Sezona Olomouce: strádání, potom vzestup. Nový první útok táhl i bavil

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

21. března 16:16

David Jahoda

Věděli, že jsou o rok vyzrálejší. Olomouc se jako vloni zase toužila přiblížit branám semifinále, nakonec k tomu z důvodu zásahu vyšší moci nedostala příležitost. Škoda, po strastiplné cestě sezonou 2019/20 hráli Hanáci v jejím závěru svůj nejlepší hokej.

partneři českého hokeje

Aleš Jergl s Jakubem Galvasem byli pryč, jádro mužstva ale zůstalo stejné. Jako již tradičce, žádné radikální změny. K tomu se v Olomouci vyšvihli exkluzivním úlovkem na přestupovém trhu – po konci ve Vítkovicích přivábili Rostislava Olesze

Hrát vršek tabulky a při tom bavit diváky. To mnohokrát zdůraznil starší z trenérské dvojice Kohoutů Zdeněk Moták. Dlouho se však nedařilo ani jedno. Podzim v podání Hanáků byl cokoliv jiného, jen ne zábavný. Ale žádné unáhlené kroky a zbrklé vyhazovy.

Tým se pod Motákem a Tomajkem stejně jako rok zpátky dokázal zmátořit a nakonec s klidem postoupit do předkola play-off. K přímému postupu chyběla trocha – tři body.

Díky předkolu mohlo těšit Olomoucké alespoň to, že si na rozdíl od drtivé většiny klubů protáhli sezonu o dva zápasy v předkole proti Zlínu. 

Umístění v základní části Tipsport extraligy: 7. místo.

Co se povedlo?

První lajna. Na trio Pavel Musil, Lukáš Nahodil a Lukáš Klimek byla radost pohledět. Spolupráce jim sedla od první chvíle, kdy je trenéři dali dohromady. Stalo se tak 3. listopadu na ledě Karlových Varů. Od té doby se jejich souhra zlepšovala, postupem času byli schopni fungovat i na slepo. Tihle tři vážně bavili. 

Musil jako přestupová trefa. Zažehnout potřebovala Olomouc, zažehnout potřeboval i on sám. Rychlík Pavel Musil v Mladé Boleslavi herně chřadl, potřeboval změnu. Generální manažer Mory Erik Fürst jeho hostováním vystřelil pro svůj tým trefu do černého. Později se stal součástí úderné první letky a během 37 zápasů za Olomouc nashromáždil dohromady 26 bodů (13+13). V součtu se třemi body (1+2) z Mladé Boleslavi zažil nejpovedenější ročník kariéry. Zůstane na Hané i dál? To je otázka. 

Vzestup. Prakticky celou sezonu Olomoučtí balancovali na hraně desátého místa. Na přelomu roku z pozic zajišťující předkolo na chvíli vypadli, stejně jako v minulé sezoně se jim pak ale povedl finiš základní části. Z posledních 15 zápasů základní části padli jen pětkrát a patřili k nejlepším celkům soutěže. 

Zelenáč Mokrý. Branislav Konrád i Jan Lukáš na marodce, v tahu byla i možnost záskoku z první ligy. 21. února proti vedoucímu Liberci tak musel do akce 18letý junior Vojtěch Mokrý. Debut mezi dospělými jako hrom. Proti lídrovi inkasoval z první střely, ale nesesypal se, a nakonec byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání. O dva dny později vychytal i výhru na ledě Brna, znamenitě si vedl i ve třetím představení proti Třinci. Zdá se, že se Mora ani v následujících letech nemusí o post brankáře bát.

Zápasy s Karlovými Vary a Litvínovem. Dva soupeři, osm zápasů, žádná prohra ani ztracený bod. Karlovy Vary a Litvínov byly pro Olomouc oblíbenými protivníky. Tým z lázeňského města porazili Hanáci výsledky dvakrát 3:2 a dvakrát 4:2, Vervu zdolali poprvé 4:3, pak třikrát shodně 3:1.

Co se nepovedlo?

Říjen. Osm utkání, z toho sedm porážek, čtyřikrát bez vstřelené branky. Druhý hrací měsíc se olomouckým hokejistům vůbec nepovedl. Dát gól chvílemi v jejich podání vypadalo jako nadlidský úkol. Během října dokázali vyhrát jen nad Litvínovem. 

Škůrkovo „peklo“. V minulých sezonách byl David Škůrek stálicí v první obranné dvojici po boku kapitána Martina Vyrůbalíka. Několik fatálních chyb, které vedly ke gólům soupeře, ale trenéry Hanáků přiměly urostlého beka poslat do Třebíče. Nedařilo se mu ani po návratu, potom navíc přišlo zranění. „Prošel jsem si peklem,“ říkal v závěru základní části, kdy jeho forma šla zase nahoru a získal si zpět místo v sestavě. Ostatně, trochu úsměvné až bizarní na Škůrkově sezoně je, že se 14 body vyhrál týmové bodování obránců.

Knotkova sezona protkaná zraněními. V uplynulých dvou sezonách zaznamenal shodně po 30 bodech. Jan Knotek, který dříve táhl Kohouty ze své tradiční pozice prvního centra, se těšil, že na to naváže a tuto hranici pokoří i tentokrát. Jenže silákovi z Hané tentokrát zkomplikovala sezonu zranění. I kvůli nim se nedostal do takové pohody, na jakou byl zvyklý. Nakonec v 37 zápasech zaznamenal 10 bodů.

Posila Hecl. Omlazení kádru, rychlost, dravost a taky kanadské body. Od slovenského útočníka Marka Hecla si na Hané slibovali víc než jen tři body (1+2) v 19 utkáních. Na konci listopadu se stal prakticky jedinou obětí špatných olomouckých výkonů, vrátil se zpátky do Trenčína. Na jeho obranu je potřeba říct, že mezi Kohouty moc prostoru nedostal, na druhou stranu... v týmu byli lepší než on. 

Strapáčovy fauly. Jeho atak na vítkovického obránce Tomáše Černého v říjnovém utkání namíchl trenéra Jakuba Petra tak, že na základě toho poté na tiskové konferenci vznikla velká rozepře s olomouckým koučem Zdeňkem Motákem. Strapáč dostal za svůj zákrok dvouzápasovou stopku. Tři zápasy pak Hanákům v prosinci chyběl za loket na sparťanského Lukáše Pecha.  

Hráč sezony podle hokej.cz – Lukáš Nahodil

Jako za starých časů. Ba ne... dokonce ještě lepší! Útočník Lukáš Nahodil prožil v 31 letech nejlepší ročník své kariéry. Náramně si užíval spolupráci v prvním útoku s rychlonohými křídly Pavlem Musilem a jmenovcem Klimkem. S 18 brankami se nakonec stal nejlepším střelcem Olomouce, o tři góly předběhl Zbyňka Irgla, na kterého s 35 body jen o dva body nestačil v celkové produktivitě mužstva. Jeho 14 kladných bodů v tabulce pravdy překonali jen obránci Jan Jaroměřský (+19) a Jiří Ondrušek (+18).

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Hráčské statistiky v základní části

Kanadské bodování:
1. Zbyněk Irgl, 37 b
2. Lukáš Nahodil, 35
3. Lukáš Klimek, 28
4. Pavel Musil, 26
5. Rostislav Olesz, 19
6. Petr Kolouch, 16
6. Vilém Burian, 16
8. David Škůrek, 14
9. Tomáš Dujsík, 13
10. Jiří Ondrušek, 12

Kanadské bodování obránců:
1. David Škůrek, 14
2. Tomáš Dujsík, 13
3. Jiří Ondrušek, 12
4. Jan Jaroměřský, 11
5. Jan Švrček, 5

Juniorské bodování:
1. Tobiáš Handl, 1 b

Nejlepší střelci:
1. Lukáš Nahodil, 18 g
2. Zbyněk Irgl, 15
3. Pavel Musil, 13
3. Petr Kolouch, 13
5. Lukáš Klimek, 11

Nejlepší střelci mezi obránci:
1. Jiří Ondrušek, 4
2. Jan Jaroměřský, 4
3. David Škůrek, 3

Vítězné góly:
1. Zbyněk Irgl, 4 g
1. Petr Kolouch, 4

Přesilovkové góly:
1. Lukáš Nahodil, 5 g

Přesilovkové góly mezi obránci:
1. David Škůrek, 3 g 

Nahrávači:
1. Zbyněk Irgl, 22 a
2. Lukáš Nahodil, 17
2. Lukáš Klimek, 17

Statistika +/-:
1. Jan Jaroměřský, +19
2. Jiří Ondrušek, +18
3. Lukáš Nahodil, +14
4. Pavel Musil, +10
5. Lukáš Klimek, +9

Nejhorší +/-:
29. David Škůrek, -10
28. Martin Vyrůbalík, -9
27. Tomáš Dujsík, -8

Trestné minuty:
1. Petr Strapáč, 43 TM

Nejvíc zblokovaných střel:
1. Jan Jaroměřský, 82 AB

Nejlepší hráč na buly:
1. Jan Knotek, 51,57 %

Nejvytíženější hráč:
1. Jiří Ondrušek, 20:44 TOI/GP

Úspěšnost gólmanů:
1. Branislav Konrád, 92,16 %
2. Jan Lukáš, 91,77 %

Průměr gólmanů:
1. Branislav Konrád, 2,26 G/Z

Čistá konta:
1. Jan Lukáš, 2 ČK

Odchytané minuty:
1. Branislav Konrád, 1 701 min.
2. Jan Lukáš, 1 277

Sezona obrazem

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Foto: Lucie Dospivová, hc-olomouc.cz

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Videomomenty

 

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz