Sezona Řisut: nezkušený tým s novým koučem příjemně překvapil

Foto: Petr Čepek, hokejnp.cz

11. dubna 2020, 10:59

Ondřej Mach

V Řisutech došlo před začátkem ročníku k četným změnám. Na lavičce skončil olympijský šampión Martin Procházka, kterého vystřídal Michal Jäger. Výraznou obměnu prodělal i hráčský kádr, odešel například dlouholetý kapitán Matěj Kos. Jak se Buldokům vedlo?

Aplikace Tipsport extraligy

Procházka mužstvo vedl tři roky, do vyřazovací části s ním došel pouze v premiérové sezoně. V Řisutech dospěli k závěru, že tým potřebuje nový impuls a k tomuto úkolu přivedli trenéra Michala Jägera.

Sedmačtyřicetiletý kouč v první lize trénoval Kadaň, o soutěž níže působil v Klášterci nad Ohří nebo v Sokolově. Buldokům dal kromě toho vale dlouholetý tahoun a kapitán Matěj Kos. Kvůli postupu Kladna do extraligy navíc padla vzájemná spolupráce.

Jasno dlouho nebylo ani ohledně Petra Patyka. Jednadvacetiletý centr v létě bojoval o místo v Třebíči, v půlce srpna ale po řezu kádrem v Horácké Slavii skončil. Jeho návrat do druhé ligy byl pro klub klíčový, k Patykovým výkonům se ještě dostaneme.

Jenže Buldoci do základní části vstoupili hrůzostrašně. Z prvních sedmi zápasů zvítězili jen jednou a dohromady získali čtyři body. Týmu se následně povedlo krizi zažehnat, v průběhu listopadu ale přišlo další nepovedené období.

Foto: Facebook HC Řisuty

Podle slov trenéra Jägera za pomalejší rozjezd mohly nízké zkušenosti jeho svěřenců. Pro řadu hráčů to byla vůbec první sezona ve druhé lize. Rčení, že žádný učený z nebe nespadl, v tomto případě platilo.

V prosinci se výkony Řisut ustálily a mužstvo se pomalu začalo prokousávat na příčky zaručující postup do play off. Tam se Buldoci nakonec poměrně bez problémů probojovali, na sedmý Jablonec měli náskok devíti bodů.

A přestože Jägerův výběr nedisponoval takovými zkušenostmi, tak ve vyřazovací části statečně bojoval proti zkušenějšímu Děčínu. Pak ale do hry vstoupil koronavirus... 

Sezonu Řisut nejde hodnotit jinak než pozitivně. Trenér Jäger z party mladíků vytvořil konkurenceschopný mančaft, který v severní skupině mohl hrát vyrovnaně i s těmi nejsilnějšími. Pokud se podaří udržet osa letošního týmu, čekají Buldoky dobré časy. Koneckonců kdo ví, kde by se v případě postupu přes Děčín zastavila jejich jízda letos.

Foto: Petr Čepek, hokejnp.cz

Co se povedlo

Petrášovo hostování. Takový přesun asi čekal málokdo. Zdeněk Petráš byl v Děčíně klíčovým mužem, dlouhou dobu se držel na čele produktivity. Jenže v lednu odešel z pracovních důvodů hostovat právě k Buldokům, kde vytvořil údernou dvojici s Petrem Patykem.

Postoupit do play off. V předchozích třech letech se ve Slaném vyřazovací část nehrála, letos se fanoušci dočkali alespoň jednoho zápasu. Klidně jich ale mohlo být víc, zásahem vyšší moci si však příznivci Řisut na další musí počkat minimálně rok.

Sázka na trenéra Jägera. Bývalý obránce si za úspěšný rok Buldoků zaslouží velký kredit. S týmem, který měl v Řisutech k dispozici, je páté místo opravdu dobrým umístěním. Povede se mu s mužstvem příští sezonu vystoupat ještě výš?

Co se nepovedlo

Velice nízká návštěvnost. Na domácí zápasy si v průměru našlo cestu 74 diváků. Pokud nepočítáme Čínu, tak jde ve třetí nejvyšší soutěži o absolutně nejhorší číslo. Podpora fanoušků je ale v Řisutech dlouhodobým problémem. Buldoci by si za letošní ročník alespoň o trochu více zaplněné ochozy určitě zasloužili.

Začátek sezony. Říká se, že je důležité nepřepálit start, Buldoci ale měli přesně opačný problém. Ti totiž start hrozivě zaspali. Kromě toho schytali jedenáctibrankový debakl od Mostu. V té době to s nimi nevypadalo vůbec dobře.

Huml pouze na skok. Nedá se vyložené říct, že by se Humlovo angažmá nepovedlo. Pracovní důvody zkrátka větší porci zápasů nedovolily. Se zkušeným útočníkem by ale výkony Řisuty s největší pravděpodobností ještě rostly.

Hráč sezony podle hokej.cz – Petr Patyk

Oporou v brance byl mladý Petr Jiroušek, obraně velel Michail Potěchin, my jsme se přesto rozhodli pro Petra Patyka. Dvaadvacetiletý forvard prokázal svoji důležitost už loni, v tomto ročníku dosáhl až na hranici padesáti bodů (21+29). Mimo jiné si herně rozuměl s nově příchozím Zdeňkem Petrášem. Tahle dvojice mohla Buldoky v play off dostat daleko.

Foto: Facebook HC Řisuty

Statistiky

Průměrná návštěvnost: 74 diváků

Nejproduktivnější útočník: Petr Patyk (21 gólů a 29 asistencí)

Nejproduktivnější obránce: Michail Potěchin (4 góly a 19 asistencí)

Nejlepší střelec: Petr Patyk (21 branek) 

Nejvíce asistencí: Petr Patyk (29 asistencí) 

Nejvíce trestných minut: Nikolaj Paršakov (55 minut)

Nejmladší hráč: Josef Flachs (19 let) 

Průměr obdržených gólů na zápas: Petr Jiroušek (3,28), Jan Ilašenko (4,71)

Celkové skóre: 145 vstřelených a 173 obdržených branek

Procentuální využití přesilovek: 15,46 %

Procentuálně počet ubráněných oslabení: 80,98 %

Celkový počet trestných minut: 586 minut

Konečné umístění: 5. místo (55 bodů)

Sezona obrazem

Foto: FB: HC Řisuty

Foto: Facebook HC Řisuty

Foto: Facebook HC Řisuty

Foto: Facebook HC Řisuty

Foto: Miroslav Zdražil, hcdecin.cz

Foto: FB: HC Řisuty


RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz