Sezona Pardubic: Po bronzu stříbro a… Dynastie se tvoří Dědkovým stylem

Foto: Markéta Křížová

Dynamo zažilo nejúspěšnější sezonu od roku 2012. Dokázalo obhájit vítězství v základní části, přivezlo stříbro ze Spengler Cupu a po sedmi letech se vrátilo do prestižní Ligy mistrů. Jenže vytoužený Pohár TGM zůstává ve Slezsku.

Už devětkrát se rozhodovala série extraligového play off na domácím ledě Pardubic. Ani v letošním sedmém zápase s Třincem ale Dynamo nepříznivou sérii emotivních proher nezlomilo.

Dynamo skončilo těsně pod vrcholem počtvrté v extraligové historii. Kdyby se Pardubicím povedlo proměnit herní převahu a dát alespoň jednu branku navíc z několika možností v prodloužení, psal by se jiný příběh. Ale na východě Čech k mistrovské skládačce stále něco chybí. Možná chce jen osud ukázat Petru Dědkovi, že všechno nejde hned. Že je potřeba méně tlaku a více stability? 

Třinec vytvořil svůj stroj postupnou, trpělivou a poctivou prací. Pardubice svůj tým také budují. Kromě zkušených odchovanců tvoří jádro týmu i hvězdy jako Will, Sedlák, Čerešňák. Letos bylo poprvé od Dědkova příchodu do klubu cítit, že kádr má opravdu blízko k titulu. Celá parta podávala skvělé výkony v základní části a svoji sílu ukázala i na Spengleru nebo v Evropě. Dynamo hrálo disciplinovaně jako jeden tým. 

Radost HC Dynamo Pardubice

Radost HC Dynamo Pardubice | Foto: Lukáš Fabián, hcdynamo.cz

Hodnocení klubu? Znát je pokrok u mládeže – dorost získal stříbrné medaile, devátá třída bronz. Do pardubické akademie se daří lákat talenty z různých koutů republiky (například Slavia, Jihlava, Kladno, Olomouc).

Ale taky je potřeba vidět, že Petr Dědek za čtyři sezony odvolal čtyři trenéry. Smlouvy dále bleskově ukončil s kapitánem Jakubem Nakládalem nebo čerstvě podepsaným Anthonym Camarou. Po stříbru nyní odcházejí Hyka i Košťálek.

Varaďa při nástupu do funkce hovořil o tom, že chce budovat dynastii. Dynamo velký tým staví, o tom není pochyb. Taky to jde celkem rychle, vždyť v létě 2020 byly Pardubice rády za udržení extraligy. Ale kroky vedení stále nestíhají udivovat oběma směry. Zvučné posily a velké plány s novou halou zaujmou, ukončené smlouvy šokují. Klub je asi nejméně oblíbeným v celé extralize. 

Sportovně? Letos nic nechybělo. Někteří lídři se ve finále nepotkali s ideální formou, to je běžná součást sportu. Akorát Třinec byl ještě lepší. A zkušenější? Štěstí přeje připraveným a Třinec ho měl o trochu víc.

Konečné umístění v Tipsport extralize: 2. místo.

Foto: Markéta Křížová

Co se povedlo 

Základní část – Opět po roce Dynamo zvítězilo v základní části Tipsport extraligy. Podruhé v historii se Pardubicím podařilo prvenství v dlouhodobé části soutěže obhájit, stalo se tak po dvaceti letech. Dynamo navíc nasbíralo 121 bodů, čímž překonalo dosavadní maximum Liberce z ročníku 2015/16. V 52 zápasech Pardubice 33x zvítězily, dalších osm výher přidaly v nastaveném čase. A pouze v pěti případech odcházelo Dynamo bez bodu. Tým nerozhodila ani výměna trenérů, pod Markem Zadinou tým fungoval prakticky perfektně až do finále.

Spengler Cup (a CHL?) – Třinec ve finále v roce 2019 nedal ani gól, Sparta předloni podlehla na nájezdy. Pardubice na Silvestra prohrály boj o slavný pohár s domácím Davosem, jejich stříbro ale mělo neskutečný emotivní náboj. Po těsných výhrách ve skupině Dynamo prohrávalo s Kanadou ještě čtyři minuty před koncem 1:3, díky třem brankám ale dokonalo semifinálový obrat, který rozbrečel i Václava Varaďu. „Možná takový závěr na Spengler Cupu ještě nikdy neviděli,“ říkal po utkání, které skončilo skoro až o půlnoci. A finále od 12:10 s odpočinutým Davosem bylo už nad síly Varaďova celku. Stejně jako čtvrtfinále Ligy mistrů, kde favorit z Pardubic padl s Lukko Rauma celkově 7:8. Po přesvědčivém osmifinále s Ilvesem i cenných bodech ze skupiny mířili červenobílí v Evropě výš…

Foto: Lukáš Krejčík, hcdynamo.cz

Play off kromě dvou zápasů… Čtvrtfinálová série s Hradcem Králové byla jednou z nejkvalitnějších, které extraliga v posledních letech zažila. Každý zápas byl soubojem na krev na ledě i v hledišti, odhodlaného a energického soupeře Dynamo čtyřikrát porazilo o jediný gól. Přes Litvínov pak ambiciózní tým prošel bez jediné ztráty, i když hlavně poslední zápas proběhl dost divoce (5:6). Před finále mělo Dynamo výhodu domácího prostředí i odpočinku. Jenže s Třincem se tyto nerovnosti mažou. Oceláři díky nemastnému (možná pasivnímu?) výkonu soupeře urvali první duel v Pardubicích. Dynamo zase srovnalo na 2:2 navzdory mnoha oslabením a urvalo extrémně důležitý pátý zápas doma (3:0). Jenže do Třince jako kdyby nepřijelo pro titul… Matný výkon se po nepovedeném úvodu už nepovedlo zvrátit a rozhodnout tak musel sedmý zápas. V něm byly Pardubice aktivnější herně i střelecky. Ale skolit třineckého hegemona nezvládly ani ve druhém prodloužení.

Návštěvnost. V základní části chodilo na domácí utkání průměrně 9460 diváků, v play off bylo téměř vždy vyprodáno (10 160). Po Spartě jde o nejlepší výsledek extraligy, na vyřazovací boje byl přitom zájem o hokej takový, že by klub dokázal prodat možná ještě dalších 10 tisíc vstupenek. Po loňském rekordu jde o slušnou vizitku pro východní Čechy i marketingové aktivity Pardubic, vždyť jejich hala má prostory pro 10 194 lidí. Vyprodala se také listopadová exhibice ke klubovému výročí a zájem vzbudil i velmi povedený film z dílny Bez frází o stoleté historii klubu – a propojení východočeského města s oblíbeným zimním sportem. 

Co se nepovedlo 

Vyhazov Václava Varadi – Pardubičtí fanoušci byli v posledních letech zvyklí na cokoli. Už po titulu v roce 2012 překvapilo propuštění generálního manažera Zbyňka Kusého. Potom sportovní výsledky, skandály, působení Pavla Rohlíka, vyhazov Tomáše Rolinka… Nebo konec Jakuba Nakládala či odvolání Radima Rulíka. A stejně se našel moment, který vzal mnohým dech a řešil se po celé republice. Plánované pětileté angažmá Václava Varadi skončilo po půl roce. A to ve chvíli, kdy Dynamo na první místo ztrácelo pouhý bod a mělo dva zápasy k dobru.

Šokující byl přitom hlavně způsob, jakým se celá výměna trenérů komunikovala – „Varaďa neplnil požadavky a klub řešil urážky hráčů i kolegů!“ zaznělo od Petra Dědka na klubovém webu. Zkušený kouč údajné neprofesionální chování odmítá – a ukončení smlouvy se dosud řeší s právníky, protože na dohodu „po dobrém“ Varaďa nepřistoupil. I proto Dědek na veřejnosti do detailu popisoval všechny interní důvody, které vedly k nástupu Marka Zadiny na pozici hlavního trenéra.

Výstup Marka Zadiny  – Pardubice vyhrály v Třinci 6:2 a srovnaly finálovou sérii na 2:2. Přesto bylo Dynamo opět terčem posměchu, konkrétně jeho hlavní kouč, který se po utkání rozhodl promluvit o mediálním tlaku. Měl pocit, že přísnější dodržování pravidel hry na brankovišti přišlo až poté, co si na počínaní Pardubic stěžovali Třinečtí i Milan Antoš ve svém komentáři. „On, který hrál celý život v brankovišti, tady teď říká takové věci. Špiní Pardubice, špiní pardubickou organizaci a špiní naše hráče. Odmítám jeho názory, pro mě to není žádný expert,“ hlásil Marek Zadina.

„Hrozně mi vadí takové ovlivňování veřejnosti, ta mediální masáž je neskutečná. Podobná vyjádření ovlivňují lidi na sociálních sítích, kteří tomu podlehnou, a také hokejové prostředí. Funkcionáře, komise. Tohle do hokejového prostředí vůbec nepatří,“ pokračoval. Splnilo Zadinovo nepřipravené a chaotické vyjádření účel? Ve výsledku spíše zvýšilo tlak a nevraživost veřejnosti směrem k pardubickému klubu…

Richard Pánik a Ondřej Vála.

Richard Pánik a Ondřej Vála. | Foto: Michal Dědič

Nehráli mladé – Když se bojuje o titul, mládí jde většinou bokem. Z hráčů mladších 23 let odehrál za Pardubice zhruba třetinu sezony Michal Hrádek, pár dalších jednotlivců pak dostalo pouze desítky extraligových minut. Dynamo mělo široký našlapaný kádr a po většinu sezony si s ním vystačilo i v Lize mistrů či na Spengler Cupu. Play off dokonce pouze z tribuny sledovali zkušení mazáci Jan Kolář a Robert Říčka. Pro mladé není místo, posledním takovým klíčovým hráčem byl v Pardubicích Matěj Blümel. Nejmladším hokejistou Dynama s podobnou rolí je nyní čtyřiadvacetiletý Martin Kaut a o rok starší Vála s Hájkem. Dřívější extraligové úspěchy přitom Východočeši zaznamenávali vždy se silnou mladou generací odchovanců v sestavě.

Trejd roku – David Cienciala byl jedním z lídrů pardubického obrození po příchodu Petra Dědka do klubu, během necelých tří sezon přispěl 103 body ve 154 zápasech. Pod Václavem Varaďou ale nebyl spokojený a Dynamo by s ním končící smlouvu již neprodlužovalo. A tak se Cienciala vrátil do rodného Třince, kde dostal větší zápasové vytížení. Místo něj na východ Čech v lednu přišel Richard Pánik, pro kterého šlo o desátý přesun během devíti sezon. Závěr základní části se povedl oběma útočníkům, v play off ale křídlo prvního pardubického útoku zapsalo jen čtyři body – Pánik se předvedl spíše faulem vysokou holí po odpískaném ofsajdu a Zadina jej dokonce na zápas posadil. Poté trefil tyčku v sedmém finále, jenže… Ve druhém prodloužení rozhodl zlatým zásahem v pádu právě David Cienciala. Čtrnácti body se z fungujícího třetího útoku s Daňem a Hudáčkem výrazně postaral o titul.

Odchody Hyky a Koštálka – Zkušení borci na hraně třicítky a reprezentace spolu měli bojovat za Dynamo minimálně tři další sezony. Jenže právě jejich bojovnost v play off byla hodnocena nedostatečně, a tak je Dynamo propustilo – Hyku do Sparty, Košťálka na roční hostování do Vítkovic. Co říkají čísla na výkony obránce? Ofenzivně si Košťálek držel svůj vysoký standard a patřil mezi patnáct procent nejlepších obránců směrem dopředu, před vlastní brankou byl mezi nejhoršími v celé extralize. Nedařilo se mu ani ve finále.

To Hyka byl v základní části dominantní. Za 49 zápasů posbíral 45 bodů (třetí v týmovém bodování) a podle dat Hockey Logic byl v útoku i na přesilovce jedním z nejlepších hráčů extraligy (percentil 99 a 98). Skvělá čísla měl i v mezihře (tranzici). Jenže v play off za šestnáct utkání nevstřelil ani gól, přidal jen šest asistencí. Do druhé poloviny sedmého finále jej kouč Zadina ani nenasazoval a Petr Dědek v rozhovoru po sezoně uvedl, že Hyka tento moment údajně nenesl nejlépe. Dynamo tak ukončilo další dlouhodobou smlouvu. Koho teď bude mít Lukáš Sedlák na křídlech a na přesilovce? 

Lukáš Sedlák

Lukáš Sedlák | Foto: Jakub Knap

Hráč sezony podle Hokej.cz – Lukáš Sedlák

Kandidátů by se našlo více – spolehlivý Roman Will, střelec Lukáš Radil, asi nejlepší bek extraligy Peter Čerešňák. Anebo Vondráček s Mandátem, dříve nechtění dříči, kteří nevypustili souboj a v play off stříleli důležité branky. Nejlepší závěr sezony měl ale na mistrovství světa Lukáš Sedlák. V českém dresu předváděl svůj nejlepší hokej přesně tak, jako loni, když vlétl do extraligy. Minimálně bodově letos (již s rolí kapitána) udržel standard – v základní části zapsal 25 branek a 22 asistencí, v play off přidal dalších deset bodů.

Hráčské statistiky v základní části

Kanadské bodování:
1. Lukáš Sedlák, 47 b
2. Lukáš Radil, 46
3. Tomáš Hyka, 45
4. Robert Kousal, 41
5. Peter Čerešňák, 37
6. Martin Kaut, 29
7. Tomáš Zohorna, 26
8. Robert Říčka, 26
9. Jan Košťálek, 23
10. Patrik Poulíček, 23

Kanadské bodování obránců:
1. Peter Čerešňák, 37
2. Jan Košťálek, 23
3. Ondřej Vála 17
4. Tomáš Dvořák, 17
5. David Musil, 11

Nejlepší střelci:
1. Lukáš Sedlák 25 g
2. Lukáš Radil, 21
3. Tomáš Hyka, 16
4. Robert Říčka, 16
5. Patrik Poulíček, 15

Nejlepší střelci mezi obránci:
Peter Čerešňák, 8 g

Vítězné góly:
Lukáš Sedlák, 7 g

Přesilovkové góly:
Robert Říčka, 10 g

Přesilovkové góly mezi obránci:
Peter Čerešňák, 5 g

Nahrávači:
1. Robert Kousal, 31 a
2. Tomáš Hyka, 29
3. Peter Čerešňák, 29

Trestné minuty:
Tomáš Zohorna, 35 TM

Nejvíc zblokovaných střel:
Tomáš Dvořák, 100 AB

Nejlepší hráč na buly:
Lukáš Sedlák, 61,99 %

Nejvytíženější hráč:
Peter Čerešňák, 22:04 TOI/GP

Úspěšnost gólmanů:
1. Dominik Pavlát 94,17 %
2. Roman Will, 91,71 %
3. Milan Klouček, 90,91 %

Průměr gólmanů:
1. Dominik Pavlát 1,51 G/Z
2. Roman Will, 2,04 G/Z
3. Milan Klouček, 2,51 G/Z

Odchytané minuty:
1. Roman Will, 2353 min.
2. Milan Klouček, 574 min.
3. Dominik Pavlát, 239 min.

Sezona obrazem

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz