Sezona Zlína: Nalezení nových opor, konec však znovu už v předkole

Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

Zlín dokázal zacelit díru po Robertsu Bukartsovi, našel nové opory, několik hráčů dosáhlo na osobní maxima. V sezoně oslav 90. výroční od založení klubu ale znovu nedošli Berani dál než do předkola.

Nový fanshop

Zlín vstoupil do ročníku 2018/19, v němž slavil 90 let od založení, bez dvou největších hvězd – brankáře Libora Kašíka a střelce Robertse Bukartse. A znovu s (byť ne zdaleka tak razantní) pozměněnou identitou. Společnost Aukro po roce vyměnil už z minulosti známý partner PSG. Jeho jméno se tak místo předešlého hlavního sponzora zakomponovalo jak do jména, tak do loga. Už tak neplatilo Aukro Berani Zlín, ale PSG Berani Zlín.

Začátek ročníku nebyl v podání ševců bůhvíco, z prvních sedmi duelů vyhráli jen dvakrát. Velká krize pak přišla v prosinci, neustále se však drželi v závěsu za postupovou desítkou. A play off se jim nakonec povedlo udělat. Mohl za to hlavně únor, který byl ve zlínském podání skoro bezchybný. Byl u toho už i brankář Kašík, jenž se po epizodách v Chabarovsku a následně v Kometě Brno ocitl znovu mezi svými.

Je fajn být doma, hlásí trenér Stavjaňa »

Veletoč brankářů, do kterého se zapojily hned tři kluby, odnesl jiný navrátilec Jakub Sedláček, jenž do té doby Kašíka vcelku spolehlivě nahrazoval. Zlín tehdy převzal Kašíkovu dlouhodobější smlouvu z Brna, zatímco Sedláček byl u Beranů vázaný jen do konce ročníku. Byla to jednoduchá rovnice, podle které se generální manažer Martin Hosták a spol. řídili. 

Berani nakonec dokázali v našlapané tabulce vyválčit deváté místo a postoupit do předkola. Stejně jako před rokem ale v této části taky zlínská pouť sezonou skončila. Podaří se ševcům větší úspěch pod novým koučem Antonínem Stavjaňou? 

Konečné umístění v Tipsport extralize: 9. místo.

Co se povedlo?

Nahrazení Bukartsových bodů. Zatímco Roberts Bukarts v Třinci, potažmo později ve Spartě jen marně naháněl své zlínské výkony, v sestavě Beranů mezitím vykrystalizovaly nové opory, které jeho produkci nahradily. Životní sezony zažili Jiří Ondráček (36 bodů), Tomáš Fořt (30), (staro)nové posily Jakubové Šlahař (30) a Herman (27) či stálice Pavel Kubiš (27). 

Štěpánská otočka. Touhle výhrou zlínští hokejisté sice jen rozřízli série proher, který předcházely i následovaly, ale stála za to. Na Štěpána dokázali Berani porazit královéhradecký Mountfield navzdory tomu, že ještě na startu třetí části prohrávali 2:4. Zlín nakonec vyhrál 6:4, čtyřmi body se pod to podepsal Jiří Ondráček.

Zápasy s Dynamem. Jasně, Dynamu se nedařilo celou sezonu a chuť si na něm spravil kdekdo. Zlín si ale zápasy proti němu ve všech čtyřech případech doslova užil. S Východočechy neztratil ani bod, navíc hned třikrát jim vstřelil aspoň pět branek. Ze všech duelů proti Pardubicím měli zlínští hokejisté skóre 20:5. 

Co se nepovedlo?

Zase jen předkolo. Vloni ševcům vystavila stopku Olomouc, letos Mladá Boleslav. Byť se tentokrát vše muselo rozštípnout až v rozhodujícím pátém zápase. Zlín se dál než do předkola nepodíval potřetí za sebou.

Oběť Gulašova koncertu. Byla to šmouha na jinak nejpovedenějším období sezony. Z osmi zápasů šlo o jedinou prohru. Ale že to byl pořádný políček. Konkrétně darda 2:9 na ledě Plzně. Vraždění jehňátek měl na svědomí hlavně snajpr Milan Gulaš, který dal pět gólů a navrch na jeden přihrál. 

Angažmá Poletína a Werbika. Za sebou měl vcelku povedené dvouleté působení v Chomutově, ovšem ve Zlíně to Michalu Poletínovi nešlo. V 28 duelech zaznamenal jen osm bodů, následně putoval do Vítkovic. Neklaplo ani angažování odchovance Nicolase Werbika, který ve 20 zápasech zapsal jen jednu asistenci. Pak hrál v Chance lize za Jihlavu. Tam, nutno podotknout, exceloval. Od nové sezony bude hrát ve Vítkovicích. 

Hráč sezony podle hokej.cz – Jiří Ondráček

Tady jsme byli na vážkách. Nakonec jsme před Tomášem Fořtem, který si parádními výkony ve zlínském dresu dokonce vybojoval pozvánku do širší nominace národního týmu před mistrovstvím světa, dali přednost Jiřímu Ondráčkovi.

Rychlonohý 31letý útočník, jehož dosavadním maximem bylo 16 bodů z předešlé sezony, dokázal v ročníku 2018/19 tohle číslo víc než zdvojnásobit. Během 46 utkání se podílel dohromady na 36 gólech – 12 sám dal, na dalších 24 nahrál. V závěru sezony měl zdravotní potíže, v předkole byl Beranům k dispozici jen v prvním (a to ne celém) duelu. Kdo ví, jak by to dopadlo, kdyby hrál celou dobu... 

Foto: Jiří Princ, Bílí Tygři Liberec

Hráčské statistiky v základní části

Kanadské bodování:
1. Jiří Ondráček, 36 B
2. Tomáš Fořt, 33
3. Jakub Šlahař, 30
4. Pavel Kubiš, 27
5. Jakub Herman, 27
6. Ralfs Freibergs, 24
7. Edgars Kulda, 22
8. Pavel Sedláček, 18
9. Antonín Honejsek, 18
10. David Nosek, 14

Kanadské bodování obránců:
1. Ralfs Freibergs, 24 B
2. David Nosek, 14
3. Tomáš Valenta, 11

Juniorské bodování:
1. Jan Václavek, 1 B

Nejlepší střelci:
1. Tomáš Fořt, 17 G
2. Pavel Kubiš, 15
3.- 5. Jiří Ondráček, Jakub Šlahař, Jakub Herman (všichni 12)

Nejlepší střelci mezi obránci:
1. Dalibor Řezníček, 6 G
2. - 3. Ralfs Freibergs a David Nosek (oba 5)

Vítězné góly:
1. Pavel Kubiš a Edgars Kulda, 3 G

Přesilovkové góly:
1. Pavel Kubiš a Jiří Ondráček, 5 G

Přesilovkové góly mezi obránci:
1. Ralfs Freibergs, 3 G

Nahrávači:
1. Jiří Ondráček, 24 A
2. Ralfs Freibergs, 19 
3. Jakub Šlahař, 18

Statistika +/- (více než 20 odehraných utkání):
1. - 2. Jakub Šlahař a David Nosek, +12
3. Jakub Herman, +7
4. - 5. Jiří Ondráček a Tomáš Fočt, (oba +5)

Nejhorší +/-:
38. Edgars Kulda, -11
37. Michal Poletín, -10
36. - 35. Daniel Gazda a Jiří Karafiát, -7

Trestné minuty:
1. Zděněk Okál, 51 TM

Nejvíc zblokovaných střel:
1. Jakub Ferenc, 44 AB

Nejlepší hráč na buly (min. 30 odehraných utkání):
1. Antonín Honejsek, 54,11 %

Nejvytíženější hráč (min. 20 odehraných utkání):
1. Ralfs Freibergs, 22:13 TOI/GP

Úspěšnost gólmanů (min. 5 odchytaných utkání):
1. Libor Kašík, 91,96 %
2. Jakub Sedláček, 90,6 %
3. Tomáš Štůrala, 80,85 %

Průměr gólmanů:
1. Libor Kašík, 2,21
2. Jakub Sedláček, 2,68
3. Tomáš Štůrala, 6,84

Čistá konta:
1. Jakub Sedláček, 2 SO

Odchytané minuty:
1. Jakub Sedláček, 1949 min.
2. Libor Kašík, 1113 min.
3. Tomáš Štůrala, 79 min.

Sezona obrazem

Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz