Sezona Pardubic: Zpátky do sedla zatím ne, ale pokrok byl znát

Foto: Ladislav Adámek, hcdynamo.cz

Pardubice jsou dlouholetou tradicí spojeny s dostihy. Pokud bychom tak měli přirovnat jejich uplynulou sezonu k legendárnímu závodu koní, Taxis v podobě vytouženého postupu mezi nejlepší čtyřku zatím nepřeskočily. Odstartovaly ale dobře, po většinu času bežely vepředu a přes překážky se dostávaly. Jaký to rozdíl, oproti předchozím rokům...

Ještě v březnu 2020 nebylo jasno v tom, jak skončí jubilejní 70. sezona Pardubic v nejvyšší hokejové soutěži. Na dlouhou dobu mohla být jejich poslední, do boje o záchranu bylo Dynamo namočené už od října a třeba v lednu by si na tohoto koně vsadil málokdo.

Závod o udržení se ale jako zázrakem vydařil, rozhodlo se v posledním extraligovém kole. Klub pak v létě přebral ambiciózní majitel Petr Dědek a po výrazných změnách se chtěl hned zařadit do boje o medaile.

Předloni to bylo přání, loni před sezonou už ale semifinále zmiňoval jako jasný cíl.

„Doplnili jsme tým podle představ. Věřím, že má mužstvo sílu a bude patřit k favoritům extraligy. Cíl je medaile, bez ní bych to bral jako neúspěch,“ pronesl tehdy.

Pod Kunětickou horou se ovšem museli spokojit jen s dalším neúspěšným čtvrtfinále. Místo Mladé Boleslavi (prohra 0:4 na zápasy) tentokrát koně rozpůlily České Budějovice (1:4).

Pardubice přitom tentokrát měly na víc, rozdíl oproti soupeři už nebyl tak velký. Ale zase to nevyšlo a na příští sezonu jsou cíle ještě vyšší.

Dynamo i Dědek už ví, že úspěch se nedá koupit. Manažeři, realizační tým i hráči pořád věří v trpělivost. Přesto se v klubu přes léto udály další změny – a všechny s jediným cílem.

Vyjde plán Pardubic do třetice? Zrovna v jubilejní sté sezoně? Záleží i na tom, jak se poučí z uplynulého ročníku. I když měl hořký konec, nebyl jednoznačně negativní, takže na východě Čech je na čem stavět.

Drobné nešvary tým přesto zažil. A aby si o řádek níže mohl konečně přečíst lepší číslovku, musí na nich zapracovat.

Konečné umístění v extralize: 6. místo.

Foto: Ladislav Adámek, hcdynamo.cz

Co se povedlo?

Výkony posil. V létě 2021 přivedly Pardubice celkem šest nových hráčů, brankáře Dominika Frodla, kanadského obránce Dennise Robertsona a útočníky Adama Musila, Davida Ciencialu, Roberta Říčku a Slováka Marka Hecla. A všichni naráz se stali tahouny – Říčka sbíral bod na zápas, Košťálek se stal nejproduktivnějším obráncem extraligy, Cienciala jedním z nejlepších útočníků Dynama, poctivý a obětavý Musil zase vynikal na buly a efektivně pracoval na obou stranách kluziště. Robertson a Hecl pak nadprůměrně doplňovali své spoluhráče v čemkoli, co po nich trenéři chtěli. A co se týče obdržených branek, Frodl byl pátým nejlepším brankářem v extralize. Posily Pardubic výborně zapadly do nového prostředí i kolektivu a v červenobílém dresu se jim dařilo, takže kromě dvou cizinců všechna silná jména pokračují v kádru. Právě na ně se teď bude hodně spoléhat, vždyť tvoří nové pardubické jádro.

Návštěvnost a zvraty zápasů. Možná právě zvědavost fanoušků na nové posily přilákala do ochozů enteria areny tolik lidí. Nebo byl ten důvod úplně jiný, třeba takový, že se diváci nikdy nenudili? Páté nejlepší přesilovky, 32 střel na zápas (druzí v extralize), ale taky celkem dost trestných minut a silné osobnosti v týmu ve spojení s mladými hráči... Ano, ale taky divoká utkání, ve kterých Dynamo často tahalo i za kratší konec, nevyužívalo šance nebo doplácelo na zbytečné chyby. Jenže v pravý moment pak dokázalo zapnout a zápas dovést do vítězného konce. Čtyřikrát po nájezdech, čtyřikrát gólem do prázdné branky, často v přesilovkách. Takže průměrně 4604 diváků (nejvíce v rámci extraligy) odcházelo z haly do centra Pardubic hned patnáctkrát s úsměvem na rtech.

Atraktivní hokej na špici tabulky. Hráčské legendy na pardubické lavičce nesvazovaly své hokejisty tuhým defenzivním systémem, neomezovaly kreativitu svých hráčů. A lidský přístup týmu Richarda Krále vycházel až do února. Pardubice byly po Spartě asi nejofenzivnějším týmem, většinou porážely papírově slabší soupeře (velký rozdíl oproti dřívějšímu selhávání v podobných případech) a jejich fanoušci se bavili, protože právě na kombinační hokej jsou zvyklí. V jednu chvíli Dynamo s touhle hrou v tabulce prohánělo i Třinec s Hradcem. 

Předkolo. Když extraligovou sezonu 2020/21 na měsíc přerušila pandemie, Pardubice ani nesmutnily. Sezonu plnou očekávání odstartovaly velmi špatně, propadly se až na předposlední místo. Dokonce měnily trenéry, takže za předkolo play off pak nakonec byly celkem rády. A za výsledek 3:1 na zápasy s Karlovými Vary taky, ve druhém zápase dokonce rozdílem 11:3 předvedly největší kanonádu ve vyřazovacích bojích české extraligy. Letos bylo předkolo jasným zklamáním, ale na Dynamo čekal stejný soupeř a favorizované mužstvo Východočechů si tentokrát poradilo úplně bezchybně. Karlovy Vary padly 2:3, 2:4 a 2:3 po prodloužení a sezona jim opět skončila brzy.

Co se nepovedlo?

Konec Jakuba Nakládala. Chronologicky vzato byl prvním opravdovým problémem Dynama zápas s Českými Budějovicemi 30. prosince 2021. Pardubice jej prohrály 1:6 a nebodovaly tak poprvé po patnácti předchozích utkáních. Takže v kontextu vlastně nic hrozného, stále byly třetí v tabulce. Po debaklu s tehdy devátým celkem soutěže ale Dynamo přišlo o svého kapitána. Třetího ledna ukončil s klubem svou spolupráci, oficiálně z osobních důvodů. Neoficiální verze z kabiny je známá, šlo o neshody s vedením klubu, které po utkání kritizovalo jeho i týmový výkon. Pro Nakládala tak extraligová sezona skončila, na 99 % také celá hokejová kariéra. A Pardubice? Na jejich výsledky měla aféra nejdříve pozitivní vliv, hráči se semkli a makali o to víc. Nakládal jako největší lídr s přirozeným respektem a zkušenostmi ale hodně chyběl zejména v únoru a březnu, kdy se lámala sezona.

Zranění. Sestava Dynama se v průběhu roku poměrně dost měnila. Částečně kvůli tomu, že do A-týmu byli zapojování mladí hráči, kteří jinak hráli v juniorce nebo Vrchlabí. Jindy se zase hledalo optimální složení nebo se zkoušeli oživit jednotliví hráči, na které zrovna přišla menší krize (to pomohlo třeba u Anthonyho Camary). Ale tím největším důvodem byla zranění. Už v prvním utkání si Ondřej Roman přivodil otřes mozku. Po Novém roce pak na delší dobu vypadli ze sestavy Robert Říčka, Michal Hrádek, Jan Kolář i Dennis Robertson nebo Marek Hecl. Po návratu z olympiády zase marodil Matěj Blümel a ve čtvrtfinále bylo citelnou ztrátou zranění Adama Musila. 

Doplnění kádru. Právě kvůli mnoha absencím se Dynamo na konci ledna rozhodlo přivést tři cizince. Kromě kazašského beka se zajímavými zkušenostmi z KHL Jurije Sergijenka taky Kanaďana Matta Petgravea ze slovenské soutěže a mladého ruského útočníka Igora Švyrjova. Jediný, kdo nezklamal, byl ale Sergijenko. Ten si odehrál svůj poměrně dobrý standard, nikdo ze tří příchozích se ale nestal tahounem. Naopak, jako kdyby jejich příchod spíš přitížil mužstvu, které zrovna v únoru procházelo velkou krizí. Pardubicím tehdy došla šťáva. A z výše zmíněných si v play off pak zahrál jen Petgrave na pozici sedmého beka. 

Závěr základní části. Jak probíhala většina sezony? Střídavě nějaký nepovedený zápas, třeba i ztráty v zápasech, kde bylo Dynamo lepším týmem. Ale pak zase série vítězství, díky kterým Pardubáci zapomněli na své slabiny. Body přibývaly, náskok v tabulce se zvyšoval. Takže za dlouhou dobu vůbec nejstabilnější ročník, třetí místo po základní části by bylo nejlepším výsledkem od roku 2012. Jakoby ale výkyvy a nalomená psychika – dědictví týmu z let minulých – stále zůstávaly v pardubické kabině. Tenhle přízrak se totiž vrátil před koncem základní části. Pardubice se rázem propadly o dvě příčky, z posledních devíti zápasů vyhrálo Dynamo jen jeden, ten závěrečný ve Zlíně. Na čtvrté místo už to ale nestačilo, České Budějovice díky lepším vzájemným zápasům postoupily rovnou do čtvrtfinále a jako bonus získaly i několikadenní volno, které se později hodilo...

Čtvrtfinále. Jako nůž máslem prošly Pardubice předkolem, do kterého se namočily kvůli sérii neúspěšných utkání v únoru a březnu. Silnější soupeř s jiným stylem hry je pak ale vrátil zpět do letargie. Do tlaku, ze kterého nevěděly, kudy ven. Určující bylo, že České Budějovice začínaly sérii doma, kde je hnal vyprodaný stadion a Jihočeši předváděli perfektní výkony. Bylo znát, že měli čas na přípravu. Zatímco Jaroslav Modrý přečetl pardubickou hru, využil zjevných nedostatků a slabších okamžiků Dynama, lavička Krále a spol. reagovala na vývoj série hůře. Na hráče Pardubic padla tíha okamžiku, nebo jim trochu chyběly síly. Motor totiž urval vyrovnaný první zápas, a i když v tom druhém nebyl tak dobrý, obratem a dvěma góly v posledních 41 vteřinách vyhrál 3:2. Těsná výhra z hostujícího ledu 2:1, kdy Dynamo nevyužilo šance, pak Motoru nabídla hned tři mečboly a velkou psychickou výhodu. Pardubice jednou dokázaly o gól vyhrát (ve čtvrtfinále poprvé po čtyřech letech), ale pak o gól padly a jejich sen o medaili se rozplynul.

Hráč sezony podle hokej.cz – Robert Říčka

Dobré výkony podával už dříve ve Zlíně i ve Spartě. Že ale předvede takovou show, jako po příchodu do Pardubic, to moc lidí nečekalo. Robertu Říčkovi prospěla změna prostředí, byl skvěle fyzicky připravený, vyhovoval mu takticky nesvázaný styl Richarda Krále a výborně si vyhověl s novými spoluhráči, zejména s Davidem Ciencialou nebo Robertem Kousalem. Jakmile od nich dostal puk, pohotově pálil a většinou se nemýlil. Celková bilance 27 branek a 47 bodů v 48 zápasech mluví za vše. Devětkrát zužitkoval přesilovku, mezi tahouny Dynama patřil i v play off. S ním na ledě byly Pardubice mnohem nebezpečnější, držely puk, vytvářely si šance. Vždyť kromě nejproduktivnějšího hráče klubu mohl Říčka vyhrát i nejlepšího střelce extraligy, jen kdyby nepřišlo zranění, které ho zastavilo na osm utkání... Naváže Říčka na svůj styl start-cíl i v příští sezoně?

Foto: hcdynamo.cz

Hráčské statistiky v základní části

Kanadské bodování:
1. Robert Říčka, 47 b
2. Jan Košťálek, 41
3. Robert Kousal, 40
4. David Cienciala, 39
5. Anthony Camara, 36
6. Adam Musil, 35
7. Juraj Mikuš, 26
8. Matěj Blümel, 24
9. Patrik Poulíček, 23
10. Matej Paulovič, 23

Kanadské bodování obránců:
1. Jan Košťálek, 41 b
2. Juraj Mikuš, 26
3. Dennis Robertson 13
4. Jakub Nakládal 11
5. Jan Kolář 7

Juniorské bodování:
1. Robin Kaplan, 78 b 

Nejlepší střelci:
1. Robert Říčka 27 g
2. Anthony Camara, 22
3. Adam Musil 17
4. Matěj Blümel 11
5. Robert Kousal 11

Nejlepší střelci mezi obránci:
1. Jan Košťálek 8 g
2. Juraj Mikuš, 5 g

Přesilovkové góly
1. Robert Říčka, 9 g
2. Anthony Camara, 7 g

Přesilovkové góly mezi obránci:
1. Jan Košťálek, 3 g
2. Juraj Mikuš, 1 g

Nahrávači:
1. Jan Košťálek, 33 a
2. Robert Kousal, 29 a

Statistika +/-:
1. Robert Kousal, + 16
2. Juraj Mikuš, + 15
3. Matěj Blümel, + 14
4. Jakub Nakládal, +11
5. Matej Paulovič, +9

Nejhorší +/-:
1. Igor Švyrjov, -6
2. Tomáš Urban, -6
3. Jurij Sergijenko, -4

Trestné minuty:
1. Anthony Camara, 88 TM

Nejvíc zblokovaných střel:
1. Jan Kolář, 84 AB

Nejlepší hráč na buly:
1. Adam Musil, 59,16 %

Nejvytíženější hráč:
1. Juraj Mikuš, 20:00 TOI/GP

Úspěšnost gólmanů:
1. Dominik Frodl, 91,41 %
2. Milan Klouček, 90,44 %
3. Jakub Soukup, 90,00 %

Průměr gólmanů:
1. Dominik Frodl, 2,32 G/Z

Čistá konta:
1. Dominik Frodl, 4 ČK
2. Milan Klouček, 1 ČK

Odchytané minuty:
1. Dominik Frodl, 2123 min.
2. Milan Klouček, 1282 min.
3. Jakub Soukup, 12 min.

Sezona obrazem

Videomomenty

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz