Sezona Šumperka: Draci sežehli své soupeře

Foto: Věra Václavková, dracisumperk.cz

Draci ze Šumperka letos dominovali. Ve východní skupině nebyl tým, který by se jim mohl rovnat. Družina vedená Martinem Janečkem si neochvějně šla za svým cílem, kterým byl postup do Chance ligy. K zápasům o všechno už ale vlivem současné pandemie nedošlo. To je vlastně jediné negativum, které letošní ročník v podání Šumperka postihlo.

partneři českého hokeje

Draci měli po konci základní části na druhou Opavu luxusní náskok čítající rovných 35 bodů. Je tak jasné, že si letos hráli tak trochu vlastní soutěž.

Abychom našli důvody takové dominance, musíme se vrátit na konec ročníku 2018/2019. Právě tam má totiž letošní sluncem zalitý příběh Draků své základy.

Píše se 19. březen loňského roku. První jarní den je, co by kamenem dohodil, a hokejisté Šumperka cestují ke čtvrtému zápasu semifinále do Moravských Budějovic. V tu chvíli ještě nevědí, že to bude jejich poslední dobrodružství onoho zmíněného ročníku.

Žihadla triumfují poměrem 5:2, a završují tak senzační obrat série z 0:1 na 3:1. Skvadra z malého městečka na Vysočině nebyla favoritem. Oproti nim je Šumperk velkoklubem s neporovnatelně většími zdroji.

Jenže Moravské Budějovice měly na své straně jeden velký trumf. Mladé a hladové mužstvo chtělo něco dokázat. Naposledy. Už v době tehdejších vyřazovacích bojů bylo totiž jasné, že dlouholetý místní mecenáš Zdenek Stojánek v klubu po sezoně skončí, což bude ruku v ruce znamenat konec naprosté většiny jeho kádru.

Právě tohle hnalo Žihadla dopředu, právě díky tomuhle dokázal podceňovaný klub Draky nakonec porazit. Moravské Budějovice zkrátka víc chtěly. Oproti nim působil Šumperk tak nějak profesorsky, byť zkušenosti byly na jeho straně.

Víme, o čem mluvíme. Ty zápasy jsem viděli. Stejně tak je vidělo vedení Šumperka, především pak pan Velčovský. Ten po vyřazení svého celku odvolal z pozice hlavního trenéra zkušeného Josefa Zavadila a na jeho místo dosadil mladého, progresivního Martina Janečka.

Byl to začátek nové éry hokejového Šumperka. Martin Janeček rád pracuje s mladými hráči, u kterých vidí potenciál k dalšímu růstu. Je to pro něj jedna ze zásadních věcí. Právě v tomhle vidí jeden ze smyslů své práce. Není se proto co divit, když šumperský tým začal hned po svém nástupu přebudovávat k obrazu svému.

Foto: Věra Václavková, dracisumperk.cz

V centru jeho pozornosti se ocitli hráči s potenciálem. Tým poměrně rázně omladil. Místo zkušených bardů Pláška, Mojžíše či Čuříka angažoval řadu hladových pušek. Jmenovitě Daniela Spratka, Jana Milfaita, popřípadě Tadeáše Jaroše.

Připomíná vám to něco? V Šumperku se prostě vydali cestou Moravských Budějovic. Tou cestou, která je svojí touhou vyřadila. Nemůžeme s určitostí říct, že by byly Moravské Budějovice pro Draky v tomto vzorem. Jistou paralelu ale v obou příbězích nalézt můžeme.

Dost výraznou.

Do ročníku 2019/2020 vstupovalo mužstvo ze severozápadní Moravy pokorně. Bylo sice favoritem, ale v Šumperku moc dobře věděli, že sport umí být často pořádně nevyzpytatelný. Zvlášť když jste právě začali razit novou koncepční cestu.

Ta každopádně fungovala. Chcete důkaz? Draci dokázali zvítězit pokaždé během úvodních osmi soutěžních střetnutí. Fenomenální jízdu zastavil, anebo spíše přibrzdil, až Žďár nad Sázavou. V polovině října. Tak dlouho v Šumperku čekali na svého pokořitele.

Byl to ale jen epizodní nezdar. Cílevědomé mužstvo dál kosilo soupeře za soupeřem. V bráně čaroval bývalý gólman Opavy Michal Wanecki, jemuž zdatně sekundoval dlouholetý oblíbenec šumperských fanoušků Marek Peksa. Ten se do důvěrně známého prostředí vrátil letos po několikaleté pauze strávené v zahraničí.

Hlavními opěrnými sloupy defenzivy se stali Petr Gewiese (14+32), Tomáš Drtil (12+24) nebo Tomáš Sedlák (10+25). Skvělými výkony se prezentoval taktéž Daniel Kabelka (6+24). Bývalý zadák Moravských Budějovic v Šumperku povyrostl na další výkonnostní úroveň.

Foto: Věra Václavková, dracisumperk.cz

Nebyl jediný. Životní rok zažilo na Severozápadě Moravy také několik útočníků. Třeba Jan Milfait, který k Drakům dorazil z konkurenčního Havlíčkova Brodu. V Kotlině přitom budil jeho přesun nemalé vášně. Čas však ukázal, že konstruktivní útočník udělal s přestupem do Šumperka správné rozhodnutí. Jeho konečná bilance činí 70 kanadských bodů (31+39)

Ani ostatní se ovšem nenechali zahanbit. Parádními čísly disponují Daniel Vachutka (33+35), Tadeáš Jaroš (18+34), popřípadě Daniel Spratek (17+27). Za zmínku stojí taktéž výkony Adama Kofroně. Poctivý dříč přišel do Šumperka v průběhu sezony z Kopřivnice, přičemž si v sestavě Draků hned našel své pevné místo. Během 32 střetnutí nastřádal 17 branek, k nimž přidal 15 gólových asistencí.

Jednoduše řečeno – celý šumperský tým nabízel svým fanouškům opravdu chutný výsledkový pokrm. Pokrm, na který z pozice šéfkuchaře dohlížel hlavní trenér Martin Janeček. Jde o přísného kouče, který nesnáší lajdáctví. Pokud projevíte takovou vlastnost, tak vás zářná budoucnost v jeho týmu nejspíš nečeká.

Na druhou stranu dokáže být dobrým psychologem. Pozitivní klima v kabině je pro něj základ. Se svými svěřenci se nebojí mluvit. Aktuální ročník ukázal, že takový přístup funguje. V Šumperku tedy rozhodně ano.

Janečkův podíl na tomto úspěchu se nedá zpochybnit. Na střídačce působí kultivovaně a klidně, sám ale říká, že uvnitř je hodně emocionální typ člověka. Má kolem sebe každopádně pozitivní auru, za kterou hráči evidentně jdou.

Není moc takových trenérů. Jedním z nich byl a stále ještě je legendární František Výborný. Právě jemu dělal dříve Martin Janeček asistenta. No a právě od něj se toho zcela jistě hodně naučil.

Je jen škoda, že koronavirová epidemie mu neumožnila ukončit misi. Co bude příští rok, to je v tuto chvíli stále zahaleno rouškou tajemství.

Pozitiva sezony

Tady velí mládí… V Šumperku se nebáli vsadit na mladé. V určitém ohledu riskantní cesta se nakonec ukázala být tou správnou. Mezi Draky byli letos jen dva třicátníci: brankář Marek Peksa, respektive obránce Tomáš Sedlák. Ničemu to každopádně nevadilo. Šumperští sezonou proplouvali opravdu hladce. 

Wanecki to zvládl. Šlo pro něj o přelomový ročník. Brankář Michal Wanecki už sice má zkušenosti s tím, jaké to je být jedničkou svého týmu, ale při vší úctě je rozdíl zastávat tuto pozici v Opavě, kde vlastně můžete jen překvapit, a v Šumperku, který vám pro vaši práci dá prakticky profesionální podmínky. Za to pak logicky očekává kvalitu. Michal Wanecki si s tímto tlakem poradil znamenitě. Neroztřásl se. Navíc pokud bylo potřeba, zaskočil za něj spolehlivý Marek Peksa.

Trenér. Budeme se opakovat. Velký podíl na má na letošní krasojízdě Šumperka Martin Janeček. Cítíte to na každém kroku. Cílevědomého kouče si v Šumperku chválí snad všichni, kteří se kolem tamního klubu pohybují. Podle jejich slov má potenciál na to, aby jednou trénoval coby hlavní kouč minimálně extraligu. Potvrdí to v budoucnu?

Negativa sezony

Předčasný konec. Letošní sezona Draků nemá prakticky žádná negativa. Ty se totiž těžko hledají u týmu, který za celou dobu základní části prohrál jen pět utkání. Samozřejmě, že vždy je co zlepšovat. To platí ve sportu i v životě, avšak Šumperk letos zkrátka zářil. Jedinou výraznější kaňkou je tak předčasný konec ročníku, za který však Draci logicky nemohou. Připravil je totiž o ty nejdůležitější zápasy.

Hráč sezony podle hokej.cz – Daniel Vachutka

Sedmadvacetiletý útočník v Šumperku rozkvetl. Nezpochybnitelné kvality měl v sobě vždy, nicméně až letos se mu je povedlo bezezbytku prodat. Celkově nasbíral 68 kanadských bodů. Jeho kolega z útočných řad Milfait měl sice ještě o dva více, na druhou stranu Vachutka na tom byl lépe ve statistice +/- i vstřelených gólů. 

Foto: Věra Václavková, dracisumperk.cz

Nejproduktivnější hráč: Jan Milfait (31+39)

Nejproduktivnější obránce: Petr Gewiese (14+32)

Nejlepší střelec: Daniel Vachutka (33 branek)

Nejlepší nahrávač: Jan Milfait (39 asistencí)

Brankářská jednička: Michal Wanecki (91,4 %)

Pár slov na závěr: Nová šumperská vize funguje, vsadit na mladé bylo dobré rozhodnutí. Ve 2. lize najdete i další špičkové týmy, ale z výše popsaných důvodů jsou to právě Draci, kdo má s ohledem do budoucna pravděpodobně největší potenciál. Už za rok bychom se od této party mohli dočkat ještě větších věcí. 

Sezona obrazem

Foto: Věra Václavková, dracisumperk.cz

Foto: Věra Václavková, dracisumperk.cz

Foto: dracisumperk.cz

Foto: Věra Václavková, dracisumperk.cz

Foto: Luboš Vácha, bkhb.cz

Foto: Věra Václavková, dracisumperk.cz

Foto: dracisumperk.cz — Věra Václavková

Foto: Věra Václavková, dracisumperk.cz

Foto: Věra Václavková, dracisumperk.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz