +39
5. Martin Novák, +38

Nejhorší +/-:
27. Žiga Pavlin, -1
26. Václav Svach, +4
25. Ondřej Kachyňa, +5

Trestné minuty:
1. Conor Allen, 118 TM

Nejvíc zblokovaných střel:
1. Jakub Suchánek, 92 AB

Nejlepší hráč na buly:
1. Jan Kloz, 59,07 %

Nejvytíženější hráč:
1. Pavel Pýcha, 21:44 TOI/GP

Úspěšnost gólmanů:
1. Milan Klouček, 93,06 %
2. Jan Strmeň, 90,91 %

Průměr gólmanů:
1. Milan Klouček, 1,78 G/Z

Čistá konta:
1. Milan Klouček, 5 ČK

Odchytané minuty:
1. Milan Klouček, 2 086 min.
2. Jan Strmeň, 1 226 min.

Sezona obrazem

Foto: Michal Vítovec, centrum Arpida

Foto: Michal Vítovec, centrum Arpida

Foto: Jan Homolka, hcmotor.cz

Foto: hcmotor.cz

Foto: Facebook Motoráci

Foto: Facebook Motoráci

Foto: Jan Homolka, hcmotor.cz

Foto: Pavel Kacerovský, hcmotor.cz

Foto: hcmotor.cz

Foto: Jan Homolka, hcmotor.cz

Foto: hcmotor.cz

Foto: hcmotor.cz

Foto: Jan Homolka, hcmotor.cz

Foto: Martin Kurfiřt

Foto: Martin Kurfiřt

Foto: hcmotor.cz

Foto: Martin Kurfiřt

Milan Klouček.

Milan Klouček. | Foto: Martin Kurfiřt

Foto: Pavel Kacerovský, hcmotor.cz

Foto: Martin Kurfiřt

Foto: Michal Polák, eMPefoto.cz

Foto: Michal Vítovec, centrum Arpida

Foto: Karel Dvořáček, sportyusti.cz

Foto: Karel Dvořáček, sportyusti.cz

Foto: Pavel Kacerovský, hcmotor.cz

Foto: Jan Homolka, hcmotor.cz

Videomomenty

Havířov měl obrovské šance, brankáři Motoru pomohli obránci na brankové čáře

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz