Sezona Varů: Energie obstála, třešnička na dortu ale chyběla

Foto: Markéta Křížová, hc-kometa.cz

Těžkou sezonu Karlovy Vary zvládly. Nutno dodat, že i letos bavil mladý tým fanoušky rychlým a ofenzivním hokejem. Jen play off nevyšlo. V něm Západočeši narazili na své limity, jež úzce souvisejí s ekonomickými možnostmi klubu.

Fanshop národního týmu

V Karlových Varech před sezonou nečekejte velkohubá prohlášení o tom, jak je klub připraven zaútočit na nejvyšší příčky. Ne snad, že by to nebylo cílem, ale na západě Čech dobře vědí, že ekonomicky nepatří mezi štiky českého hokejového rybníčku.

To jim ale neubírá. Energie je zářným příkladem toho, jak může sportovnímu klubu pomoci sestup do nižší soutěže. Po roční odmlce a následném návratu mezi tuzemskou hokejovou smetánku totiž hokej v Karlových Varech dělají dobře.

Počínání Karlových Varů nejlépe vystihuje rčení: za málo peněz hodně muziky. Platilo i v uplynulé sezoně. Prvořadým cílem pro klub z lázeňského města bylo zcela jistě vyhnout se sestupovým starostem. Při pohledu na mohutně zbrojící konkurenci, jež se bála hrozby přímého padáka, šlo o cíl více než logický.

Povedlo se.

Družina Martina Pešouta se na boj Zlína s Kladnem o poslední nesestupovou příčku dívala s pohodlným náskokem. Fanoušky navíc povětšinou bavila atraktivním hokejem, ve kterém nebyla nouze o hodně gólů.

Přesně to je koneckonců rukopis Martina Pešouta. Tenhle stále ještě mladý kouč rozhodně nechce hrát na 1:0. Mezi jeho kréda patří, že kořením hokeje jsou góly. Podle toho se řídí. Takže když jste sledovali zápasy energetiků, mnohem pravděpodobnější byl výsledek 6:5 než třeba 2:1.

Za pět let Pešoutova působení u týmu mají hráči tenhle styl pod kůží. Ambiciózní lodivod proto věřil, že by jeho parta mohla udělat další pokrok.

V nejlepším případě zabojovat v play off o co nejlepší výsledek.

K tomu ale nedošlo. Energie sice na poslední chvíli proklouzla do předkola, když v přímém souboji zdolala Litvínov, ale to bylo z její strany vše.

Co naplat, v play off se většinou znásobí síla movitějších klubů, které do svých kádrů mohou angažovat vícero zkušenějších (dražších) hráčů. Jasně to ukázala konfrontace s Pardubicemi, kterým v předkole Západočeši podlehli 0:3 na zápasy.

Navíc když jste téměř rok co rok vystaveni nutnosti nahradit odcházející lídry, které vám přetáhne konkurence s plnějším měšcem, jen těžko můžete spřádat plány na atak nejvyšších příček.

Stejně tak tomu bude i příští sezonu. Už teď je totiž jasné, že trenér Martin Pešout vyslyšel volání brněnské Komety a vydal se na novou misí pod Špilberk. Následoval ho rychlonohý Jakub Flek, pro něhož má Pešout přichystané lukrativní místo v elitním brněnském útoku vedle Holíka a Zaťoviče.

Je otázkou, jak si Energie s těmito citelnými absencemi poradí. Pokud však budou na západě Čech dál vyznávat nastolený trend, a navíc se dokáží znovu strefit do „bezejmenných“ hráčů, které pak trpělivě vypiplají v diamanty, nemusejí se obávat.

Nový trenér Energie David Bruk navíc má dostatek zkušeností s tím, jak usměrnit mladíky. I to by mohl být pro fanoušky Karlových Varů důvod k optimismu.

Konečné umístění v extralize: 12. místo

Foto: Kateřina Kundertová, hokejkv.cz

Co se povedlo?

Energie bavila. Fanoušci spolku Fanclub defenzivního fotbalu a obdivovatelé Martina Pulpita asi radost neměli. Většině ostatních ale musel styl ordinovaný Martinem Pešoutem a jeho kolegy chutnat. Karlovy Vary předváděly rychlý, přímočarý styl hokeje. Šlo jim nejen o vítězství, ale také o to, aby vstřelily co nejvíce gólů. Zkrátka…. Žádná betonárka.

Další pokroky dělníků ledu. Jiří Černoch, Jan Hladoník nebo třeba Petr Koblasa. To jsou hráči, u kterých byste ještě před pár lety nečekali, že na nich bude stát produktivita extraligového týmu. Jenže právě do takového stádia všichni tři letos dospěli. Jejich výkony byly pro Karlovy Vary stěžejní. Ba co víc, první jmenovaný si jimi dokonce vysloužil místo v nominaci na mistrovství světa ve Finsku. No a teď Jiřímu Černochovi visí doma ve vitríně bronzová medaile.

Kulich zaujal. Teprve osmnáctiletý Jiří Kulich patří mezi nadějné talenty nejen karlovarského, ale i celého českého hokeje. Letos dostal první výraznější šanci v dospělém hokeji, kterou dokázal chytit za pačesy. Ve 49 zápasech nasbíral 14 kanadských bodů a ukázal, že v něm dřímá potenciál.

Co se nepovedlo?

Play off. Po posledním kole základní části, ve kterém si Západočeši vybojovali postup do play off, byla v Karlových Varech dobrá nálada. Jenže ta měla jepičí život. O pár dní později totiž celý klub začal řešit dovolené. Karlovy Vary v předkole nestačily na Pardubice poměrem 0:3 na zápasy.

Venkovní zápasy. Energetici patřili v minulé sezoně k poslušným návštěvám. Svým hostitelům sebrali jen 22 bodů. Hůře na tom v tomto ohledu bylo jen Kladno (21 bodů) a Zlín (16 bodů). Právě tyhle body Karlovým Varům na konci sezony chyběly k tomu, aby si klub mohl nárokovat lepší výchozí pozici pro vyřazovací část.

Slabší defenziva.
176 inkasovaných branek v základní části je hodně. Tohle číslo ale přímo navazuje na styl, který Karlovy Vary hrály. Přesto by pevnější defenziva neškodila.

Hráč sezony podle hokej.cz Tomáš Vondráček

Tomáš Vondráček vždy patřil mezi dělníky ledu. Mezi poctivé hráče, kteří vyčnívají zejména v defenzivě a černé práci. To se letos nezměnilo. K tomu ale dokázal třebíčský odchovanec přidat rovněž ofenzivní nadstavbu, což potvrzuje pohled na klubové kanadské bodování, jemuž Vondráček vládne. Patrně šlo o nejlepší ročník jeho dosavadní kariéry. 

Foto: Aleš Bedlík, hokejkv.cz

Hráčské statistiky v základní části

Kanadské bodování:
1. Tomáš Vondráček, 41 b.
2. Tomáš Mikúš, 38
3. Jakub Flek, 36
4. Martin Kohout, 35
5. Tomáš Rachůnek, 32
6. Michal Plutnar, 28
7. Jiří Černoch, 24
8. Petr Koblasa, 24
9. Jan Hladonik, 20
10. Ondřej Beránek, 18

Kanadské bodování obránců:
1. Michal Plutnar, 28 b.
2. Lukáš Pulpán, 14
3. Ondřej Dlapa, 12
4. Tomáš Havlín, 11
5. Patrik Parkkonen, 8

Nejlepší střelci:
1. Tomáš Vondráček, 21 g.
2. Jakub Flek, 15
3. Jiří Černoch, 15
4. Tomáš Rachůnek, 14
5. Petr Koblasa, 13

Nejlepší střelci mezi obránci:
1. Michal Plutnar, 8 g.
2. Lukáš Pulpán, 6
3. Tomáš Havlín, 3

Přesilovkové góly:
1. Jří Černoch, 8 g.

Přesilovkové góly mezi obránci:
1. Lukáš Pulpán, 2 g.

Nahrávači:
1. Tomáš Mikúš, 28 a.
2. Martin Kohout, 24
3. Jakub Flek, 21

Statistika+/-:
1. Jakub Flek, +13
2. Tomáš Havlín, +11
3. Ondřej Beránek, +8
4. Michal Plutnar, +7
5. Lukáš Pulpán, +7

Nejhorší +/-:
1. Martin Osmík, -28
2. Tomáš Redlich, -15
3. Tomáš Vondráček, -12
4. Martin Weinhold, -11
5. Patrik Parkkonen, -10

Trestné minuty:
1. Petr Koblasa, 22 TM

Nejvíc zablokovaných střel:
1. Ondřej Dlapa, Martin Rohan, oba 88 AB

Nejlepší hráč na buly:
1. Jiří Černoch, 51,90 %

Nejvytíženější hráč:
1. Michal Plutnar, 22:14 TDI/GP

 Úspěšnost gólmanů:
1. Filip Novotný, 91,04 %
2. Štěpán Lukeš, 89,83 %
3. Vladislav Habal, 89,53 %

Průměr gólmanů:
1. Filip Novootný, 3,02 G/Z

Čistá konta:
1. Filip Novotný, 3 ČK

Odchytané minuty:
1. Filip Novotný, 1786 min.
2. Vladislav Habal, 848 min.
3. Štěpán Lukeš, 758 min.

Sezona obrazem

Videomomenty

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz